Poszukuję badania które dokładnie sprawdzi czy posiadam osobowość lękliwą unikającą , dokładnego tes

3 odpowiedzi
Poszukuję badania które dokładnie sprawdzi czy posiadam osobowość lękliwą unikającą , dokładnego testu z wynikami na "już".
Witam serdecznie.

Są profesjonalne narzędzia psychometryczne - standaryzowane testy psychologiczne, które weryfikują profil osobowości, w tym możliwość lękowego.

Zazwyczaj badania tego typu wykonuję na zlecenie prowadzącego lekarza psychiatry.

Służą one doprecyzowaniu na ile objawy lękowe lub inne są objawem zaburzeń psychicznych jako takich, na ile wynikają z określonego profilu lub zaburzenia osobowości.

Może to mieć znaczenie dla wybranego planu leczenia.

Pozdrawiam.
Agata Maria Aleksińska, psycholog, psychoterapeuta, Warszawa, Włocławek

Zazwyczaj diagnozę osobowości tworzy się na podstawie testów psychologicznych, ale także dokładnego wywiadu, zebranego podczas spotkania z psychologiem czy psychoterapeutą. Badania takie przeprowadzają specjaliści, raczej nie ma możliwości podania wyników "na już" - aby diagnoza była rzetelna potrzeba kilku spotkań. Pozdrawiam
Dzień dobry, rozumiem, że tematem jest diagnoza ewentualnego "zaburzenia osobowości". Do dyspozycji w takiej diagnozie są dwa testy osobowościowe, które mogą wykonywać jedynie psychologowie. Obydwa należy, zgodnie z ich przeznaczeniem, wykonywać pod okiem takiego specjalisty. Podstawowa informacja dla Pani jest taka, że testy "na już" mijają się z etyką psychologa i bazują na potrzebie pacjentów do zdobycia natychmiastowej - jakiejkolwiek - wiedzy o sobie. Rzetelna diagnoza, dzieje się to w toku terapii, czasem na zlecenie lekarza, a czasem - tak jak u Pani - po prostu z potrzeby pacjenta aby dowiedzieć się co mu jest - ale nigdy nie powinna być szybka i "na już". Każdy z testów do diagnozy zaburzeń osobowości wymaga jednocześnie przeprowadzenia kompletnego badania i jest jego kluczową - ale nie jedyną - częścią. Badanie psychologiczne w takim wypadku to minimum ok. dwa - trzy spotkania z pacjentem, usłyszenie jego historii, objawów, problemów i zrobienie testów. Aby otrzymać rzetelną diagnozę należy unikać internetowych testów wykonywanych bez kontaktu ze specjalistą w domu, reklamowanych nie rzadko jako np. szybkie badania psychologiczne z opinią i stemplem psychologa - ponieważ zawierają one jedynie badanie testem bez kontekstu w jakim funkcjonuje pacjent. Żaden rzetelny psycholog nie znający pacjenta, pracujący zgodnie z etyką zawodową pod takim internetowym badaniem się nie podstempluje. Dostanie Pani diagnozę i stempel ale nie będzie miała ona przeprowadzona prawidłowo - więc jej trafność będzie niska.

Jeżeli chodzi o diagnozę stylu osobowości lub strategii używanych do radzenia sobie ze stresem - historia o rzetelności wygląda podobnie.

Podsumowując diagnoza zarówno stylu jaki i zaburzenia osobowości (i właściwie każda inna) wymaga nie tylko przeprowadzenia testu (kwestionariusza) ale również wywiadu osobistego i poznania historii pacjenta.

Myślę, że warto skorzystać z konsultacji i ustalić dokładną potrzebę zamiast wydawać kasę i tracić czas na "diagnozę na już". W razie czego - zapraszam.
Miłego dnia.