Profilaktyka, co badać?

2 odpowiedzi
Dzień dobry.

Mam 33 lata. Chciałem zacząć regularnie się badań, żeby lepiej przewidywać ewentualne problemy w przyszłości. Co najlepiej badań i w jakiej częstotliwości? Dodatkowo, czy jest sens zbadać swoje ciało pod kontem genetycznych uwarunkowań? Załóżmy na potrzeby odpowiedzi, że koszty są drugorzędne. Będę bardzi wdzięczny za odpowiedź.
Dzień dobry:). Oczywiscie warto stosować różne działania profilaktyczne w prewencji różnych stanów chorobowych. Najbardziej popularne są zapobieganie chorobom układu sercowo-naczyniowego czy nowotworom. W tym celu warto okresowo mierzyć ciśnienie tętnicze puls morfologie lipidogram glukoze mocz proby watrobowe czy kal na krew utajona parametry funkcji nerek, elektrolity, Aptt .Inr. Częstotliwość raz na 2 lata wystarczy chybaze mamy wyniki nieprawidłowe czy pojawia się jakieś niepokojące objawy dodatkowe, wtedy powtarzamy badanie dużo wcześniej . Badania genetyczne wykonuje się tylko u okreslonych osób z bardzo określonych wskazan. Czasem wykonanie takich badań może wywołać niepotrzebne stresy i problemy dlatego jeszcze raz podkreślam nie wykonuje się ich rutynowo.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Badania przesiewowe prowadzi się na podstawie wywiadu, w tym wywiadu rodzinnego (chorób w rodzinie) oraz pod kontem najczęściej występujących chorób w populacji (choroby układu krążenia oraz nowotwory) dodatkowo często w kierunku chorób związanych z czynnikami środowiskowymi i narażeniem w pracy. Powyższe dotyczy także badań genetycznych.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.