Proszę o pomoc, nakierunkowanie mnie na przyczynę, dodam, że nie mam już sił. Zacznę od tego, że bó

2 odpowiedzi
Proszę o pomoc, nakierunkowanie mnie na przyczynę, dodam, że nie mam już sił.
Zacznę od tego, że ból trwa już od 4 miesięcy (poniżej po opisie badań podam opis bólu). Jestem po badaniach takich jak RTG kręgosłup lędźwiowy (wynik badania: Skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego łukiem w lewo. Niewielkie wyciągnięcia krawędzi trzonow kręgów), RM kręgosłupa lędźwiowego bez kontrastu (wynik badania :dane ze skierowania:rwa kulszowa prawostronna, badanie; obrazy T1 i T2 zależne, sekwencja STIR. Przekroje axial, sagittal, coronal. W badaniu MR odcinka ledzwiowo-krzyzowego kręgosłupa stwierdza się - na poziomie L4/5, L5/S1 niewielkie zaostrzenia obustronne w stawach m/kr ograniczające światło otworów m/kr - przestrzenie międzykręgowe objęte badaniem bez cech obecności pjm- poza tym kanał kręgowy oraz otwory międzykręgowe bez cech stenozy- wysokość trzonow oraz krążków m/kr prawidłowa- lordoza lędźwiowa zachowana z nieco poziomym ustawieniem kości krzyżowej - rdzeń kręgowy i stożek rdzenia o prawidłowej intensywności sygnału - ślad płynu w zatoce Douglasa. Wnioski; bez dyskopatii lędźwiowej.)
Teraz opiszę ból ; ból idzie z odcinka lędźwiowego, z pośladków, do nogi prawej oraz pachwiny, czuję pieczenie, szczypanie, kłócie. Nie mogę leżeć w żadnej pozycji, siedzieć, najmniej boli podczas chodzenia, lecz i to sprawia ból. Lewa noga promieniuje do kolana. Ból jest przeszywający. Są dni w których ból jest słabszy, aczkolwiek nadal jest. Przez 4 miesiące nie zdążyło się aby nie bolało.
Wyniki rtg oraz rezonansu mogą nakierować terapeutę na poszczególne tory, aczkolwiek uważam że bez wizyty i przeprowadzenia szczegółowego wywiadu! przez specjalistę oraz wykonania testów się nie obejdzie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Opisane przez Ciebie objawy sugerują możliwość wystąpienia tzw. rwy kulszowej (sciatica) lub innego rodzaju problemów z kręgosłupem lędźwiowym, które mogą prowadzić do ucisku na nerwy i powodować ból promieniujący do pośladka, nogi oraz pachwiny. Istnieje kilka możliwych przyczyn tego rodzaju bólu, w tym:

Dyskopatia lędźwiowa: Chociaż wynik badania MRI wykluczył dyskopatię lędźwiową, która jest jedną z głównych przyczyn bólu pleców i promieniującego bólu do kończyn dolnych, to nadal możliwe, że istnieją inne problemy strukturalne w okolicach kręgosłupa lędźwiowego, które mogą uciskać na nerwy.

Zespół stenozy kręgosłupa: Jest to stan, w którym kręgosłup zwęża się, prowadząc do ucisku na nerwy kręgosłupowe. Chociaż wynik badania MRI wykluczył stenozę, możliwe jest, że objawy są spowodowane innymi zmianami strukturalnymi w kręgosłupie.

Zespół mięśnia gruszkowatego: W niektórych przypadkach ból w pośladku i promieniujący do dolnej części ciała może być spowodowany zespołem m. gruszkowatego, w którym ww. mięsień uciska na nerw kulszowy.

Zapalenie nerwu kulszowego: Może również dojść do zapalenia nerwu kulszowego, co może prowadzić do silnego bólu promieniującego do pośladków i nóg.

Wszystkie te możliwości wymagają dalszej oceny i diagnozy przez lekarza lub fizjoterapeutę. Zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem ortopedą lub neurologiem, którzy mogą przeprowadzić dodatkowe badania, jak również zalecić odpowiednie leczenie w zależności od diagnozy. Może być konieczne również skonsultowanie się z fizjoterapeutą w celu opracowania planu terapeutycznego, który może pomóc w zmniejszeniu bólu i poprawie funkcji.

Przyczyną ww. zmian najczęściej są:
-brak atywności fizycznej w wystarczającej ilości, lub o nadmiernej intensywności w stosunku do Twoich możliwości. Jeśli chodzenie sprawia najmniej dolegliwości zdecydowania staraj się robić to częściej, może to być bardzo pomocne w procesie regeneracji.
-napięcie emocjonalne-psychiczne
-przekonania na temat bólu i kręgosłupa (kręgosłup to bardzo mocna struktura, która świetnie się regeneruje, a często ból wynika z napięcia pochodzącego ze strachu przed uszkodzeniem kręgosłupa)
-status społeczny i ekonomiczny.

! Niezależnie od wszystkiego rwa kulszowa u WIĘKSZOŚCI pacjentów mija w przeciągu 6 MIESIĘCY! a w kolejnych miesiącach pacjenci wracają do pełnej sprawności.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.