#ProblemzRodzicami #PytaniaiOdpowiedzi Dzień dobry Mam duży problem z kobietą mojego ojca która

2 odpowiedzi
#ProblemzRodzicami #PytaniaiOdpowiedzi
Dzień dobry
Mam duży problem z kobietą mojego ojca która mnie wychowuje od 10 lat ale od 3 lat jest problem . Objaśnienie sytuacji ; mieszkam z nią ,jej rodzicami , jej synem i mojego ojca czyli moim przyrodnim bratem .
Z moim ojcem nie ze względu na jego prace czasem pomieszkuje w domu .z matką nie mam kontaktu od 13 lat i nie będę mieć .
Sytuacja:mam 16 lat .kobietą mojego ojca wyzywa mnie( jak wyrażam swoją opinię albo zrobię coś nie tak od np.debili ,idiotów , nierobów),kontroluje ( czyta moje wiadomości prywatne z telefonu , zabiera mi telefon ), nie słucha ( kiedy wyrażam swoją opinię nie słucha ani trochę albo mi przerywa nie daje powiedzieć do końca lub mówi że ja to nie obchodzi),wysługuje się mną ( nie pozwala mi wyjść z domu do momentu aż nie posprzątam całego domu ,ona nigdy nie poszła na zakupy na obiad mnie wysyła dwa razy dziennie nawet po jakąś głupotę , muszę pakować odprowadzać odbierać pilnować (jak jest w pracy)odrabiać lekcje z moim bratem bo mi karze). ALe to jeszcze nic nie daje mi wgl przestrzeni w życiu wychodzę z domu tylko w momencie jak mi pozwoli (wyjść z domu pozwala mi tylko na max3godz. I tylko wtedy kiedy pozmywam powycieram kurze i pozamiatam)zabiera mi telefon bez powodu i sprawdza SMS( i to co ja do kogoś pisze jest normalne czy np. wysyłam komuś zdjęcie ze jem śniadanie to mówi że jestem nie normalna po co coś takiego wysyłam i zabiera mi telefon na cały dzień ), wmawia mi że coś biorę lub pije (czego nigdy nie zrobiłam ) dogaduje mi ,dogryza, coraz rzadziej pozwala wychodzić z domu( bo mam pilnować brata bo ona chodź do pracy)

Powiem tak nie mam słów i nie wiem co zrobić już .
Potrzebuje rady jak do niej podchodzić , co robić ,jak się zachowywać,buntować się czy nie ?
Dzień dobry. To trudna sytuacja. Oczywiście, dobrze gdy młody człowiek pomaga w domu, wraca o rozsądnej porze i szanuje dorosłych, nie pije, nie pali, natomiast to co opisujesz brzmi jak przemoc psychiczna. Wyzywanie, przezywanie, dogryzanie, naruszanie prywatności telefonu, zakazy i bezsensowne kary, nakładanie obowiązków, które nie należą do Ciebie (sprzątanie całego domu? Odrabianie lekcji z dzieckiem?) Być może czas zacząć uczyć się stawiania granic. W razie czego prawo jest po Twojej stronie. Nie musisz z niego od razu korzystać, ale uświadomić tej pani, że masz tego świadomość i żeby to wiedziała. A czy masz kogoś, z kim możesz serdecznie pogadać, wyżalić się, odreagować te sytuacje? Warto mieć... Pozdrawiam Cię serdecznie.

Dzień dobry,
Warto też pójść do psychologa szkolnego - psycholog powinien też porozmawiać z partnerką ojca, a jeśli to nie pomoże, szkoła może zgłosić Twoją sytuację do pomocy społecznej lub sądu rodzinnego. Jest to trudna sytuacja, ale niestety czasem trzeba skorzystać z pomocy takich instytucji.
Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Justyna Wojciechowska