Poznaliśmy się kiedy on był w trakcie rozwodu. Przeżyliśmy trudne chwile, wahania nastrojów. Ciche d

2 odpowiedzi
Poznaliśmy się kiedy on był w trakcie rozwodu. Przeżyliśmy trudne chwile, wahania nastrojów. Ciche dni itd. Przetrwaliśmy wszystko w końcu wszystko zaczęło być pięknie. Poznaliśmy swoje rodziny, które zaakceptowały nasz związek Wszystko zaczęło się układać I nagle on się wycofał. Przez dwa dni się nie odzywał. Potem zaczął nieśmiało i po malutku. Miał problemy, komplikacja, w pracy i zawirowania z dziećmi. Nie muszę mówic, że poczułam się odtrącona, bo zamiast być dla niego wsparciem on odsunął się ode mnie. Potem porozmawialiśmy i okazało, że nie jest pewny swoich uczuć do mnie. Oczywiście jak tylko to powiedział to zaczął żałować zwalając winę na, źle samopoczucie. Powiedział że nie powinien mi tego mówić. Postanowiliśmy dać sobie czas. On teraz jedzie do pracy na miesiąc lub dwa. Ustaliliśmy, że na, razie nie będziemy się kontaktować. Może tym sposobem dowiemy się co nas tak naprawdę łączy.
Nie widzę tu pytania. Życzę owocnego procesu poznawania siebie. Gdyby jednak nie ,to proces terapeutyczny w tym pomaga.

Dzień dobry,

To, co opisujesz, wskazuje na dość typową sytuację w związkach, zwłaszcza gdy jedna z osób ma za sobą trudne emocjonalne doświadczenia, takie jak rozwód. Z perspektywy terapii poznawczo-behawioralnej (CBT), warto przyjrzeć się temu, jak myśli, emocje i zachowania mogą wzajemnie na siebie wpływać, prowadząc do niepewności i trudności w relacji.
1. Zrozumienie jego wycofania

Twój partner prawdopodobnie zmaga się z wieloma emocjami związanymi z rozwodem, obowiązkami rodzicielskimi i pracą, co mogło wywołać u niego potrzebę dystansu. Z perspektywy CBT, jego wycofanie może być reakcją na przeciążenie emocjonalne – osoby w stresie często szukają ucieczki lub unikają bliskości, zamiast poszukiwać wsparcia. To nie oznacza, że Ty zrobiłaś coś źle, ale że on może nie mieć obecnie zasobów, by otworzyć się na relację w pełni.
2. Twoje myśli i emocje w tej sytuacji

Zauważasz, że poczułaś się odtrącona, co jest zrozumiałe w tej sytuacji. W CBT przyjrzelibyśmy się Twoim myślom związanym z tą sytuacją. Czy odtrącenie interpretujesz jako oznakę braku uczuć, czy może widzisz to bardziej jako jego własną walkę z emocjami? Ważne jest, by rozpoznać, jakie myśli dominują w tych chwilach, ponieważ mogą one wpływać na Twoje emocje – np. smutek, lęk, czy poczucie niepewności. Zrozumienie tych mechanizmów pomoże Ci lepiej zarządzać swoimi emocjami i reakcjami.
3. Praca nad komunikacją i potrzebami

Ciche dni i wycofanie to zachowania, które mogą wynikać z braku skutecznej komunikacji. W CBT pracowalibyśmy nad tym, jak wyrażać swoje potrzeby i uczucia w sposób, który nie wywołuje poczucia odrzucenia, ale buduje most porozumienia. Również w sytuacjach, gdzie pojawia się niepewność co do uczuć, ważne jest, aby obie strony miały przestrzeń na wyrażenie swoich obaw, nie rezygnując z wzajemnej empatii i zrozumienia.
4. Danie sobie przestrzeni

Zdecydowaliście się na czas bez kontaktu, co może być okazją do tego, by przyjrzeć się sobie i swoim uczuciom. CBT uczy, że warto skupić się na tym, co możemy kontrolować – czyli własnych myślach i zachowaniach. Ten czas może być sposobem na autorefleksję: jakie myśli pojawiają się, gdy nie macie kontaktu? Czy są one racjonalne, czy może bazują na lękach? Praca nad tymi myślami może pomóc w lepszym zrozumieniu siebie i Waszej relacji.
5. Następne kroki

Po zakończeniu tego okresu warto, byście ponownie porozmawiali o swoich odczuciach i potrzebach. W CBT kluczowe jest realistyczne podejście do przyszłości – może to oznaczać powrót do bliskości, ale może także pomóc w odkryciu, czego oboje oczekujecie od tej relacji. Ważne, by nie unikać rozmowy na ten temat, ale robić to w atmosferze wzajemnego zrozumienia i wsparcia.

Warto kontynuować pracę nad komunikacją oraz obserwować, jakie myśli i emocje pojawiają się w trakcie tego procesu. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia w zrozumieniu siebie i Waszej relacji, mogłabyś skorzystać z terapii, która pomoże Ci lepiej radzić sobie z tą sytuacją.