Proszę o interpretację i co dalej robić.Pacjentka 75lat leczy się na nadciśnienie tętnicze i astmę.O

3 odpowiedzi
Proszę o interpretację i co dalej robić.Pacjentka 75lat leczy się na nadciśnienie tętnicze i astmę.Od kilku dni ostry ból kręgosłupa.Opis rtg odcinek lędźwiowy:Wyraźna, strukturalna skolioza wypukłością w lewo.Poglebienie lordozy ledzwiowej.Dyskopatyczne przewężenie przestrzeni międzykręgowych od L1do S1.Trzony kręgów L1-L5 są obniżone że zniekształceniem blaszek granicznych. Cechy osteoporozy.Zmiany zwyrodnieniowo - wytwórcze na przednich i bocznych trzonów kręgów z tendencją do tworzenia mostów kostnych.Opis Rtg stawu biodrowego lewego:Szpara lewego stawu biodrowego przeciętnej szerokości. Sklerotyzacja podchrzęstna stropu panewki stawowej. Drobne zmiany zwyrodnionowo wytwórcze na krawędziach panewki stawowej Drobne geody w panewce stawowej. Obraz Rtg odpowiada niewielkim zmianom zwyrodnieniowym w lewym stawie biodrowym.
Dzień dobry.
Warto skonsultować się z ortopedą lub reumatologiem. Ból kręgosłupa może wynikać ze zmian zwyrodnieniowych, osteoporozy i dyskopatii. Specjalista zleci odpowiednie leczenie przeciwbólowe i ewentualną rehabilitację, aby złagodzić objawy i poprawić komfort życia. Proszę unikać dźwigania i jak najszybciej umówić się na wizytę do specjalisty.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Wizyta u fizjoterapeuty. Proszę pamiętać, że kluczowe są objawy na co dzień, a nie sam opis badania. Pozdrawiam!
Witam. Co do badań diagnostycznych zmiany zupełnie normalne (adekwatne do wieku) i wcale niekoniecznie odpowiedzialne za ból. Zwyrodnienia kręgosłupa czy ogólnie stawów to rzecz powszechnie występująca i dotyczy wszystkich. Rzadko same zwyrodnienia są przyczyną bólu.

Napewno warto udać się do fizjoterapeuty który na podstawie wywiadu i badania określi faktyczną przyczynę dolegliwości i zaplanuje odpowiednie leczenie przede wszystkim w postaci ćwiczeń :)

Na tyle na ile to możliwe, pacjentka powinna podejmować aktywność (nawet proste czynności dnia codziennego).
Jeśli chodzi o farmakoterapię jak najbardziej może okazać się pomocna - tutaj już udać się do lekarza ortopedy lub internisty. :)

Dużo zdrowia dla pacjentki, pozdrawiam.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.