Problem z wyrażaniem uczuć. Jak temu zaradzić?

6 odpowiedzi
Potrzebuję pomocy. Mam problem z wyrażaniem uczuć. Moja dziewczyna ostatnio prosiła mnie, bym jej powiedział co do niej czuję. Natychmiast się zablokowałem. Poczułem blokadę i nie potrafiłem przekazać jej słownie moich uczuć. Nie wiem czy to wynika przez brak wrażliwości, czy przez coś innego. Wiem tylko, że chciałbym coś z tym zrobić. Jak temu zaradzić?
Zdecydowanie polecam Panu spotkanie z psychoterapeutą. Ma Pan nieuświadomioną trudność, blokadę. Być może uda się ją łatwo znależć i "puścić". Trzymam kciuki i pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam,
samo pytanie wskazuje na dużą empatię, a problem wyrażania uczuć nie musi być związany z ich brakiem. Pewne sprawy są uwarunkowane kulturowo. Chłopiec nie powinien płakać, nie okazuje uczuć, nie kwęka i nie narzeka. Kiedy miało się odpowiedni trening w dzieciństwie i odpowiedni model męskości, jak to się robi, żeby nie powiedzieć, wówczas można mieć problem z wyrażaniem uczuć lub mówieniem o emocjach. Psychoterapia to dobry kierunek i proszę rozważyć taką ewentualność.
Pozdrawiam serdecznie,
Dominik Gebler
Rozumiem, że Pana dziewczyna oczekuje, że będzie Pan potrafił mówić o swoich uczuciach do niej. Można się tego nauczyć, najpierw jednak trzeba umieć uczucia rozpoznawać. Jeśli w domu rodzinnym uczucia wyrażane są przez czyny ale nie mówi się o nich, trzeba nabyć tej umiejętności w życiu dorosłym. Rozumiem, że ma Pan teraz dobrą motywację :) Pomoże psycholog, trening rozpoznawania emocji. Życzę powodzenia.
Emilia Szymanowicz
Problemy z wyrażaniem uczuć mogą mieć wiele przyczyn. W ich odkryciu pomocny zwykle bywa psychoterapeuta. Zachęcam zatem do udania się po wsparcie do specjalisty, dzięki któremu nie tylko będzie Pan mógł odkryć co Pana blokuje ale również nauczy się Pan wyrażać swoje uczucia i będzie bardziej świadomy swoich emocji.

Pozdrawiam serdecznie,

Katarzyna Bilnik-Barańska.
Witam Pana,
Świetnie, że spojrzał Pan na swoją reakcję z boku i że potrafił Pan nazwać swój stan. Taka blokada często towarzyszy osobom, które nie mają wystarczającej pewności, że ich uczucia zostaną uszanowane. Nie chodzi o aktualną Pana dziewczynę, a raczej o automatyczny mechanizm, który włącza się we wszystkich sytuacjach, kiedy chciałby Pan wyrazić "delikatne" uczucia. Czasami ludziom łatwiej jest wyrazić złość niż miłość i poczucie bliskości. Ta blokada na "wrażliwe uczucia" bywa uwarunkowana wcześniejszymi doświadczeniami, wzorcami z domu - np. czy wrażliwe uczucia były szanowane przez mężczyzn.
Jakakolwiek zmiana i przełamanie będzie wymagała porzucenia poprzedniego stosunku do "okazywania wrażliwych uczuć". Nie będzie to łatwe, ale jest jak najbardziej możliwe. Po pierwsze może Pan poobserwować, jak radzą sobie z okazywaniem tych uczuć mężczyźni w Pana otoczeniu. Do kogo Pana zachowanie jest podobne, a czyja postawa podoba się Panu najbardziej. Kto mógłby być dla Pana nowym wzorem. Kolejnym krokiem może być rozmowa z Pana dziewczyną o tym, że czuje Pan do niej pewne bardzo piękne uczucia, o których trudno Panu mówić. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że na skutek Pana szczerości i pewnego odsłonienia dziewczyna pomoże Panu przejść ten moment.
Jeżeli te sposoby nie pomogą, to polecam wizytę u psychoterapeuty, który pomoże Panu zrozumieć skojarzenia, które ma Pan związane z okazywaniem uczuć; zrozumieć Pana mechanizm i odblokować uczucia, które idą za tym mechanizmem. Możliwe, że są to blokady w innych obszarach, niż się Panu na pierwszy rzut oka będzie wydawało.
Życzę wytrwałości w odsłanianiu siebie.
Katarzyna Mika
Witam,
Pisze Pan o jednej sytuacji w której miał Pan problem z wyrażeniem tego, co Pan czuje. Nie wiem, czy doświadcza Pan częściej tego kłopotu czy była to jednorazowa sytuacja. Powiedzenie w bliskiej relacji o swoich uczuciach jest odkryciem siebie i otworzeniem na drugiego człowieka a to niesie za sobą pewne konsekwencje. Może to ma znaczenie w doświadczonym przez Pana zablokowaniu się?
Nic Pan nie pisze o wyrażaniu swoich uczuć w innych sytuacjach i relacjach. Jeśli zauważa Pan częstsze problemy z powiedzeniem innym wprost o uczuciach - tych pozytywnych i/lub tych trudnych - warto udać się do psychoterapeuty aby przyjrzeć się temu i poszukać możliwości wyrażania siebie. Na kłopot z ujawnianiem uczuć ma wpływ wiele spraw, np. jak się czuję sam ze sobą, czy daję sobie prawo do różnych uczuć, czy ufam innym, jakie mam doświadczenia z wcześniejszym wyrażaniem i inne. W gabinecie psychoterapii może Pan w bezpiecznej atmosferze przyjrzeć się sobie i tej blokadzie której Pan doświadcza. To daje możliwość zrozumienia siebie i szukania zmiany.

Pozdrawiam i zapraszam do współpracy we własnym rozwoju,
Agnieszka Złotowska

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.