problem z długotrwałą grzybicą

7 odpowiedzi
Dzień dobry-od kilku lat męczę się z grzybicą na paznokciach u nóg z początku miałem na 1 palcu ale potem się to poprzenosiło na inne mimo brania różnych leków ciągle nie chce ustąpić jednak zauważyłem że niedawno w internecie pojawiły się środki które gwarantują niemal 100 pro-centowe wyleczenie grzybicy i zazwyczaj nie są one dostępne w aptekach tak się reklamują jednak czy tak jest rzeczywiście czy nie są to przypadkiem jacyś naciągacze?Czy Dermatologom są znane te środki z internetu i czy mają o nich pozytywne czy negatywne zdanie?Czy też część tych firm jest uczciwa a część nie?oczywiście skonsultuje to może z lekarzem bo musiałbym wiedzieć czy nie mam przeciwwskazań do tych leków ze względu że biorę leki psychotropowe i na cholesterol czy nie wejdzie to w jakieś interreakcje niemniej pytam czy wg Dermatologa warto brać tego typu leki z internetu?
Dzień dobry,

Bardzo sceptycznie podchodziłbym do specyfików dostępnych jedynie w internecie. Przesyłając produkt z zagranicy (często z Azji), producent unika nadzoru krajowej inspekcji farmaceutycznej w zakresie profilu ich bezpieczeństwa dla zdrowia, warunków produkcji i określania ich dokładnego składu. Jeśli ktoś gwarantuje działanie leku, opisuje go w samych superlatywach, powinno to wzmóc Pana ostrożność, bo nie jest to realne. Myślę, że nie będę jedynym specjalistą, który odradza samodzielne leczenie bez porozumienia z lekarzem, ale sam podejmie Pan decyzje dotyczące swojego zdrowia.

W Polsce ciałem, które rekomenduje algorytmy leczenia grzybic jest Polskie Towarzystwo Dermatologiczne. Leczenie grzybicy paznokci, zwłaszcza paznokci stóp, wymaga dużo cierpliwości i jest kilkunastomiesięczne. Dezynfekcja obuwia jest kluczowa by nie doprowadzić do nawrotów.

Nieskuteczność terapii lekami doustnymi może wiązać się ze słabą penetracją leku do paznokci spowodowaną złym ukrwieniem kończyn (np. związaną z cukrzycą, miażdżycą lub wiekiem). W takich sytuacjach zaleca się dodatkowo dołączenie leków zwiększające przepływ krwi w naczyniach. Doustne leki przeciwgrzybicze mogą wchodzić w liczne interakcje z lekami psychotropowymi oraz statynami (lekami obniżającymi poziom cholesterolu). Warto każdorazowo sprawdzać, czy łączenie danych preparatów nie będzie osłabiało działania któregoś z nich lub nie wiąże się z nasiloną toksycznością leków.

Pozdrawiam,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz

Szanowny Panie

współczesna medycyna nie dysponuje na razie lekiem , który wyleczyłby grzybice "raz na zawsze' - dotyczy to leków na receptę, o lekach bez recepty nie wspominając. Siła sugestii w reklamie może być duża, ale zwykle nie skutkuje ona wyleczeniem grzybic ;-). Przede wszystkim trzeba zacząć od badania mikologicznego z paznokci - dopiero po otrzymaniu wyniku (zwykle po 3-6 tyg) można włączyć celowane leczenie (pod konkretny gatunek grzyba: lek doustny i lek miejscowy), które zwykle trwa przy paznokciach stóp 3-4 m-ce. Pozdrawiam !
Nie, nie warto :) Natomiast leczenie grzybicy paznokci jest długotrwałe, czasem wymaga kombinacji kilku preparatów.
Nie polecam leków z internetu. Należy wykonać badanie mykologiczne w labolatorium, potwierdzające grzybicę. Leczenie trwa kilka miesięcy, lekami na receptę.
Trudno ustosunkowac sie do tego typu informacji gdyz materialy reklamowe nie zawieraja informacji na temat skladu farmakologicznego oferowanych preparatow w zwiazku z tym nie mozna wypowiedziec sie na temat ich skutecznosci .
Witam,
leki przeciwgrzybicze - doustne nie są obojętne dla zdrowia i powinny być zawsze przepisane przez lekarza.
Pozdrawiam
Emilia Łojewska
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
W internecie można napisać wszystko. Proszę sprawdzić czy substancje o których Pan pisze mają faktycznie status leków. Nawet najskuteczniejsze leki nigdy nie gwarantyją 100 pewności wyleczenia- takie hasła to raczej "magia reklamy"
Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska- dermatolog