Powikłania po operacji zaćmy

6 odpowiedzi
Przebyłam operację zaćmy oka L i P. Po operacji zaćmy oka P wszystko było ok, a po operacji oka L nastąpił obrzęk plamki żółtej, który co prawda po dwóch dniach ustąpił, ale widzę tym okiem krzywe linie pionowe i poziome i widzenie obu oczami jest dyskomfortowe. Czy to minie, czy powinnam czekać cierpliwie (jak każą mi lekarze), czy trzeba coś "działać", czy czas nie działa tu na moją niekorzyść......?? Proszę o pomocną radę......
Wspomagając leczenie stosujemy krople przeciwzapalne Nevanac 0,1 3xdz lub Yellox 2xdz. Regularnie trzeba kontrolować wzrok u okulisty

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam,
Na spokojnie trzeba poczekać, niestety objawy nie ustępuja natychmiast.
Pozdrawiam

AM
Proszę wykonać badanie optycznej koheretnej tomografii plamę w celu ustalenia przyczyny zaburzeń widzenia
Dzień dobry
Pooperacyjny obrzęk plamki niestety zdarza się i to całkiem nierzadko i jest jednym z bardziej niepokojących pacjenta objawów, ze względu na tzw. metamorfopsje (krzywieniem obrazu ). Na szczęście w większości przypadków tego typu dolegliwości ustępują samoistnie , stąd sugestia lekarzy, z którymi pani rozmawiała aby cierpliwie poczekać. Oczywiście można wykonać badanie OCT plamki (tomografia komputerowa plamki żółtej) w celu monitorowania stan oka.
Bez wątpienia ważne są częste kontrole okulistyczne.
Alicja Błażej-Waśkiewicz
Dzień dobry, W takim przypadku najlepiej zdać się na opinię lekarza prowadzącego, gdyż to okulista, który Panią badał jest w stanie określić jaka jest dokładna przyczyna stwierdzanych objawów. Obrzęk plamki żótej po operacji zaćmy jest rzadko występującym powikłaniem po operacji zaćmy, ale w szczególnych sytuacjach, na przykład cukrzyca u pacjenta jest spotykany znacznie częściej. Zazwyczaj stan ten bez leczenia nie ustępuje w ciągu dwóch dni, więc może chodziło na przykład o obrzęk rogówki? trudno się wypowiedzieć nie znając sytuacji i nie badając oka, więć najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie zaufać lekarzowi prowadzącemu i poprosić go/ją ewentualnie o dodatkowe wyjaśnienie jeżeli ma Pani wątpliwości co do stanu oka.
Z pewnością została wykonana diagnostyka ( OCT, ewnt,AF ) i określona przyczyna opisanych objawów. W zależności od rozpoznania postępowanie jest różne, należy w tej sprawie porozmawiać z lekarzem prowadzącym.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.