Potrzebuje zapytac lekarza aby ocenił wynik mojego MR kregoslupa szyjnego. Czy to jest stan operacyj
3
odpowiedzi
Potrzebuje zapytac lekarza aby ocenił wynik mojego MR kregoslupa szyjnego. Czy to jest stan operacyjny? Do neurochirurga mam wizyte dopiero za 3 miesiące. Z dolegliwości które mi dokuczają cykliczne( miesiac boli potem dwa miesiace nic i tak w kolo) to bole karku, potylicy, dretwienie rąk w nocy i najgorszy zawroty glowy. W szczególności wtedy kiedy mam spięte mięśnie. Czasem bole glowy. Chciałabym zapytac czy kregoslup jest operecyjny? I czy moga z niego wynikac zawroty glowy. Opis rezonansu: Zniesiona lordoza szyjna. Zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych C2 -C7 wyrażone obniżeniem sygnału w obrazach T2 zależnych( odwodnienie krążkow) Obniżenie wysokości krążków C4/C5 C5/C6 C6/C7. Na poziomie C3/C4 wypuklina krązka międzykręgowego uciska worek oponowy. NA poziomie C4/C5 przepuklina 3.5mm uciska rdzeń kręgowy. Na poziomie C5/C6 C6/C7 wypukliny krążków międzykręgowych modelują brzuszną powierzchnię rdzenia kręgowego. Pozostale krązki miedzykregowe o porawidlowym sygnale i prawidlowej wysokości. Wysokosc trzonów zachowana. Rdzen kregowy brz zmian ogniskowych.
Dodam jeszcze ze czasem mam uczucie ze nie moge przełknąć sliny. ..bardzo proszę o pomoc i odpowiedzi na pytania zadane na początku
Dodam jeszcze ze czasem mam uczucie ze nie moge przełknąć sliny. ..bardzo proszę o pomoc i odpowiedzi na pytania zadane na początku
Witam. Nie jestem lekarzem ale z badaniami MR i pacjentami z problemami odcinka szyjnego mam do czynienia codziennie. Najważniejsza rzecz : wynik MR nie jest wystarczający do podjęcia decyzji o operacji ( chyba że wynik jest wyjątkowo zły ). W tym opisie nie ma ewidentnego wskazania do operacji. Wynik MR musi być poparty bardzo dokładnym wywiadem i badaniem klinicznym. To objawy decydują głównie czy trzeba się operować. W większości przypadków główne zalecenie to dobra rehabilitacja. Operacja to zawsze ostateczność. Bóle głowy jak najbardziej mogą być związane z problemami odcinka szyjnego i zdarza się to dość często. Tak samo jak zawroty głowy i opisane objawy. Zanim będzie konsultacja z neurochirurgiem namawiam do wizyty u fizjoterapeuty. Dobrego fizjoterapeuty. Wizyta pozwoli zebrać pełny wywiad zbadać wszystkie objawy i zacząć proces leczenia. Terapia manualna, ćwiczenia i pewne zasady ktorych trzeba przestrzegać codziennie to podstawowa i najlepsza forma leczenia tego typu problemów. Jeżeli tak do tego Pani podejdzie myślę że za te 3 miesiące opowie Pani neurochirurgowi zupełnie inna historię. Dodatkowo jestem prawie pewien że lekarz wyślę panią na rehabilitację zanim będzie myślał nad jakąkolwiek operacja. Więc szkoda czasu żeby czekać te 3 miesiace.
Pozdrawiam i służę pomocą
Daniel de Laurans
Pozdrawiam i służę pomocą
Daniel de Laurans
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dyskopatie z czegoś wynikają. Są to m.in. Zle funkcjonujące łańcuchy biokinematyczne, problemy leżące z przodu ciała, złe nawyki ruchowe itd. Objawy które raz są, a raz ich nie ma i to w perspektywie miesiąca czy dwóch prawdopodobnie nie wynikają tylko z zaburzeń z kręgosłupem szyjnym. Operacje można zrobić zawsze. Potrzeba dobrego badania i terapii. Zapraszam do gabinetu.
Zawroty głowy jak najbardziej mogą pochodzić od odc. szyjnego kręgosłupa podobnie jak problemy z przełykaniem. Ucisk na rdzeń kręgowy jest wskazaniem do operacji. Jeśli Pani stan nie ulega poprawie albo odczuwa pani pogorszenie/nasilenie dolegliwości to sugeruję nie czekać tylko udać się wizytą do neurochirurga, ale też i zarazem do fizjoterapeuty specjalizującego się w terapii zespołów bólowych kręgosłupa. Nawet do 50% osób ze wskazaniem do operacji ma szansę na jej uniknięcie i wyjście z dolegliwości przy właściwie prowadzonej rehabilitacji. Szczególnie istotne jest tu słowo właściwie co oznacza że warto znaleźć fizjoterapeutę który zajmuje się się mechaniczną (ruchowo-manualną) diagnostyką i terapią zespołów bólowych kręgosłupa (np. metoda McKenzie). Terapia ruchowa/ćwiczenia muszą być bardzo precyzyjnie dobrane aby przynosiły efekt leczniczy a nie szkodziły. Prowadzenie terapii wymaga bardzo precyzyjnej analizy przeprowadzonej w trakcie wizyty. Generalnie w trakcie 1-3 wizyt można powiedzieć czy terapia ma szanse powodzenia. Nie wolno stosować uniwersalnych "ćwiczeń na kręgosłup" gdyż można doprowadzić do pogorszenia stanu.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.