poziom histaminy w osoczu - HIT

5 odpowiedzi
Drodzy Państwo. Czy przy podejrzeniu nietolerancji histaminy powinno się jej poziom sprawdzić na czczo?
Pytam, ponieważ poziom u mnie był prawidłowy 13,4 ng/ml (<70) i nie mogę się z nim pogodzić. Dwa i pół roku i ciągle brak
diagnozy.

Dziękuje za wszystkie podpowiedzi i pozdrawiam.
Konieczna wizyta u lekarza POZ, który przeanalizuje schorzenie i da dalsze zalecenia.

Nie ma potrzeby badania poziomu histaminy we krwi (poza badaniami naukowymi). Jest to czynnik, który powiększa swoje stężenie we krwi przy stanach zagrażających życiu, czyli sytuacjach wstrząsowych, odpowiada za nagłe reakcje alergiczne, szybko wzrasta i szybko maleje, podobnie jak nagła reakcja wstrząsowa. Wtedy wiadomo, że histamina jest podwyższona, jak pacjent powraca do stanu prawidłowego, to wiadomo że histamina maleje we krwi.
Szanowny Pacjencie
Poziom histaminy we krwi wzrasta tylko po wstrząsie anafilaktycznym i utrzymuje się do około godziny po takim epizodzie. Dodam, że jest to ciężka i zagrażająca życiu reakcja (na lek, pokarm, ukąszenie przez owada). Z medycznego punktu widzenia oznaczanie stężenia histaminy we krwi nie ma uzasadnienia (poza wspomnianymi wyżej sytuacjami), choć jest polecane przez osoby zajmujące się problemem "nadwrażliwości pokarmowej" czy "nietolerancji histaminy". Powtórzę jednak, że takie oznaczenia, nie mają racjonalnego uzasadnienia.
Pozdrawiam !

Dr ARW
przy nietoleracji hiotaminy oznacza sie eznym DAO - diaminooksydaza, nie poziom histaminy
NA podstawie tej informacji -nie jestem w stanie rozsądnie odpowiedzieć