Prawie rok temu miałem leczonego kanałowo zęba (górna 5). W zębie był antybiotyk, w czasie leczenia

1 odpowiedzi
Prawie rok temu miałem leczonego kanałowo zęba (górna 5). W zębie był antybiotyk, w czasie leczenia ciągle mnie bolał i dentysta postanowił dokończyć leczenie kanałowe. Po leczeniu miałem tydzień spokoju, po którym pojawił się tępy przewlekły ból. Ból ten powraca co kilka dni.

Ząb co kilka dni zaczyna boleć, nie jest do duży ból, ale jest odczuwalny i przeszkadza w codziennym życiu. Jest tępy i nie pomagają na niego tabletki przeciwbólowe. Najbardziej pomagała woda utleniona wlana pomiędzy zęby, ale teraz także to nie jest skuteczne.

Czuje tego zęba zwłaszcza przy dotyku palcem, gdy go "pcham" odczuwam dyskomfort, tak samo dzieje się przy stukaniu. Podobnie reaguje okolica tego zęba na zmiany temperatur. Oddychanie zimnym powietrzem, ale i ciepłe napoje powodują od razu, że odzywa się obszar tego zęba.

Mogę nagryzać na tym zębie i nie powoduje to bólu, a jedynie czasami lekki dyskomfort.

Byłem oczywiście u dentysty, który wykonał zabieg, ale stwierdził, że jest wszystko ok i samo minie. Miałem prześwietlenia i tomograf. Tomograf pokazał lekkie przepchnięcie poza kanał (1 mm) i to podobno nie powinno dawać takich objawów. Zęby sąsiednie są czyste, dziąsło wygląda ok.

Zostałem odesłany do domu, ze stwierdzeniem, że jestem po prostu nadwrażliwy, samo to w końcu minie, albo po prostu należę do osób które już tak mają po leczeniu kanałowym. Byłem u drugiego dentysty, który poradził podobnie - czekać, aż mocniej zaboli i wtedy ponowne leczenie, bo nie wiadomo co jest pod spodem, a szkoda tego na razie otwierać.

Uznałem, że trzeba w takim razie poczekać i tak się męczę co kilka dni. Minął już prawie rok od leczenia kanałowego, a niestety objawy ciągle wracają. Skala bólu się nie zwiększa, ale jego epizody pojawiają się częściej i są dłuższe.

Myślałem już nad wyrwaniem tego zęba, ale to lekarz mi odradza.
Po roku warto zrobić ponowne badanie CBCT (tomograf) żeby ocenić jak dzisiaj wyglądają tkanki okołowierzchołkowe. Podane przez Pana objawy wskazują, że coś z tym zębem z pewnością jest nie tak. Przyczyn może być wiele, od miejscowego stanu zapalnego po pęknięcie korzenia, a najłatwiej ich poszukać wykonując badanie CBCT. Jeśli ząb nie był leczony kanałowo pod mikroskopem warto rozważyć takie leczenie - jest ono o wiele dokładniejsze niż standardowe leczenie kanałowe.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.