Proszę o poradę dot. podjęcia dalszego leczenia. Mam 47 lat. Dotychczas "poważnie" nie chorowałem. 2

1 odpowiedzi
Proszę o poradę dot. podjęcia dalszego leczenia. Mam 47 lat. Dotychczas "poważnie" nie chorowałem. 23.09.2018 (3 tyg. temu) nagle i bez wyraźnej przyczyny (bez urazu, choroby itp.) poczułem zatkanie ucha. Do lekarza i w efekcie do szpitala (Klinika Otolaryngologii) trafiłem dopiero po 3 dniach. Wykonano audiogram tonalny: UP w normie, UL - niedosłuch czuciowo-nerwowy do 2 kHz na poziomie 70 dB, powyżej 2kHz krzywa wstępująca do 35 dB dla 8 kHz.
W szpitalu zastosowano leczenie: Dexaven 2x8mg, Preductal MR 2x1. Wykonano:
- Adiometria impendancyjna - opis: obustronnie tympanogram typu A, ciśnienie i podatność w normie, odruch z mięśnia strzemiączkowego: UP zachowany, UL-śladowy
- Słuchowe potencjały wywołane z pnia mózgu (BAEP). Opis: Morfologia odpowiedzi obustronnie prawidłowa, parametry czasowe obustronnie w normie, symetryczne
- Audiogram kontrolny: poprawa słuchu UL o 20 dB.
- RM głowy bez i z kontrastem: Tomografia RM głowy ze szczególnym uwzględnieniem kątów mostowo-móżdżkowych wykonana sekwencjami FSE w obrazach T1 i T2 zależnych, w sekwencji FLAIR i DWI oraz po podaniu środka kontrastowego nie wykazuje obecności zmian patologicznych, w tym zmian ogniskowych w istocie białej i szarej mózgowia. Układ komorowy oraz pozostałe przestrzenie płynowe wewnątrzczaszkowe prawidłowe, kąty mostowo-móżdżkowe wolne. W prawej zatoce szczękowej widoczny polip do szer.12 mm.
RTG klatki – nie wykazuje zmian naciekowych w płucach, serce i śródpiersie nieposzerzone.
Rozpoznanie: nagłe czuciowo-nerwowe pogorszenie słuchu ucha lewego – H91.2
Wypisany po 8 dniach ze szpitala z zaleceniem leczenia w warunkach ambulatoryjnych. Z uwagi na brak pełnej poprawy słuchu UL skierowany na leczenie tlenem hiperbarycznym. Dalsza obserwacja słuchu w poradni.
Od następnego dnia po wyjściu ze szpitala jestem leczony w komorze hiperbarycznej. 15 zabiegów. Obecnie po 12 zabiegach nie odczuwam poprawy. Niestety zarejestrowałem się do poradni z terminem za dwa tygodnie NFZ i DOPIERO za 5 mies. poradnia prywatna (wcześniej terminów brak).
Proszę o radę: jak powinienem dalej postępować, żeby nie zaniedbać ew.możliwości poprawy słuchu? Dokąd w Polsce mogę się udać, żeby uzyskać – jeżeli to w moim przypadku możliwe – efektywną pomoc?
Witam. Biorąc pod uwagę Pański opis proponuję po zakończonej terapii hiperbarią tlenową wykonać kontrolne badanie audiometrii tonalnej oraz udać się doświadczonego w dziedzinie słuchu lekarza laryngologa. Z pewnością będzie wiedział jak dalej z Panem postępować. Nie należy poprzestać na hiperbarii tlenowej a nagłe pogorszenie słuchu jest jednostką chorobową wymagającą intensywnej kontroli. Pozdrawiam.