Proszę o interpretację !!! Brodawka Vatera z protezą- usunięto ją, selektywnie zacewnikowano i zako

1 odpowiedzi
Proszę o interpretację !!!
Brodawka Vatera z protezą- usunięto ją, selektywnie zacewnikowano i zakontrastowano, porzerzono sfinkoterotomię- pomimo tego nie udało się usunąć złogu, założono nową protezę 9cm 8,5 fr kolejny zabieg za 3 miesiące.

Nadmieniam że osoba jest w podeszłym wieku.
U chorego występuje kamień (złóg) w drogach żółciowych. Mogło to powodować żółtaczkę a może również zapalenie dróg żółciowych z żółtaczką, gorączką i dreszczami. Cel postępowania to usunięcie [rzeszkody w drogach żółciowych. Żółć musi swobodnie odpływać. Tak jak w wielu miejscach w organizmie obowiązuje zasada: "panta rei" - wszystko płynie (krew, żółć, płyn mózgowy, limfa, itd). A jak nie płynie - to są kłopoty, choroby, itd. Jeżeli przeszkody nie można usunąć to można ją ominąć. Spróbowano to zrobić poprzez wprowadzenie drenika który w drogach żółciowych omijał przeszkodę i zapewniał swobodny odpływ żółci (żółć do drenu wpływa powyżej przeszkody a wypływa poniżej). Docelowo oczywiście najlepiej byłoby ten kamień z dróg żółciowych usunąć; ta próba ostatnia była bez powodzenia i dlatego ponownie założono tym razem większy drenik - szerszy tak aby żółć swobodnie odpływała. Ze względów technicznych aby dostać się do dróg żółciowych i wprowadzić grubszy dren wymagane jest poszerzenie wejścia do dróg żółciowych. Wejście do dróg żółciowych jest w obrębie dwunastnicy, w miejscu uwypuklających się fałdów które nazywa się brodawką Vatera. Chirurg, endoskopista który wykonywał ten zabieg chcąc wprowadzić łatwiej wykonać zabieg zrobił niewielkie nacięcie tej brodawki, co poszerzyło wejście do dróg żółciowych w końcowym ich odcinku.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.