Problemy z kręgosłupem

3 odpowiedzi
Problemy z kręgosłupem.

Witam. Od prawie dwóch lat mam dolegliwości bólowe na całym odcinku kręgosłupa. Zaczęło się od zwykłego bólu w odcinku lędźwiowym, po czym ból rozszedł się na cały odcinek pleców a także na kończyny górne i dolne. Poniżej przedstawię dotychczasowe wyniki badań.

Tomografia komputerowa odcinka lędźwiowo-krzyżowego 15.04.2016r.
Zaznaczone rotacyjne skrzywienie odcinka lędźwiowego
Niewielka, szerokopodstawna, centralna wypuklina krążka międzykręgowego L5S1, modelująca worek oponowy, bez cech ucisku struktur nerkowych.
Niewielki bulging krążka międzykręgowego L4L5, modelujący worek oponowy, bez cech ucisku struktur nerwowych.
Bardzo drobny pojedynczy osteofit przednio-górnej krawędzi trzonu L2 oraz drobne guzki Schmorla w górnej blaszce trzonu L1 i Th12 oraz głębszy w dolnej Th12.
Drobna wyspa kostna w trzonie lewej kości biodrowej i większa w wyrostku poprzecznym L2 i stawowym dolnym L3 postronnie prawej.

Rezonans magnetyczny odcinka piersiowego 27.04.2017r.
Rdzeń kręgowy w odcinku piersiowym jest ścieńczały ok. 3,7mm w wym. AP, położony od przodu w kanale kręgowym, przez co modelowany jest przez niżej opisane przepukliny krążków.
Końcowy odcinek rdzenia prawidłowy ok. 6mm w wym. AP (na poziomie Th12).
Na poziomie Th4Th5 widoczna jest niewielka pośrodkowo-prawoboczna przepuklina krążka uciskająca worek oponowy oraz modelująca przednią powierzchnię rdzenia kręgowego.
Na poziomie Th5Th6 widoczna jest niewielka szerokopodstawna przepuklina krążka międzykręgowego, uciskająca worek oponowy oraz modelująca przednią powierzchnię rdzenia kręgowego.
Na poziomie Th7Th8 widoczna jest niewielka szerokopodstawna przepuklina krążka międzykręgowego, uciskająca worek oponowy oraz modelująca przednią powierzchnię rdzenia kręgowego.
Na poziomie Th8Th9 widoczna jest niewielka szerokopodstawna przepuklina krążka międzykręgowego, uciskająca worek oponowy oraz modelująca przednią powierzchnię rdzenia kręgowego.
Na poziomie Th10Th11 widoczna jest niewielka szerokopodstawna przepuklina krążka międzykręgowego, uciskająca worek oponowy oraz modelująca przednią powierzchnię rdzenia kręgowego.
Nierówności blaszek granicznych trzonów kręgów Th5-Th12 o charakterze guzków Schmorla.

R. Ścieńczenie rdzenia piersiowego - wskazana kontrola MR za ok. 3 miesiące. Wskazane badanie MR kręgosłupa szyjnego w celu oceny rdzenia szyjnego.

Poza tym z tego co usłyszałem od lekarza prowadzącego mam kifozę piersiową, przebytą chorobę Scheuermanna i sklerotyzację trzonów kręgów. Na rehabilitację dostałem skierowanie ponad 1,5 roku temu, ale w dalszym ciągu nie został jeszcze ustalony dla mnie termin realizacji zabiegów. Dostałem od Pani neurolog skierowanie w trybie pilnym na MR piersiowy i szyjny, ale po rejestracji w czerwcu przydzielony został mi termin dopiero na luty 2018r. Mam problemy ze skrętem tułowia w prawo i w lewo. W lewo praktycznie ledwo co idzie mi skręcenie się, boli mnie też odcinek szyjny i ostatnio miałem problemy ze skrętem lewej ręki. Czasem drętwieją mi nogi i z tego co zauważyłem miewam problemy ze zwieraczami przewodu moczowego. Pracuję fizycznie jako stolarz, póki co nie mam możliwości zmiany zatrudnienia. Staram się realizować zalecenia lekarzy w zakresie chodzenia na basen i ćwiczeń rehabilitacyjnych w domu, kiedy tylko mam czas. Ostatnio też złożyłem wniosek o komisję lekarską w celu sprawdzenia czy przysługuje mi jedna z grup inwalidzkich.
W związku z tym co napisałem powyżej, czy istnieje jakiś sprawdzony sposób na zelżenie bólu Boli mnie w każdej pozycji, więc ciężko nawet ćwiczyć, na basen tak jak wspomniałem staram się chodzić jak tylko mogę. Proszę o porady i pozdrawiam. Mateusz.
Z opisu wynika, że ma Pan wadę postawy, związanej z deformacją kręgosłupa. Trudno ocenić co jest jej przyczyną, wskazana jest ocena całej sylwetki z analizą krzywizn kręgosłupa i ustawienia miednicy oraz kończyn dolnych. W leczeniu w pierwszej kolejności stosujemy rehabilitację przede wszystkim ćwiczenia stabilizujące i wzmacniające. W ostateczności można wdrożyć leczenie operacyjne.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Najprawdopodobniej przyczyną dolegliwości jest wada postawy. Najlepsze wyniki można osiągnąć w wyniku rehabilitacji. Oddzielnie należy doprecyzować przyczynę drętwienia nóg i zaburzeń zwieraczy. Biorąc pod uwagę opisywane w badaniu MR kręgosłupa Th ścieńczenie rdzenia kręgowego należy wykonać badania zlecone wcześniej przez neurologa oraz rozważyć wykonanie badań przewodnictwa rdzenia kręgowego: EMG kończyn dolnych oraz potencjały wywołane rdzenia. Pozdrawiam
Dobry wieczór,
Bez przeprowadzenia badania lekarskiego i oceny wyników badań obrazowych odpowiedzi nie można uważać za poradę lekarską. Zapraszam do gabinetu – lista miejsc, w których przyjmuję jest wyszczególniona na moim profilu.
Z wyrazami szacunku,
Krzysztof Zapałowicz

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.