Proszę o odpowiedź, kto (tj z kręgu specjalistów: psycholog, psychiatra, terapeuta) i w jakich okoli
1
odpowiedzi
Proszę o odpowiedź, kto (tj z kręgu specjalistów: psycholog, psychiatra, terapeuta) i w jakich okolicznościach (tj po przeprowadzeniu jakich sprawdzeń/ testów) może wystawić diagnozę, albo chociaż kto ma uprawnienie by określić człowieka mianem psychopaty ? Czy psycholog jest uprawniony , by osobom trzecim mówić, iż podejrzewa u danej osoby zaburzenia psychopatyczne ? Sprawa powyższego zarzutu jest już na drodze postępowania sądowego, ale nie przeciwko psycholog, która rzekomo takie zarzuty podnosiła, ale przeciwko osobie, która na daną psycholog się powołuje rozpowszechniając pomówienia w otoczeniu. Oczywiście do wystawienia takiej "diagnozy" nie było żadnych podstaw, rzekomy "psychopata" miał sporadyczny kontakt z zatrudnioną w ośrodku pomocy rodzinie psycholog i tylko w zakresie sprawowania funkcji pieczy zastępczej. Jednakże w toku burzliwego okresu rozwodowego, małżonka skutecznie zmanipulowała pracującą w ośrodku psycholog, wzbudzając u niej litość i uzyskując wsparcie. Nie ma pewności, jakie tak naprawdę słowa szkalujące męża padły z ust psychologa. Ośrodek, pomimo wezwania do wyjaśnień z kancelarii prawnej , nie udzielił informacji jakie zarzuty wysnuwała psycholog. Jak taka hipotetyczna sytuacja (przy założeniu , ze psycholog dopuścił się zdiagnozowania kogoś jako psychopaty) wygląda od strony etycznej ? Czy Jest coś takiego w ogóle możliwe? Jakie bezwzględnie warunki musiałyby zaistniec, żeby psycholog mógł coś takiego powiedzieć? Może macie państwo wiedze lub pomysły o przedstawienie jakich dokumentów ze strony psychologa lub ośrodka pomocy społecznej skoro to ośrodek nadzoruje konsultacje psychologiczne należałoby wystąpić w postępowaniu karnym ? (np przedstawienie dowodów z przeprowadzonego badania/ testu , którego oczywiscie nie było, przedstawienie konkretnego certyfikatu, który daje psychologowi prawo do takiej diagnozy?). Wiem, że to są zagadnienia natury prawnej, ale jak to wyglada od strony medycznej/ teraputycznej, czy psycholog miał prawo się dopuścić do takiego zarzutu, czy było to zachowanie absolutnie niedopuszczalne. ?
Szanowna Pani,
w Polsce diagnozę zaburzeń osobowości stawia lekarz psychiatra na podstawie szczegółowego wywiadu. Może posiłkować się opinią psychologiczną, w której psycholog na podstawie wywiadu lub wykonanych testów diagnostycznych opisuje cechy określonych zaburzeń osobowości, jakim jest np. osobowość psychopatyczna.
Określenia "psychopata" używa się niestety często w mowie potocznej, co absolutnie nie powinno mieć miejsca i bardzo mi przykro, że taka sytuacja miała miejsce w odniesieniu do pracowników ochrony zdrowia.
Pozdrawiam.
w Polsce diagnozę zaburzeń osobowości stawia lekarz psychiatra na podstawie szczegółowego wywiadu. Może posiłkować się opinią psychologiczną, w której psycholog na podstawie wywiadu lub wykonanych testów diagnostycznych opisuje cechy określonych zaburzeń osobowości, jakim jest np. osobowość psychopatyczna.
Określenia "psychopata" używa się niestety często w mowie potocznej, co absolutnie nie powinno mieć miejsca i bardzo mi przykro, że taka sytuacja miała miejsce w odniesieniu do pracowników ochrony zdrowia.
Pozdrawiam.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?Eksperci
Podobne pytania
- Dzień dobry, mam pytanie czy zaburzenie osobowości typu borderline da się wyleczyć ? Czy trzeba brać leki do końca życia ? Kto może wystawić taką diagnozę ?
- Dzień dobry, niestety nie mam zbyt dużego budzetu, nie mogę sobie pozwolic na wiele wizyt czy terapii. Zalezy mi glownie na diagnozie i dobraniu odpowiednich lekow, do jakiego lekarza mogę sie udac? Czy diagnoza jest mozliwa bez przeprowadzania płatnych testów?
- Dzień dobry, mam u siebie zdiagnozowany bardzo mocny rys narcystyczny, jestem tzw. wrażliwym, (nie megalomanem), jaki nurt terapeutyczny byłby dla mnie najlepszy, przez 1,5r uczęszczałem na terapie Pozn-Beh z zastosowaniem terapii Schematu i Trybów, nie mniej jednak po odpuszczeniu terapii znów powróciły…
- Czy i w jaki sposób można leczyć jeden z objawów BPD jakim jest "zaburzenie w obrębie i niepewność co do obrazu ja oraz celów i wewnętrznych preferencji", czy ten objaw może wystąpić w jakimś innym zaburzeniu niż osobowość chwiejna emocjonalnie?
- jestem bipolarna i mam z tym trudności.Nie wiem czy to bardzo ludziom przeszkadza i czy to przez to mnie nie lubią. Czy można z tym coś zrobić?
- Czy narcyz zdaje sobie sprawę z tego, że jest narcyzem? Albo czy jest w stanie w pewnym momencie życia zdać sobie sprawę, że właśnie nim jest? Od dłuższego czasu zgłębiam ten temat ze względu na byłego partnera i od wielu miesięcy zaczęłam zdawać sobie sprawę, że pewne narcystyczne zachowania o których…
- Mam 22 lata i jakiś czas temu zauważyłam u siebie niepokojące zmiany w zachowaniu, jak i osobowości. Mój nastrój potrafi zmieniać się bardzo szybko, niczym za pstryknięciem palca. Potrafię rozmawiać normalnie i spokojnie, a za chwilę wybuchnąć złością znikąd bądź z byle powodu. Często płaczę i czasami…
- Czy zaniki korowe mogą świadczyć o organicznych zaburzeniach osobowości?
- Uzaleznienie od alkoholu i narkotykow gdzie leczyc? Zmiana nastrojow. ..gdzie mam szukac pomocy prosze..?
- W ciągu dnia moj natroj potrafi zmienic sie kilkukrotnie,potrafie lezec w lozku z natlokiem mysli byc apatyczna otepiala i senna a za moment palac emocjami wsciekloscia nad ktora nie panuje , mam wiele energii. Zdarzy sie jedna negatywna rzecz i ponownie wstepuje w stan otepienia. Nie mowie o swoich…
Masz pytania?
Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 15 pytań dotyczących usługi: zaburzenia osobowości
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.