poziom hormonów we krwi przy antykoncepcji hormonalnej

3 odpowiedzi
Dzień dobry,
jak tabletki antykoncepcyjne wypływają na poziom hormonów we krwi kobiety? Czy obniżają i utrzymują na stałym poziomie stężenie LH, FSH (hormonów cyklu menstruacyjnego), endogennych estrogenów oraz endogennego progesteronu co warunkują działanie antykoncepcyjne? Czy na podstawie wykonania profilu hormonalnego można określić skuteczność stosowanej, hormonalnej metody antykoncepcji? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne za pomocą zawartego w nich estrogenu obniżają poziom gonadotropin (FSH, LH) oraz naturalnych estrogenów, przez co nie dopuszczają do wzrostu pęcherzyków w jajnikach i owulacji. Progestagen w nich zawarty dodatkowo obniża poziom naturalnego progesteronu, zagęszcza śluz szyjkowy, zmniejsza perystaltykę jajowodów, zmienia endometrium. Rutynowo nie wykonuje się badań horonów płciowych w czasie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej, gdyż ich wyniki są niemiarodajne. Nie ma konieczności badań hormonalnych dla potwierdzenia skuteczności antykoncepcji hormonalnej. Jest ona skuteczna przy regularnym zażywaniu.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dziękuję za pytanie. Specjalizuje się w leczeniu pacjentek onkologicznych. Proszę udać się do ginekologa, który udzieli pani odpowiedzi. Życzę zdrowia.
Przyjmując dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne blokuje Pani oś podwzgórze-przysadka-jajnik. Na skutek podaży egzogennych(z zewnątrz) estrogenów i gestagenów dochodzi do zablokowania produkcji LH i FSH. Nie spotkałem się z praktyką kontroli poziomu hormonów celem oceny skuteczności antykoncepcji - w przypadku regularnego ich stosowania ich skuteczność jest bardzo wysoka. Pozdrawiam. KW

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.