Problemy z trawieniem mięsa i białek a diagnoza niedokwasoty proszę o wskazókę

4 odpowiedzi
Czy w przypadku podejrzenia niedokwasoty żołądka , przy złym trawieniu mięsa i białek i wykrytych resztek pokarmowych w kale , istnieje możliwość sprawdzenia ph soków żołądkowych np bezpośrednio podczas gastroskopii ?? Jakie inne badanie potwierdza diagnozę niedokwasoty ?
takie badania były tylko w badaniach klinicznych. Nie robi się czegoś takiego w praktyce. Są ogólnodostępne badania, które łatwo dostosować do takich celów ale nie widzę w tym sensu. Na podstawie obecności resztek pokarmowych w kale nie można powiedzieć o zaburzeniach trawienia, chyba że są to tłuszcze w dużej ilości. Zapraszam na wizytę to możemy o tym porozmawiać i uściślić gdzie jest problem.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Moje uszanowanie. Wysokie pH soku żoładkowego może powodować dolegliwości np. relaksację dolnego zwieracza przełyku i w tym mechanizmie powodować zgagę. Niskie pH powoduje koagulację białek - np kazeiny z mleka i bierze udział w aktywacji pepsyny żoładkowej, ale nie jest to kluczowy enzym w trawieniu białek) - miliony pacjentów przewlekle przyjmujacych leki zwiększajace pH miałoby problemy z trawieniem białek. Technicznie jest możliwe zmierzenie pH podczas gastroskopii, ale nie jest to procedura standardowa. Z wyrazami szacunku A. Berman
Podczas gastroskopii nie wykonuje się takiego badania
Dzień dobry. Z założenia nie pobiera się soku żołądkowego podczas gastroskopii. Badanie wykonuje się po założeniu zgłębnika do żołądka i pobiera się sok żołądkowy w czterech frakcjach co 15 minut na czczo. Następnie pobudza się wydzielanie żołądkowe np. pentagastryną i także pobiera się wymienione frakcje co 15 minut. W ten sposób otrzymujemy dane na temat podstawowego i maksymalnego wydzielania żołądkowego.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.