Poziom jakich witamin (oprócz witaminy D) warto sobie zbadać żeby wykluczyć somatyczne podłoże depre

2 odpowiedzi
Poziom jakich witamin (oprócz witaminy D) warto sobie zbadać żeby wykluczyć somatyczne podłoże depresji, nerwicy lękowej i fobii społecznej?
Dzień dobry,
odpowiadając na pytanie, warto zbadać poziom magnezu, witamin z grupy B. Istotny jest także poziom selenu i cynku, kwasów Omega 3. Bardzo ważne jest także zbadanie hormonów, odpowiednio, w zależności od płci.

Dzień dobry,
oczywiście warto zbadać poziom witamin i mikroelementów, których niedobór może przyczynić się do zaburzeń psychicznych. Magnez, cynk, selen, żelazo, witamina C, E, witaminy grupy B, Omega 3, mikroflora jelitowa.
Ważna jest też świadomość, że niedobór witamin nie wyklucza innych somatycznych źródeł depresji. Depresję mogą wywoływać rozmaite przyczyny, choćby zaburzenia funkcjonowania tarczycy, przewlekły stres, zaburzenia hormonalne, używanie alkoholu nawet w niewielkich ilościach, zaburzenia snu itp.
Zachęcam do wizyty u dobrego specjalisty, który podczas wnikliwego wywiadu pomoże ustalić przyczyny, dobrać badania i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Serdecznie pozdrawiam i życzę dużo zdrowia :)