Poziom glukozy we krwii a stres?
6
odpowiedzi
Witam, jestem kobietą i mam 27 lat, waże 53 kg. Ostatnio podczas badań kontrolnych glukoza wyniosła 116 mg/dl. Mój lekarz rodzinny zalecił mi wykonanie krzywej cukrowej. Przy pierwszym badaniu wyszedł wynik 132 mg/dl i pielęgniarka zdecydowała że badanie krzywej cukrowej nie zostanie dokończone ze względu na ten wynik, tak więc wróciłam do lekarza rodzinnego od którego otrzymałam glukometr i zalecił i badać się na czczo, 2 h po śniadaniu i i obiedzie. Wczoraj 2h po śniadaniu wynik to 126, po obiedzie 113, a dziś na czczo 107. Dodam, że panicznie boje sie pobierania krwii, czesto robi mi się slabo po tym badaniu, czy taki stres mógł mieć wpływ na poziom glukozy? Proszę o poradę.
Wydaje się,że ma Pani wskazania do wykonania testu doustnego obciążenia 75 g glukozy ( test koniecznie w osoczu krwi żylnej, a nie na glukometrze). Na podwyższone poziomy glikemii mogą mieć wpływ także inne czynniki np. leki, hormony tarczycy i inne. Pomiary glikemii na glukometrze nie stanowią kryterium rozpoznania cukrzycy.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
przy badaniu na czczo z osocza krwi żylnej - 132 mg/dl, należy powtórzyć badania (tylko na czczo). Gdy wynik będzie >=126 mg/dl - jest to podstawa do rozpoznania cukrzycy typu 2 i należy wdrożyć leczenie. Pomiary z glukometru są jedynie orientacyjne i na ich podstawie nie rozpoznaje się cukrzycy, pomocne może być też oznaczenie hemoglobiny glikowanej (mówiącej o średniej glikemii). Pozdrawiam
Należałoby wykonać glukozę na czczo w osoczu krwi żylnej. Jeśli wynik wyniesie 126 mg/dl lub więcej, to należy powtórzyć badanie - jeśli kolejny wynik bedzie 126 mg/dl lub więcej, to należałoby rozpoznać cukrzycę. Natomiast, jeśli wynik będzie poniżej 126 mg/dl. to trzeba wykonać test obciążenia glukozą, czyli krzywą cukrową. Stres może mieć wpływ na wynik glukozy we krwi, natomiast należy pamiętać o tym, że nie powinno się diagnozować zaburzeń węglowodanowych na podstawie glukometru. Badanie należy wykonywać na czczo, po 8-14 godz. od ostatniego posiłku, powinno się być wypoczętym, po przespanej nocy. Co najmniej 3 doby przed krzywą cukrową, nie powinno się stosować żadnej diety, zwłaszcza ubogowęglowodanowej. Pozdrawiam serdecznie
Warto jednak powtórzyć badanie na czczo (z pobrania krwi żylnej) i oznaczyć HbA1c (hemoglobinę glikowaną)
Do rozpoznania zaburzeń gospodarki węglowodanowej potrzebne są jednak oznaczenia z krwi żylnej pobranej w laboratorium. Stres ? Może mieć wpływ na poziom glikemii, ale u osoby zdrowej raczej niewielki.
Witam. U osób zdrowych, stres nie wpływa na poziom cukru. Niestety konieczne kolejne podejście do testu obciążenia glukozą. Wskazane też uzupełnienie wywiadu, co do rodziinnego występowania cukrzycy. Pozdrawiam
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.