Potrzebuję porad w walce z kandydozą jamy ustnej..

2 odpowiedzi
Potrzebuję porad w walce z kandydozą jamy ustnej..
Candida to grzyb (a dokładniej rodzina grzybów), który występuje błonach śluzowych. Kłopot pojawia się, gdy na skutek zaburzenia flory bakteryjnej lub innej nierównowagi w organizmie nastąpi przerost candidy. Przyczyny dla których dochodzi do przyrostu to: obniżona odporność np. na skutek ciąży, po zabiegach, zaburzenie pH organizmu, niski poziom kwasu solnego i enzymów w żołądku, zaburzona mikroflora jelitowa, niedobór cynku, nadmiar węglowodanów w diecie.

Tutaj należy działać kompleksowo, a mianowicie podjąć się usprawnienia całego organizmu. Jeżeli chodzi o dietę, to z informacji ogólnych zabronione spożywanie chleba, nabiału, produktów sfermentowanych, soków, roślin skrobiowych jak ziemniak, maniok czy kukurydza oraz niektóre zboża (glutenowe). Dieta taka powinna zawierać kilka etapów, aby uzyskać trwały efekt. Candida często wyklucza z diety też disacharydy, ponieważ powodują problemy trawienne, z uwagi na upośledzoną florę bakteryjną u osoby z przerostem candidy (nie jest w stanie strawić tych cukrów). Potwierdza to zmniejszona aktywność erytrocytów - odpowiedzialne za produkcję odpowiednich enzymów potrzebnych do trawienia dwucukrów. Nie mam pełnego obrazu przypadku (potrzebny byłby wywiad żywieniowy), więc trudno pisać o indywidualnych szczegółach postępowania. Podanie niektórych leków jak probiotyki może nasilić objawy i pogorszyć stan zdrowia, dlatego suplementacja musi być przemyślana i uwzględniająca obecny stan. Dietetycznie dobrą opcją jest zastosowanie diety SCD lub FODMAP. Leczenie naturalne trwa minimum trzy miesiące. Najlepiej jeśli jest oparte o naturalną suplementację jak np. olej z oregano, enzymy trawienne (jeśli śluzówka nie jest naruszona), slippery elm, cynk w formie carnozyny, ekstrakt z imbiru, iberogast. Suplementy muszą być dobrej jakości, bez dodatku substancji barwiących, wypełniających czy innych dodatków. Ważna jest forma i dawka, którą dobiera się indywidualnie.

Pozdrawiam serdecznie,
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
W walce z kandydozą jamy ustnej, możesz przestrzegać następujących wskazówek:

Zadbaj o higienę jamy ustnej: regularnie myj zęby i język, a także stosuj płyn do płukania ust.

Unikaj cukru i produktów z białą mąką: drożdże i grzyby kandydozy karmią się cukrem, więc ogranicz ich ilość w diecie.

Zwiększ spożycie probiotyków: probiotyki pomagają zachować zdrowe równowagę bakterii jelitowych, co może pomóc w zwalczaniu kandydozy.

Stosuj produkty antygrzybiczne: niektóre produkty, takie jak olejek z oregano i kapary, mają naturalne właściwości antygrzybiczne i mogą pomóc w walce z kandydozą.

Skonsultuj się z lekarzem: jeśli objawy kandydozy nasilają się lub nie ustępują, skonsultuj się z lekarzem, który może przepisać leczenie farmakologiczne.

Pamiętaj, że kluczem do skutecznej walki z kandydozą jest zmiana nawyków żywieniowych i utrzymywanie higieny jamy ustnej.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.