Powieki pełne biało-żółtawych grudek

10 odpowiedzi
Witam, proszę o pomoc w sprawie małych, często nawet bardzo malutkich krostek przypominających prosaki. Jednak zmagam się z nimi już ponad 7 lat, a ich liczba zdecydowanie rosnie, aktualnie nie pozostają one tylko na powiekach które są nimi w pełni pokryte ale i zeszły na dolną linię oka od wewnętrznego kącika.
Zarówno okuliści jak i dermatolodzy u których przez te lata byłam mieli różne pomysły lub nie mieli ich w ogóle, jednak jestem młodą osobą (21 lat) i badany cholesterol zawsze miałam przy dolnej granicy, smarowanie powiek kremem intensywnie nawilżającym, lub złuszczającym, peelingi nie dawało żadnych efektów, a nakłuwanie i usuwanie ich w gabinecie było bardzo mało efektywne, gdyż tylko te największe można było usunąć i było to nie komfortowe ze względu na późniejsze opuchnięcie i zaczerwienienie gojących się ranek (zawartość tych krostek przypominała pozwijaną cienko nitkę).

Jaka może być przyczyna ich powstawania jak i dalszego rozprzestrzeniania się ich na twarzy? Czy jest jakaś możliwość pozbycia się ich?
Obawiam się ,ze są to jednak zmiany typu spichrzeniowego i środki miejscowe nie pomogą. Przede wszystkim jednak spróbowałabym konsultacji u lekarza chorób metabolicznych-zastanawiałam się nad usg skóry i tk. podskórnych, ale nie jestem pewna, czy wiele wniesie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam,
prosaki najczęściej pojawiają się na skutek ustępującego stanu zapalnego. Można je usuwać poprzez nakłuwanie lub laserowo.
Zapraszam na wizytę.
Pozdrawiam
Emilia Łojewska
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, zapraszam na konsultację do gabinetu
Niestety nie mamy leków które zapobiegałyby tworzeniu nowych zmian jeżeli są one złogowe.Nie widziałam tych zmian więc trudno ocenić mi ich przyczynę.Czasami tak wyglądają brodawki płaskie choroba wirusowa i wtedy ich leczenie jest nieco inne.
Dzień dobry,
te drobne "krostki" jak Pani pisze to zapewne prosaki. Są to małe torbielki zastoinowe gruczołów łojowych, związane z ich nadreaktywnością. Najlepiej z nimi nic nie robić. (nie bolą, nie swędzą, nie zarażają innych). Niestety często przeszkadzają ze względów estetycznych. Można usunąć wówczas w salonie kosmetycznym lub gabinecie dermatologicznym, (najlepiej na jesieni lub wczesną zimą) nigdy samodzielnie przez wyciskanie. Dość często prosaki usuwane są metodą elektrokoagulacji, wymrażaniem lub laserem. Mają niestety, tendencje do nawrotów.
Objawy które opisano wskazują na kępki żółte. Najczęściej pojawiają się w przebiegu zwiększonego stężenia lipidów we krwi (cholesterolu, trójglicerydów, fosfolipidów). Mogą one pojawić się także u osób bez żadnych chorób ogólnych i z prawidłową przemianą tłuszczów. Obecność kępek towarzyszy też często miażdżycy, cukrzycy, chorobom nerek, niedrożności przewodu pokarmowego lub schorzeniom wątroby. Osoby posiadające żółte plamy na powiekach, są też o 48 proc. bardziej narażone na zawał. Młody wiek nie wyklucza pojawienia się tych zmian.
Leczenie polega na wyeliminowaniu ich przyczyny, czyli wyleczeniu choroby pierwotnej jeśli istnieje oraz na ich usunięciu chirurgicznie lub laserowo.
Szanowna Pani poza doraznym usuwaniem ( mechaniczne, laser, elektrokoagulacja ) brak jest skutecznych metod leczenia ktore zapobiegna powstawaniu nowych prosaków, przyczyna tez nie jest znana . Nie ma przewagi jak chodzi o skutecznosc metod usuwania , wybor zalezy od Pani tolerancji.
Witam.
Sądzę, że nie obędzie się bez oceny bez wizyty.
Dopiero wtedy można określić przyczynę powstawania zmian i zaproponować leczenie.
Pozdrawiam
Szanowna Pani,

Opisywane przez Panią zmiany mogą odpowiadać wysiewnym gruczolakom potowym, które często mogą wystepować w tej okolicy u młodych kobiet, nierzadko rodzinne. Oczywiście mogą być to również prosaki lub brodawki płaskie oraz żółtaki powiek, które nie muszą wiązać się z podwyższonymi poziomami cholesterolu. Bez bezpośredniego zbadania, trudno będzie postawić diagnozę, wszak dermatologia opiera się na obrazie zmiany. Proponuję zasugerować lekarzowi prowadzącemu pobranie wycinka ze zmiany, by struktury mógł ocenić histopatolog.

Jeśli zmiany są gruczolakami potowymi pomocna może być ablacja laserowa.

Pozdrawiam,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Bez badania nie jestem w stanie postawić rozpoznania. Zmiany na powiekach można eliminować w zależności od etiologii laserem, urządzeniem plazmowym i in. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.