Prążki oligoklonalne w PMR

2 odpowiedzi
Cierpię od roku na łagodną polineuropatię kończyn dolnych (parestezje, fascykulacje łydek, uczucie marznięcia stóp). Badanie EMG wykazało prędkości przewodzenia i amplitudy odpowiedzi albo oscylujące w granicy dolnej normy albo lekko poniżej. Podczas pobytu diagnostycznego na oddziale neurologicznym w badaniu PMR wykryto u mnie 3 prążki oligoklonalne i identyczne w surowicy (typIV), bez syntezy intratekalnej IgG. Poza przekroczeniem poziomu albumin w PMR 352mg/l (120-300) inne parametry w normie. Ponieważ diagnostykę na tym zakończono, stwierdzając polineuropatię nie określoną dalsze poszukiwania choroby kontynuowałem prywatnie. Zalecono mi badanie elektroforeza i imunofiksacja białek surowicy które wykazało prawidłową ilość poszczególnych globuin, nie wykryto też białka monoklonalnego. Chciałbym zapytać czy badanie na prążki oligoklonalne w PMR i surowicy to całkiem inne badanie niż owa elektroforeza i imunofiksacja białek surowicy, ponieważ miałem nadzieję że badanie to jest albo powtórzeniem, albo rozwinięciem pierwszego badania ? Czy można wykonać powtórzenie tego badania na prążki oligoklonalne w surowicy, bez badania PMR ? Występujące prążki tłumaczono mi prawdopodobnym obwodowym stanem zapalnym. Pytanie jakim ? Czy można wykonać jakieś precyzujące badanie. Czy owe prążki będą obecne w PMR i surowicy przez całe życie, czy możliwa jest ich remisja? Czy prążki oligoklonalne mogą być markerem zespołu paranowotworowego ? W tym roku wykryto u mnie i usunięto radykalnie jeszcze stosunkowo mało zaawansowanego gruczolakoraka odbytnicy (obyło się bez radio-chemioterapii). Bardzo bym prosił o odpowiedź na nurtujące mnie pytania na które brakło czasu na wizytach u lekarzy neurologów.
Szanowny Panie, prążki oligoklonalne odpowiadają obecności nieprawidłowego białka powstającego w procesie autoimmunologicznym, kiedy organizm wytwarza przeciwciała przeciw własnym tkankom (może to być np składnik osłonki mielinowej nerwu). Nie zawsze potrafimy zidentyfikować te białka. Występuja w stwardnieniu rozsianym, zapalnych polineuropatiach na tle immunologicznym i in.Białko monoklonalne to immunoglobulina klasy IgM, IgG, IgE lub IgA, która wchodzi w skład globulin gamma w rozkładzie elektroforetycznym białek i jest wytwarzana w nadmiarze w procesach zapalen immunologicznych ( np w astmie- IgE, w polineuropatii-IgM) oraz w chorobach rozrostowych szpiku np w szpiczaku. W szpiczaku również występuje zwiększone stężenie gammaglobulin w elektroforezie białek i zaburzenia immunofiksacji : zaburzony stosunek ilościowy łańcuchów lekkich i ciężkich immunoglobulin. Badania te wykonano u Pana w celu wykluczenia choroby rozrostowej szpiku (której często towarzyszy polineuropatia).
Na podstawie oznaczania prążków oligoklonalnych nie da się monitorować aktywności choroby. Mogą być obecne również przy remisji choroby. Nie mogą zatem być markerem zespołu paranowotworowego. Myślę, że stwierdzenie u Pana choroby nowotworowej (gruczolakoraka) potwierdza immunologiczne tło polineuropatii i traktować ją jako zespół paranowotworowy. Wyleczenie choroby nowotworowej powinno spowodować remisję objawów i dolegliwości neurologicznych czego Panu życzę. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowny Panie,
poruszył Pan wiele wątków - a na dodatek wszystko to o co Pan pyta jest dynamiczne. Żeby wyjaśnić sprawę nie wystarczy rozpisać się z odpowiedziami, które zajmą wiele stron, a Pan i tak nie będzie zadowolony, gdyż oczekuje Pan konkretów, a nie kolejnych słów. Należy zobaczyć i zbadać Pacjenta, a dopiero w tym kontekście zastanowić się nad przyczynami takich właśnie wyników badań dodatkowych. Ponieważ najbliżej Cieszyna jest Kraków, proponuję zajrzeć do internetu i umówić się na wizytę w Poradni Rzadkich Chorób Neurologicznych - nazwę mogłem przekręcić. W tym roku wiosną spędziłem tam wiele godzin na zorganizowanym przez nich sympozjum, ucząc się wielu nowych dla mnie rzeczy.
dr Andrzej Żytkowski

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.