powiększony węzeł chłonny nad lewym obojczykiem

2 odpowiedzi
Na ostatnim USG tarczycy okazało się, że mam powiększony węzeł chłonny nad lewym obojczykiem. Polecono mi, abym udała się do stomatologa, laryngologa, wykonała zdjęcie klatki piersiowej. Podczas wizyty u stomatologa w badaniu klinicznym i radiologicznym nie stwierdzono ognisk zapalnych zębopochodnych. Brak patologii kości szczęki i żuchwy oraz tkanek przyległych. Teraz umówiłam się na wizytę do laryngologa. Jakie jeszcze badania lub jakie konsultacje powinnam odbyć aby znaleźć przyczynę powiększonego węzła chłonnego na lewym obojczykiem?
To, co Pani zalecono, czyli stomatolog, laryngolog i zdjęcie płuc jest jak najbardziej słuszne.
Nie od rzeczy byłoby zrobić podstawowe badania typu: morfologia, OB, CRP, ale odpowiedź na pytanie "co robić dalej" wyjdzie w trakcie diagnostyki, zależnie od tego czy nieprawidłowość znajdzie laryngolog, czy coś wyjdzie na zdjęciu płuc. Możliwe też, że nic nie wyjdzie i wtedy trzeba będzie próbować ustalić, czy powiększony węzeł jest jedynie pamiątką po jakimś przebytym stanie zapalnym, czy jest wyrazem toczącego się nadal stanu zapalnego, i do przyjętej koncepcji dobrać algorytm postępowania.
Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Przyczyn tzw limfadenopatii (czyli powiększenia węzłów chłonnych) jest wiele. Postępowanie zależy od czynników ryzyka które Pani dotyczą (wiek, choroby na które się Pani leczy oraz te z przeszłości, palenie papierosów, podróże, kontakt ze zwierzętami i wiele innych)
Istotne są również dane dotyczące chorób nowotworowych, ewentualnych z przeszłości i u najbliższej rodziny.
Być może potrzebne byłoby prześwietlenie klatki piersiowej lub tomografia komputerowa klatki piersiowej. Natomiast pełna lista badań czy konsultacji zależy tak jak wspomniałem na wstępie od pełnego wywiadu, czyli rozmowy z Panią.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.