Problemy z zalegającym jedzeniem, uczucie ciężkości

22 odpowiedzi
Mam pytanie odnoścnie wypróżniania. Jaka jest norma wypróżnień , jak często one powinny się pojawiać. Co w sytuacji gdy jedzenie które zjadam zalega nawet do 3 dni powodując przy tym duży brzuch , a nawet spuchniete nogi i samo odczucie ciężkości. Owoce i warzywa przyjmowane są prawie codziennie, regularne posiłki również. Co jeszcze zrobić żeby wypróżnianie było regularne? Nie przyjmując leków na przeczyszczenie ani zadnych podobnych w działaniu.
Zapraszam na wizytę kontrolną. Omówimy możliwe przyczyny, przyjrzymy się dziennikowi spożycia i zlecimy odpowiednie badania. Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Norma wypróżnień to max. 3 stolce na dzień lub min. jeden na trzy dni. Możliwe, że są jakieś problemy z jelitami - ale po tych informacjach ciężko stwierdzić co to może być. Może pomóc odpowiednia diagnostyka np. usg brzucha, kolonoskopia - tutaj już gastrolog powinien zadecydować. Duże wzdęcia mogą być objawem SIBO albo nietolerancji fruktozy, laktozy czy innych produktów - obecnie przeprowadza się diagnostykę w kierunku nietolerancji np. test ImuPro - wynik informuje na co organizm niekorzystnie reaguje. Babka płesznik świetnie się sprawdza w zaparciach, również preparaty z błonnikiem.
Dzień dobry, Nie ma czegoś takiego jak prawidłowa ilość wypróżnień - to jest dość indywidualna kwestia. Są osoby, które potrzebują wypróżnić się kilka razy dziennie i takie u których odbywa się to raz na kilka dni - jeżeli nie występują przy tym żadne dolegliwości czy dyskomfort obydwie te sytuacje są normalne. Jeżeli jednak tak jak w opisanym przypadku braku wypróżnień towarzyszy uczucie ciężkości, wypchany brzuch, a nawet opuchlizna jest to na pewno symptom nieprawidłowej pracy przewodu pokarmowego. Częstotliwość wypróżnień można zwiększyć poprzez odpowiednią dietę - bogatą jednocześnie w błonnik pokarmowy (zawarty w owocach, warzywach, pełnoziarnistych produktach zbożowych) oraz płyny (koniecznie! spożycie dużej ilości błonnika bez odpowiedniej podaży płynów ma działanie zatwardzające!). Należy jednak pamiętać, że nie zawsze dieta może być wystarczająca - zwłaszcza jeżeli istnieją problemy medyczne ze strony przewodu pokarmowego lub wcześniej stosowane były środki przeczyszczające przez dłuższy okres. Dlatego też jeżeli sama dieta nie jest skuteczna - warto skonsultować problem z gastrologiem.
Wypróżnianie powinno być codziennie z rana po przebudzeniu. Chętnie bym Pani/ Panu pomogła, ale przeprowadzam tylko i wyłącznie konsultacje w swoim gabinecie w Bydgoszczy, być może powinien być odrzucony błonnik na najbliższe tygodnie, na pewno włączyłabym probiotyki, witaminę buforową c. Niestety nie mogę udzielić konkretnej rady, ponieważ to wymaga najpierw wywiadu, a następnie można działać z planem żywieniowym i suplementacją ukierunkowaną. Do tego wszystkiego powinny być zrobione badania.
Witam, wypróżnianie to bardzo indywidualna sprawa. Dla kogoś normą jest wypróżnianie się kilka razy w ciągu dnia, a dla innej osoby raz na 2 lub nawet 3 dni. Na częstotliwość wypróżnień wpływa wiele czynników takich jak: stan zdrowia, odpowiednie nawodnienie, jakość posiłków (czy są dobrze zbilansowane), objętość, czas i tempo ich spożywania, aktywność (brak ruchu) i stres (czyli czynnik emocjonalny). Aby wypróżnienia były regularne należy zadbać aby dieta była dobrze skomponowana ( odpowiednia ilość białka, tłuszczu i węglowodanów), ze znacznym ograniczeniem słodyczy, tłuszczów zwierzęcych. Należy dostarczać odpowiednią ilość błonnika (codziennie kilka porcji) i wody (1,5L). Regularnym wypróżnianiom sprzyja aktywność fizyczna.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,

