Problemy z mówieniem po wylewie. Czy są jakieś ćwiczenia?
9
odpowiedzi
Mój tata jest półtora roku po wylewie, ma bardzo duże problemy z mówieniem, jeden ze specjalistów stwierdził, że to samo przejdzie. Czy są jakieś ćwiczenia, które mógłby wykonywać?
Tak są cwiczenia. Samo nie przejdzie. Cwiczenia dotycza : sylab, wyrazow, poprawnej wymowy, czytania, masaz twarzy usprawniający mięśnie twarzy. pozdrawiam Teresa Morcinek
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, jestem neurologopedą i specjalizuję się właśnie w terapii takich pacjentów jak Pani/Pana tata. Tylko w sporadycznych przypadkach afazja przechodzi sama. Bez terapii neurologopedycznej powrót do "normalności" trwa o wiele dłużej lub nigdy nie następuje. Terapię należy zacząć niezwłocznie po udarze, nawet jeszcze w szpitalu, a następnie kontynuować ją aż do uzyskania satysfakcjonujących rezultatów. 1,5 roku po wylewie bez terapii to o 1,5 roku za długo. Jest dużo ćwiczeń, które neurologopeda powinien prowadzić z pacjentem i tylko neurologopeda wie jakiego typu afazję bądź dyzartrię ma pacjent. Jeśli z jakichś powodów nie zdecydują się Państwo na terapię, proszę chociaż kupić zeszyty ćwiczeń oraz książki do terapii afazji, a następnie regularnie, jak najczęściej ćwiczyć z tatą. Jednak jeszcze raz podkreślę, że niezbędna jest diagnoza i terapia NEUROLOGOPEDYCZNA. Powodzenia i polecam się, jeśli się Państwo zdecydują na profesjonalną pomoc.
Dzień dobry. Niestety nie jestem w stanie podać ćwiczeń ponieważ nie rozmawiałam z pacjentem i nie wiem jakie trudności z mową się pojawiają. Przede wszystkim należałoby zacząć od diagnozy.
Pozdrawiam,
Maria Kmiecik- Matrejek
Pozdrawiam,
Maria Kmiecik- Matrejek
warto udać się do logopedy w celu diagnozy . Nie jestem w stanie ocenić funkcjonowania językowego Pani/Pana taty na odległość. Dużo zależy od samego pacjenta czy ma chęci by ćwiczyć. Szczerze polecam ćwiczenia w poradni logopedycznej a jeśli Państwo mieszkacie w Poznaniu o udanie się do Klubu Afatyka na Piątkowie gdzie raz w tygodniu odbywają się zajęcia z logopedą ,psychologiem w malych grupach .
Dzień dobry! 1,5 roku po wylewie to bardzo dużo straconego czasu, którego już nigdy może nie będzie się dało nadrobić. Wszystko zależy od miejsca wylewu, od wielu pozostałych cech składowych jak: wieku pacjenta, schorzeń współistniejących, wykształcenia, sprawności ruchowej, praksji oralnej, itp. ćwiczenia muszą być ściśle dostosowane do konkretnego pacjenta. Konieczna jest diagnoza neurologopedyczna. Po przeprowadzeniu jej dopiero można zaprogramować plan terapii neurologopedycznej. Niestety wylew to nie jest przeziębienie, które może przejść samo. Skutki wylewu często są nieodwracalne, ale wiele można poprawić i podnieść znacząco komfort życia pacjenta.
Witam, Pani tata powinien być pod opieką logopedy od dawna. Mowa sama nie wróci do stanu sprzed wylewu. Ćwiczenia dostosowuje się do stanu zdrowia i mowy pacjenta. Musiałbym zdiagnozować Pani tatę, żeby stworzyć plan terapii logopedycznej. Pozdrawiam
Dzień dobry,
oczywiście są ćwiczenia, które można i należy wykonywać w domu. Dobór ćwiczeń zależy od trudności z jakimi zmaga się pacjent, dlatego sugeruję konsultację i neurologopedy. Dopiero po przeprowadzonym badaniu i postawieniu diagnozy będzie można ułożyć adekwatny program terapeutyczny.
oczywiście są ćwiczenia, które można i należy wykonywać w domu. Dobór ćwiczeń zależy od trudności z jakimi zmaga się pacjent, dlatego sugeruję konsultację i neurologopedy. Dopiero po przeprowadzonym badaniu i postawieniu diagnozy będzie można ułożyć adekwatny program terapeutyczny.
