Próby wątrobowe wyszly mi tak: FOSFATAZA:130, Bilurbina:1.06, ALT:92, AST:74, GGTP:63. Nieprawidł

1 odpowiedzi
Próby wątrobowe wyszly mi tak:
FOSFATAZA:130, Bilurbina:1.06, ALT:92, AST:74, GGTP:63.
Nieprawidłowosci w innych badaniach:MCHC:31.9, Gran paleczkowate:6,

Lipidogram, mocznik, kreatynina, glukoza, EGFR, CRP i inne badania moczu i krwi w normie. Wykonałam usg jamy brzucha po tych wynikach i specjalista zrobil je wzorowo.

Jakie badania powinnam zrobić dalej żeby zrozumieć co sie dzieje? Mam 24lata, niewychodząca z domu, nie pije i nie robie rzeczy towarzyskich. Nie mam problemów z hormonami tarczycy, tylko ibs.
Witam,
Na podstawie podanych wyników badań laboratoryjnych i USG jamy brzusznej, można zauważyć pewne nieprawidłowości, które mogą wymagać dalszej diagnostyki:
Wysokie wartości enzymów wątrobowych mogą wskazywać na uszkodzenie komórek wątrobowych, a podwyższona fosfataza alkaliczna (ALP) oraz GGTP mogą sugerować problemy z przepływem żółci.
Poziom bilirubiny jest nieco podwyższony, co może wskazywać na problemy z metabolizmem bilirubiny lub jej wydaleniem.
Ponieważ masz 24 lata, nie pijesz alkoholu, nie wychodzisz z domu i cierpisz na IBS (zespół jelita drażliwego), możliwe przyczyny tych nieprawidłowości mogą być różnorodne i nie muszą od razu wskazywać na poważne schorzenie wątroby.
Warto skonsultować się z lekarzem specjalistą w zakresie hepatologii lub gastroenterologii, który na podstawie szczegółowego wywiadu medycznego, oceny objawów i wyników badań, może zalecić dalszą diagnostykę, jak np:
Dodatkowe badania obrazowe: rezonans magnetyczny czy tomografię komputerową w celu uzyskania dokładniejszego obrazu wątroby.
Dalsze badania funkcji wątroby, które mogą obejmować między innymi testy na obecność wirusów zapalenia wątroby typu B i C, ocenę poziomu albumin i czasu protrombinowego, mogą być pomocne w ocenie stanu wątroby.
Badania genetyczne i autoimmunologiczne: W niektórych przypadkach, szczególnie gdy podejrzewa się choroby wątroby o podłożu genetycznym lub autoimmunologicznym, mogą być zalecone odpowiednie badania.