Wypróżnianie sie powinno następować każdego dnia. Przyczyn występowania zaparć jest wiele m.in.:
- jedzenie w pośpiechu (słabe rozdrobnienie, nawilżenie śliną pokarmu)
- brak aktywności fizycznej (ruch sprzyja przesuwaniu się pokarmu w jelitach)
- zła dieta (wysoko przetworzona, pozbawiona tłuszczu i naturalnego błonnika)
- stres
- nieregularne posiłki
- nietolerancje pokarmowe oraz alergie (zwłaszcza na mleko)
- słabe nawodnienie organizmu (jest niezbędna dla zachowania konsystencji stolca)
- zbyt dużo cukru w diecie (rozleniwia mięśnie odpowiedzialne za perystaltykę jelit)
- powstrzymywanie defekacji (ze względu na nieodpowiedni moment w ciągu dnia)
- leki w tym np. żelazo sprzyja zaparciom
- zaburzenia mikroflory jelitowej (zdominowanie flory przez patogenne organizmy)
- niedobory związków typu magnez, foliany, selen, cynk, wit.C
- pasożyty (zwłaszcza lamblia)

Zaparcia to ewidentnie uciążliwa dolegliwość i warto podjąć działania mające na celu ich zlikwidowanie. Kiedy nie wprowadzi się zmian prowadzą do niestrawności, gazów, wzdęć, bóli podbrzusza, bóli pleców, utraty apetytu, zaburzeń równowagi hormonalnej, hemoroidów, gromadzenia się toksyn, a nawet uszkodzenia jelita lub odbytu.
Można sobie pomóc: pić skok z cytryny przed posiłkami, jadać posiłki bez pośpiechu starając się rozdrobnić maksymalnie kęsy pokarmu, włączyć do diety sok z kiszonej kapusty, siemię lniane, namoczone suszone śliwki 2-3 szt. dziennie. Włączając aktywność fizyczną - dowolną może to być: spacer, basen, bieganie, gimnastyka, joga, fitness zwłaszcza jeżeli Pani tryb życia jest siedzący. Ponadto włączenie do diety zdrowego tłuszczu jak olej kokosowy, oliwa z oliwek, masło, aby usprawnić poślizg masy kałowej przez jelita. Należy zadbać o nawodnienie w ciągu dnia pijąc wodę mineralną 1.5l-2l dziennie, niekiedy pomaga akupunktura, kręglarz poprzez ustawienie szkieletu może odblokować nerwy. Uzupełnienie niedoborów magnezu również działa korzystnie na redukcję zaparć, polecam włączyć w formie citrate, wyrównanie mikroflory jelitowej probiotykami również działa korzystnie w walce z zaparciami.

