Proszę o interpretację .Wyniki TK zatok : Zatoki czołowe:obustronne okrężne pogrubienie śluzówki o

1 odpowiedzi
Proszę o interpretację .Wyniki TK zatok :
Zatoki czołowe:obustronne okrężne pogrubienie śluzówki o gr. 1 mm do 6 mm.Po prawej stronie ograniczające drożność ujścia.
Zatoki sitowe:niewielkie śluzówkowe pogrubienia w komórkach tylnych i przednich.Bardziej po stronie prawej.
W jednej z komórek tylnych polipowata zmiana średnicy 7 mm.
Zatoki klinowe: bez zmian.
Zatoki szczekowe:prawa zatoka całkowicie bezpowietrzna,wypełniona przez masy miękko tkankowe lub gęsty płyn.
W lewej widoczne polipowate pogrubienie śluzówki w okolicy ujścia zatok,wielkości około 1 cm.
Kompleksy ujściowo - przewodowe obustronnie niedrożne.
Głębokość rowków węchowych do 4 mm.
Struktury kostne bez cech destrukcji.
Przegroda nosa nieznacznie skrzywiona w prawo , z niewielką asymetrią małżowin.
Niewielkie upowietrznienie małżowiny środkowe lewe.
Obraz odpowiada przewlekłemu zapaleniu zatok przynosowych. Wedle wytycznych, badanie TK wykonujemy po ok. 2 miesiącach farmakoterapii, w przypadku braku poprawy, lub nawrotu dolegliwości, w krótkim okresie po odstawieniu leków. Zlecamy je by określić warunki anatomiczne w obrębie struktur nosa i zatok przynosowych, pod kątem leczenia operacyjnego.
Zatem o kwalifikacji do operacji decyduje obraz TK skorelowany ze stanem pacjenta.
Powyższe badanie kwalifikuje pacjenta do leczenia operacyjnego, ale do jego czasu wskazane jest leczenie farmakologiczne, by złagodzić dolegliwości i poprawić warunki w trakcie zabiegu.