Powikłania po zabiegu wszczepienia protezy tętnicy

4 odpowiedzi
Dzień dobry, w styczniu miałam przeprowadzony zabieg na tętnicy w okolicach biodra prawego, mam wszczepioną protezę tej tętnicy. Od połowy lutego do połowy czerwca zbierała mi się ropa w jednym miejscu po szwach (stwierdzona przetoka; ropa się zbierała powstawał bąbel który pękał po pewnym czasie i powstawała dziura która po pewnym czasie zarastała i od nowa) do pół roku istniało podejrzenie że to było uczulenie na zastosowane szwy, i od połowy czerwca było wszystko dobrze aż do ostatniej niedzieli kiedy znowu poczułam że ropa znów się zbiera i w poniedziałek nastąpiło pęknięcie i wylanie się ropy opatrunek zmieniam 2 razy dziennie z zastosowaniem specjalnych opatrunków sorbact. Co robić w takiej sytuacji?

Pozdrawiam,
Witam Panią, nalezy się zgłosić w trybie pilnym do ośrodka w którym wykonywano operację, aby sprawdzić czy nie doszło do zakażenia tkanek głębiej - najlepsze badanie tomografia komputerowa. Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Bardzo mi przykro, ale nie wygląda to na żadne uczulenie na szwy tylko zakażenie protezy naczyniowej. Konieczne jest pilne leczenie bo grozi Pani krwotok. Należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza prowadzącego który powinien podjąć dalszą pilną diagnostykę i ew. terapię.
Jak rozumiem z opisanego, doszło do zakażenia rany operacyjnej i najprawdopodobniej protezy naczyniowej. Niestety bakterie tworzą tzw biofilm na tworzywie sztucznym, warstwę bakterii, które nie da się usunąć , czy zniszczyć bez usunięcia sztucznej protezy. Istnieje wiele sposobów leczenia, ale żaden z nich nie jest doskonały. Jest to poważna choroba, której nie należy lekceważyć, bo może ona grozić osłabieniem tkanek w okolicy zespolenia i krwotokiem. Należy pilnie zgłosić się do ośrodka w którym wykonywano operację. To właśnie tam lekarze posiadają najlepszą wiedzę na temat Pani operacji, jej przebiegu, zastosowanych technik i materiałów. Każdy ośrodek ma inną taktykę postępowania w takich przypadkach. Ostatecznie większość z nich sprowadza się do wymiany protezy na żyłę własną, protezę nasączona preparatami srebra, czy biologiczne protezy pozyskiwane od zwierząt, ze zwłok, czy w inne sposoby.
Niestety często leczenie jest trudne, a jego wyniki niepewne.
Życzę szybkiego powrotu do zdrowia!
Witam
Jeżeli została wszczepiona proteza z materiału sztucznego najprawdopodobniej doszło do jej zakażenia. W taki przypadku należy wykonać badanie mikrobiologiczne materiału pobranego z rany (tzw. posiew), wykonać badanie angio-TK tętnic kończyn dolnych, które może uprawdopodobnić rozpoznanie zakażenia protezy naczyniowej oraz scyntygrafię znakowanymi leukocytami celem ostatecznego potwierdzenia zakażenia. W przypadku potwierdzenia zakażenia należy sztuczną protezę wymienić na materiał biologiczny - najlepiej pobraną od pacjenta żyłę. W przypadku pojawienia się w ranie nie tylko ropy ale także krwi należy ucisnąć okolice przetoki oraz niezwłocznie udać się do najbliższego oddziału chirurgii naczyniowej
Pozdrawiam

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.