Pozdrawiam,
Wiktoria Kreft
dietetyk kliniczny
Sports-Med
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,
Warto byłoby rozważyć wprowadzenie do diety bakterii probiotycznych i obserwowanie czy nastąpi poprawa wypróżnień. Preparatem, który wpływa pozytywnie na moich pacjentów jest Sanprobi IBS. Warto zadbać również o odpowiednią podaż płynów ok.1,5-2 litry wody o wysokiej zawartości minerałów, np. Muszyna, Muszynianka.
Pozdrawiam,
Joanna Skwarek
Witam serdecznie,
Aby w pełni odpowiedzieć na to pytanie należałoby dokładnie przeanalizować jadłospis, określić ilość przyjmowanego błonnika i innych składników, a także, co bardzo ważne, ilości wypijanych płynów. W przypadku zaparć jest to bardzo ważne. Istotna jest również regularna aktywność fizyczna, ćwiczenia mięśni brzucha, doraźnie można spróbować suszonych śliwek i masaży, np. ciepłym strumieniem wody. Najważniejsza jest jednak prawidłowo zbilansowana dieta. Zapraszam do kontaktu (także online).
Pozdrawiam
Ewa Zawidzka
Niestety nie ma normy wypróżnień, ponieważ najważniejsze jest Pana/Pani samopoczucie. Jeśli czuje się Pan/Pani niekomfortowo to oznacza, że nie jest to odpowiednie. Warto przyjrzeć się całej diecie, ilości spożywanego jedzenia oraz samego błonnika (nie tylko owoce i warzywa), ale niezmiernie ważnemu aspektowi, który często się pomija, czyli ilości wypijanych płynów, ponieważ zbyt mała ilość spożywanego picia może powodować nadmierne odwadnianie kału w jelitach. Kolejną składową jest aktywność fizyczna, która bardzo dobrze wpływa na perystaltykę jelit i pomaga w unormowaniu wypróżnień.
Witam serdecznie, wypróżnienia zwyczajowo powinny następować od 2 razy dziennie do 1 razu na 2 dni. W sytuacji gdy jest to jedno wypróżnienie na 3 dni faktycznie może to sygnalizować zaburzenia o podłożu trawiennym. Poza dietą bogatą w błonnik warto pamiętać o właściwym nawodnieniu, bez którego nawet dieta wysokobłonnikowa może powodować zaparcia oraz dodatkowo o aktywności fizycznej. Należy unikać wielogodzinnej pozycji siedzącej i starać się co 2 maksymalnie 3 godziny robić przerwy w pracy (np. przejść się, czy chociaż wstać). Na pewno nie zaszkodziła by też regularna aktywność fizyczna. Jeżeli będzie Pani chciała skorzystać z pomocy w kwestii doboru odpowiedniej diety zapraszam na konsultację.
Pozdrawiam,
Barbara Dąbek
Dzień dobry,
o zaparciu mówimy wtedy gdy wypróżnienia pojawiają się rzadziej niż co 3 dni, jednak należy pamiętać, że nieregularne wypróżnienia mogą być objawem licznych chorób, dlatego tak ważna jest konsultacja medyczna w celu zdiagnozowania przyczyny zaparć.
Niezwykle ważne w zapobieganiu zaparciom jest regularne picie wody niegazowanej >1,5l i aktywność fizyczna. Należy zwrócić uwagę na ilość błonnika w diecie (np. owsianki, pieczywo pełnoziarniste, grube kasze, suszone owoce). W celu dobrania odpowiedniego planu żywieniowego konieczne jest zebranie szczegółowego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego. Pozdrawiam serdecznie!
wypróżnienia do 3 dni są jeszcze akceptowalne pod warunkiem, że nie dają dyskomfortu. proszę zwiększyć ilość płynów bez cukru o 0,5 l w porównaniu z ilością aktualną. wieczorem proszę zalać 2 śliwki suszone przegotowaną wodą ( 1 szkl), zostawić na noc i rano na czczo wypić wodę, a śliwki zjeść. taka miksuturę proszę wprowadzić na stałe. Pozdrawiam
Witam
Dla jednych norma wypróżnień to codziennie , dla innych co drugi dzień..O zaparciu mówi się wówczas , gdy liczba stolców w tygodniu jest mniejsza niż trzy. Na liczbę wypróżnień wpływa wiele czynników :dieta bogata np w tłuszcz i błonnik , ich ilość czy objętość, czas i tempo spożywania pokarmów oraz no stres. Warto wcześniej wstać przed wyjściem do pracy , by czuć w domu komfort. Bywa tak,że mamy zaparcie nawykowe spowodowane brakiem takiego komfortu np w pracy. Tak czy inaczej dieta powinna być bogata w błonnik pokarmowy, tłuszcz. Nie zapominajmy o wodzie. Jest niezbędna. Proszę wypróbować metodę z olejem - 1 łyżeczka na czczo dla poślizgu mas kałowych. Bardzo dobrze działają tez śliwki suszone - kilka na czczo.
Pamiętajmy też o ruchu. Jest bardzo istotny by poprawić perystaltykę jelit.
MB
Najlepiej gdyby wypróżnianie było codzienne. Aby zachodziło regularnie, istotna jest ilość spożywanej wody w ciągu dnia (1,5-2,0l). Warto przyjrzeć się diecie, czy spożywane są produkty fermentowane i kiszone aby zadbać o odpowiednią mikroflorę jelit. Proszę pamiętać również o codziennej aktywności fizycznej min. 30 minutowy spacer. Pozdrawiam
Dzień dobry. Powodem zaburzonych wypróżnień może być dieta z mała zawartością błonnika pokarmowego, zbyt mała ilość płynów, zbyt mała ilość tłuszczu lub zaburzony mikrobiom jelitowy, ale również stres lub inne poza żywieniowe powody. Liczy się również tempo spożywania posiłków oraz odpowiednio długie przeżuwanie. Proponuję wizytę u dietetyka który na podstawie wywiadu ułoży odpowiedni jadłospis i dolegliwości powinny minąć. Pozdrawiam serdecznie.
Witam serdecznie,

