Poszukuję specjalisty z Krakowa, który miał do czynienia z mechanizmem obronnym derealizacją-deperso

7 odpowiedzi
Poszukuję specjalisty z Krakowa, który miał do czynienia z mechanizmem obronnym derealizacją-depersonalizacją. Z neurologicznego punktu widzenia wszystko jest w porządku. W jaki sposób można pozbyć się całkowicie tego stanu? Czy jest to możliwe bez brania leków?
Podobne mechanizmy mogą współistnieć w kilku chorobach. Proszę poszukać psychoterapeuty pschodynamicznego.
Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Niestety nie moge pomoc w tym problemue
Sugeruje udanie sie do psychoterapeuty. Według mnie najbardziej godni polecenia sa psychoterapeuci z Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego. Pozdrawiam.
Dzień dobry.
Pracuję w Bielsku-Białej i w Katowicach, niestety nie jestem w stanie polecić Pani/Panu specjalisty z Krakowa.
Przykro mi, nie potrafię odpowiedzieć też na zadane pytania, gdyż bardzo mało wiem o Pani/Panu. Proponuję konsultację z psychoterapeutą współpracującym z psychiatrą. Każda osoba jest inna, dlatego tak ważne jest, by opowiedziała Pani/Pan swoją historię specjaliście, który wytyczy kierunki leczenia i będzie Pani/Panu towarzyszył podczas tego procesu.
Zwracanie się o pomoc to umiejętność, którą nie każdy posiada. Pani/Pan zrobił pierwszy krok, by sobie pomóc. Gratuluję odwagi i jestem przekonana, że znajdzie Pani/Pan dobrego dla siebie specjalistę. Powodzenia!
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Podgórska.
Nie podana jest informacja , skąd taka pewność co do tego "mechanizmu". Skoro z neurologicznego punktu widzenia jest w porządku, rozumiem, że konsultacja lekarska miała miejsce? Zalecana jest konsultacja psychologiczna, psychoterapeutyczna lub psychiatryczna, która pozwoli ocenić z czym dokładnie mamy do czynienia i czy wymagana jest farmakoterapia czy wyłącznie psychoterapia . Pozdrawiam
Depersonalizacja jest normalną reakcją na traumatyczne przeżycie. Począwszy od schizofrenii, depresji po nerwicę, stres i przemęczenie, dlatego każdy jest do niej zdolny w określonych warunkach.

Korzyści ze stosowania tego mechanizmu są złożone, podstawową jest obniżenie lęku. Problem pojawia się, kiedy nawyk derealizacji staje się automatyczny w sytuacjach, w których inne metody radzenia sobie byłyby mniej kosztowne. Osoby ulegające derealizacji płacą więc za nią wysoką cenę (własnego komfortu i relacji interpersonalnych).

Rozwiązaniem jest zastąpienie tej reakcji dojrzalszą formą mechanizmów obronnych. W toku terapii należy przyjrzeć się powodom "ucieczek", doświadczanym przez nie zyskom oraz nauczyć się znajdować ukojenie bez "wyjścia poza". Tutaj dobre rezultaty często osiąga się przy połączeniu psychoterapii z technikami redukcji stresu i relaksacji.
Dzień dobry,
przyjmuję w Warszawie oraz online przez Skype. Zespół dd - uczucie oddzielenia i obcości wobec siebie, swojego ciała i otaczającego świata, doświadczanie bycia za szybą, pod wodą, jakby w filmie, jak w matrixie. Jakby własna obecność nie była wcale własna. Wrażenie nierealności innych ludzi i otaczającej rzeczywistości. Przejściowe i przemijające doświadczanie depersonalizacji-derealizacji nie jest rzadkim zjawiskiem psychicznym. Jeśli chodzi o stany chorobowe i zaburzenia, występuje przy migrenach, padaczce, po urazach głowy, po traumatycznych przeżyciach przeżytych na granicy możliwości poradzenia sobie, w depresji, zaburzeniach lękowych, w psychozie, hipochondrii. Może też być jednym ze skutków zażywania substancji psychoaktywnych – zażywania LSD czy palenia marihuany. Pojawia się, gdy jesteśmy bardzo przemęczeni. Może to być pojedynczy epizod, dd może też mieć przebieg nawracający lub chroniczny. Często mija samoistnie, gdy zmienią się okoliczności życiowe generujące silny stres i lęk, jak też wtedy, gdy człowiek nauczy się stosować bardziej adaptacyjne strategie radzenia sobie w trudnych dla niego sytuacjach. Jeśli używa narkotyków, po odtruciu. Przy chorobach podstawowych, którym towarzyszy, ustaje po ich wyleczeniu (zaburzenia lękowe, depresja itp.). W celu uzyskania poprawy, gdy dd nie mija samo, stosuje się psychoterapię i/lub leczenie farmakologiczne. Pomocna może być relaksacja, techniki antystresowe, ruch. W kontekście powyższego, nie sposób odpowiedzieć na pytanie, czy można pozbyć się tego stanu bez leków. To zależy od przyczyn zaburzenia oraz indywidualności pacjenta.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.