Problem z wymawianiem niektórych dźwięków.

6 odpowiedzi
Witam,córka 4 letnia Ola nie potrafi mówić "sz","cz" "r". Kiedy powinna mówić już prawidłowo? Kiedy stanie się to poważnym problemem i powinnam być zaniepokojona? czy powinnam się z nią już zapisać na konsultacje?
Dzień dobry,
Głoski szeregu szumiącego (czyli sz, rz, cz, dż) oraz głoska r pojawiają się u dzieci najpóźniej, gdyż są najtrudniejsze do wymówienia. Zgodnie z obowiązującymi normami powinny się one pojawić w wieku 5-6 lat (głoski szumiące) oraz najpóźniej do 7 roku życia (głoska r). jeśli głoski sz, rz, cz, dż zastępowane są głoskami odpowiednio: s, z, c, dz i głoski te nie są wymawiane z językiem między zębami, a głoska r zastępowana jest l, to obecnie nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak w wymowie Oli coś Panią niepokoi, to warto skonsultować się z logopedą.
Pozdrawiam serdecznie :-)

Proszę się nie martwić, na "sz, ż, cz, dż" Ola ma czas do 5. roku życia (w niektórych źródłach podają nawet, że do 6.), na "r" nawet do 7.. Proszę się udać na diagnozę logopedyczną gdy córeczka będzie miała 5 lat i nadal nie będzie wymawiać tzw. "szeregu szumiącego" lub gdy w wieku, powiedzmy, 6 lat nie będzie poprawnie wymawiała "r". Logopedzie należy pokazać się wcześniej jeśli dziecko nie zamienia tych głosek na prostsze (np. "sz" na "s" czy "r" na "l"), ale zniekształca je (czyli np. sepleni wkładając język między zęby lub zaczyna wyrabiać nieprawidłową wymowę "r" w postaci drgania warg, policzków lub wymawiając "francuskie" "r"). Wtedy trzeba zainterweniować wcześniej, żeby te nieprawidłowe nawyki się nie utrwaliły. Pozdrawiam!
Szanowna Pani, im wcześniej dziecko zaczyna wymawiać głoski dziąsłowe tym szybciej w pełni opanuje system fonetyczno-fonologiczny. U 4 latków powinno pojawić się już: sz, ż, cz, dż. Głoska "r" pojawia się w 5 roku życia. Jeśli jest pani zaniepokojona, należy sprawdzić czy aparat artykulacyjny rozwija się prawidłowo oraz czy sprawność artykulatorów jest prawidłowo, być może tutaj leży przyczyna braku występowania głosek.

Pozdrawiam,
Maria Kmiecik- Matrejek
Witam serdecznie. Szanowna Pani. Proszę udac się an konsultację do logopedy. Córka już powinna wymawiac poprawnie /sz/, /cz/. Na /r/ ma czas. Rozwojowo /r/ kształtuje sie do około 6-7 roku życia. Im wcześniej Pani zacznie cwiczyc /sz/ tym lepei. W późniejszym czasie może się to przełożyc na pismo. Dzieci, które nie maja utrwalonej prawidłowej realizacji głosek szumiących tak jak mówią tak słyszą i tak później piszą. Pozdrawiam
nigdy nie jest za wcześnie na terapię logopedyczną dziecko 4 letnie śmiało można uczyć poprawnej wymowy głosek o których Pani wspomniała. pozdrawiam
Dorota Zielińska
Witam głoski cz i sz powinny być już wypowiadane prawidłowo. R jest głoską która się pojawia jako ostatnia w systemie fonetycznym około 6 roku życia . Ma więc jeszcze prawo jej nie wypowiadać prawidłowo należy jednak sprawdzić długość Wędzidła podjęzykowego oraz realizację J i l .Tak powinna się Pani zgłosić na terapię ponieważ jest już to dyslalia jeżeli chodzi o te pierwsze głoski . Teraz należy dokładnie zbadać z jakich przyczyn córka nie może prawidłowo ich wypowiadać prawdopodobnie jest niska sprawność narządów artykulacyjnych Niska sprawność języka czyli tak zwana apraksja. Ale to są tylko moje przypuszczenia . Proszę zgłosić się na wizytę i umówić na pierwszy dowolny i wolny ten termin