Norma wypróżnień może być dość szeroka w zależności od indywidualnych cech organizmu. Przyjmuje się, że najlepiej jest jeżeli wypróżnienie pojawia się codziennie od jednego nawet do trzech razy w ciągu dnia, jeżeli stolce nie są rozwodnione i strzeliste. Wypróżnianie co trzy dni to dosyć rzadki rytm. Nie wiem w jakiej ilości spożywane są warzywa i owoce, najlepiej by było to ok. kilogram dziennie w tym ok. 200-300g owoców. Jak najczęściej proszę sięgać po warzywa świeże, niegotowane. W uregulowaniu wypróżnień może pomóc zastosowanie siemienia lnianego lub nasion babki płesznika. Nie zaszkodzi także suplementacja probiotykami min. przez miesiąc. Kluczowe w regulacji rytmu wypróżnień będzie odpowiednie nawodnienie. Minimum to 1,5l wody dziennie, co sprawi, że masy kałowe nie będą wyschnięte, zalegając długo w jelitach. Zapierająco w diecie działają produkty skrobiowe - ziemniaki, banany, gotowana marchew i gotowane buraki (surowe są ok), a także produkty oczyszczone - białe pieczywo, biały ryż, biały makaron. Należy sięgać po produkty razowe. Proszę spróbować także takich domowych sposobów jak np. picie letniej wody rano na czczo z sokiem z cytryny.
Dzień dobry, odnośnie liczny wypróżnień za ogólną, prawidłową ilość jedną wizytę w toalecie dziennie. Patrząc na Pani dolegliwości trzeba głębiej przyjrzeć się przyczynie spowolnionej pracy jelit oraz zbieraniu się gazów. Z najprostszych wskazówek to sprawdzić ilość wypijanej wody. Mała ilość wody przy większej podaży błonnika może powodować zaparcia. Jeśli te rozwiązanie nie pomoże trzeba określić przyczynę zaparć (zaparcia spastyczne/atoniczne), przyjrzeć się mikroflorze jelit, zadbać o prawidłową podaż magnezu i pomyśleć o dostosowanej probiotykoterapii.
Ciężko jednoznacznie stwierdzić czym ten problem może być spowodowany. Bez dokładnego wywiadu chorobowego i żywieniowego nie można odpowiedzieć na to pytanie. Jedną z przyczyn może być np. zbyt mała podaż płynów w ciągu dnia, nieprawidłowo skomponowane żywienie albo np. zbyt duża podaż produktów wysokoprzetworzonych. Do innych przyczyn można zaliczyć np. stany zapalne w przewodzie pokarmowym.
Pozdrawiam mgr Marianna Hall (Centrum Dietetyki Nutrado)
Prawidłowa ilość wypróżnień to 1-2 dziennie. Bez dokładnego wywiadu ciężko powiedzieć, co może być przyczyną dolegliwości, ale jedno jest pewne warzywa i owoce "prawie codziennie" to zbyt mało (zbyt mała ilość błonnika). Powinny pojawiać się codziennie - zawsze - i do każdego posiłku. Warto pamiętać o tym, żeby przeważały warzywa. Konieczne jest również spożywanie odpowiedniej ilości płynów (wody mineralnej). Rytm wypróżnień reguluje również regularna aktywność fizyczna. Są różne sposoby wspomagające w takich dolegliwościach, ale najpierw trzeba przeprowadzić dokładny wywiad medyczno-żywieniowy.
Witam Panią ,a jak jest z płynami u Pani.Ile pije Pani w ciągu dnia ?
Informacje podane w opisie nie są wystarczające, aby podać konkretne rozwiązanie, ponieważ przyczyn zaburzeń związanych z wypróżnianiem może być wiele. Jeśli nie ma żadnych problemów ze strony zdrowia, a to powinien stwierdzić lekarz, należy zastanowić się nad stylem życia, czyli przede wszystkim dietą i aktywnością fizyczną. Nie wystarczy dieta bogata w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste, ponieważ do wyzwolenia funkcji błonnika pokarmowego konieczne jest jeszcze odpowiednie nawodnienie. Ponadto ważne jest również wykluczenie z diety określonych produktów o charakterze zapierającym.

Serdecznie pozdrawiam
Bożena Czabaj- Brauntsch dieta-4u.pl
Dzień dobry,
Częstotliwość wypróżniania to jest dosyć indywidualna kwestia, ale u osób bez żadnych zaburzeń powinna wynosić 1-2 razy dziennie. Opisywane dolegliwości mogą wynikać z kilku jednostek chorobowych np. przerostu flory bakteryjnej w jelicie cienkim-SIBO, dysbakteriozy w jelicie (np. zbyt mało Bifidobacterium, zbyt duża ilośc bakterii proteolitycznych). Możliwy jest również przerost candidii, zbyt wysokie pH w żoładku, nietolerancje pokarmowe. Przy niezdiagnozowanych problemach jelitowych, spożywanie dużej ilości warzyw i owoców może pogorszyć sytuację. Proszę ostrożnie:) Najważniejsza w tym momencie jest diagnostyka. Pozdrawiam serdecznie. Justyna Pampuch.

Eksperci

Patryk Kalinowski

Patryk Kalinowski

Dietetyk

Białystok

Kamila Hryckiewicz

Kamila Hryckiewicz

Dietetyk

Koszalin

Katarzyna Rucińska

Katarzyna Rucińska

Dietetyk

Szczecin

Paulina Tyrzyk

Paulina Tyrzyk

Dietetyk

Bydgoszcz

Marzena Myślińska

Marzena Myślińska

Dietetyk

Siedlce

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 23 pytań dotyczących usługi: zaparcia
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.