Jest mnóstwo ćwiczeń i książek dla osób z afazją po wylewach i udarach. Myślę jednak, że najlepiej byłoby gdyby zgłosili się Państwo do logopedy. Specjalista oceni w których obszarach tata ma problem z komunikacją i zacznie rehabilitować te obszary. Dostaną też Państwo wskazówki co i jak robić w domu.
Pozdrawiam
Paulina Popłonikowska
Pozdrawiam
Paulina Popłonikowska
Witam niestety samo nie przejdzie. Specjalista był w błędzie . Niezbędna jest neurostymulacji u Neurologopedy Klinicznego, nie u logopedy gdyż w terapii niezbędna jest wiedza procesów centralnego układu nerwowego. Ćwiczenia są oczywiście. Zależy czy jest to Afazja czy Dyzartria i jaki rodzaj tych dwóch zaburzeń . Nie wytłumaczę w dogłębny sposób odpowiadając na pytanie. Tu należy dokonać bardzo wnikliwej diagnozy procesów poznawczych i samych mięśni twarzy oraz mięśni artykulacyjnych , proszę jak najprędzej zgłosić się do odpowiedniego specjalisty do neurologopeda klinicznego. I z przykrością muszę poinformować że sami państwo nie poprowadzą terapii . Mogą państwo wspierać specjalistę i tatę. Specjalista wytłumaczy w jaki sposób. W grę wchodzą zapewne nie tylko fizjologiczne zaburzenia Ale równie ważny jest stan poznawczy i emocjonalne taty. Specjalista zapewne pokażę państwu jak Stymulowanie tatę w domu , ale same podstawy będzie wykonywał i dobierał samodzielnie . Proszę pamiętać-tatę należy teraz postrzegać całościowo , Holistycznie , bardzo ważny jest teraz Jego Komfort życia . Trzymam mocno kciuki aby było lepiej . Pozdrawiam serdecznie
Eksperci
Elżbieta Teresińska
Laryngolog, Audiolog, foniatra, Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej
Szczecin
Podobne pytania
- Czy jest możliwość naprawy wady wymowy podczas seplenienie od urodzenia i wskazana przyczyna przez lekarza (chyba laryngologa), że jest ona spowodowana deformacją kości twarzy (asymetria), podczas porodu? Jakaś operacja na przykład?
- dzień dobry , córka 14 lat szybko mówi , ciężko zrozumieć przez to wymowę słów. Do jakiego specjalisty się zgłosić? proszę o podpowiedz.
- Córka w wieku 15 lat. Mówiła w pełni sprawnie natomiast, nagle w trakcie wypowiadanego zdania blokuje się i nie może powiedzieć słowa.
- Dzien dobry, mam 30 lat i problem z wymawianiem sz cz ż dż. Czy istnieje szansa na poprawę lub wyelimowanie wady dzięki terapii z logopedą?
- Czasem ludzie zwracają mi uwagę, że zaciągam. Słyszę, że mówię jakoś inaczej niż moi znajomi czy współpracownicy. Nowo poznane osoby pytają się mnie, od kiedy mieszkam w Polsce, a ja jestem Polakiem i czuję się wtedy bardzo zawstydzony. Mimo, że nie mówię żadną gwarą czasem słyszę komentarze, że zaciągam…
- Dzień dobry. Problem z mówieniem - chodzi o odnalezienie swojego naturalnego głosu (coś pomiędzy oddychaniem i wydobywaniem z siebie naturalnych dźwięków - podejrzewam przeponowych, a nie gardłowych). Męczy mnie mówienie głosem, który mam na codzień. Dodatkowo ludzie często proszą o powtórzenie, a kiedy…
- Witam, mam 30 lat i nigdy nie potrafiłem wymawiać słowa r mówiłem l. od 2 miesięcy zacząłem.troche wymawiać r, ale jest długie bądź takie Francuskie, czy są jakieś ćwiczenia bym normalnie mówił?
- Witam.Często słyszę,że zaciągam się w mowie .Jak sobie z tym poradzić .Dodam że jest to dla mnie krępująca sytuacja .Do jakiego specjalisty się udać ?
- Dzień Dobry, Mężczyzna, 27 lat, szukam logopedy w celu diagnozy, a następnie terapii rotacyzmu. Mogę dojechać do 40km od Olkusza. Nie interesuje mnie sama diagnoza. Prosiłbym o informacje, liczę że może tutaj uda mi się znaleźć lekarza, niestety z terminami ciężko. Pozdrawiam,
- Mój syn 2,5 roku nie mówi co robić był okre że mówił tata baba adzia (dziadzia) a teraz nic
Masz pytania?
Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 27 pytań dotyczących usługi: zaburzenia mowy
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.