Prosze o radę co do postępowania. Dermatolog zlecił badanie w kierunku boreliozy. Czekam na wynik. (

1 odpowiedzi
Prosze o radę co do postępowania. Dermatolog zlecił badanie w kierunku boreliozy. Czekam na wynik. (Test elisa IgM i IgG). Jeśli wyjdzie dodatni mam wziąć antybiotyk Unidox 3 tygodnie. Z kim dalej konsultować leczenie? Jeśli zmiany skórne znikną po antybiotykoterapii czy to już po boreliozie? Czy objawy rwy kulszowej mogą wynikać z infekcjì kretkami i jak to sprawdzić/leczyć? Wykluczyć zmiany w kręgoslupie? Dziękuje z góry.
Sytuacja wyglada tak.
3 tygodnie temu na granicy uda i prawej pachwiny pojawiła się u mnie czerwono-pomarańczowa plama średnicy ok. 15 cm Byla ciepła i boląca, piekąca jak przy uczuleniu. Nie wyglądala jak rumień ze zdjeć internetowych była bez obwódki. Przy chodzeniu zmiana/noga ocierała o ubranie i bolała. Nie gorączkowałam, nie odczuwalam innych objawów oprócz delikatnego osłabienia. Nie zauważyłam ukąszena/kleszcza. Plama się nieco powiększyła po 2 dniach w kierunku biodra ale zbladła i zsiniała (posmarowalam maścią ichtiolową) już tak nie bolała. W trzecim dniu pokazałam ją interniście ale byla już mało widoczna i nie bolała , nie piekła takie jakby lekkie zasinienie. Lekarz zalecił lek przeciwalergiczny i wapno. Nie martwilam się. Wydawalo się że wszystko zniknęlo. Minely 3dni. Wyjechalam na urlop i zapomnialam wziać lek przeciwalergiczny. Tyż po wyjeździe tj. dokładnie tydzień po pojawieniu się zmiany , miałam objawy rwy kulszowej (pierwszy raz w życiu) ból w lędzwiach, ktory narastał i promoeniował do prawego ppśladka Po 4 dniach leczenia maścią i palsrem, ból byl nie do wytrzymania ale nie promoeniowal do nogi. Byłam na wyjeździe. Miejscowy lekarz udzielił mi teleporady (lek Mel, Sirdalud). Mija drugi tydzień leczenia rwy. Objawy złagodnialy już prawie nie boli. Jednak 4 dni temu zauważylam lekkie zasinienie skóry uda kończące się przed kolanem jakby zmiana na skórze powrociła ale w dużej skali obejmujące prawe udo od pachwiny do kolana i pośladek, dzisiaj już początek lewego uda obrzeże zmiany jest czerwone wyraźnie jaśniejsze od reszty. Skora lekko boli, swędzi nieznacznie. . Byłam dziś u dermatologa prywatnie, zasugerował badanie w kierunku boreliozy oraz morfologogię krwi, badanie przeciwciał w kierunku choroby autoimmunologicznej. Czekam na wynik.
Witaj,
Twoja sytuacja jest złożona, ale podjęłaś odpowiednie kroki, aby uzyskać diagnozę. Wykonanie badań na boreliozę oraz badania morfologiczne krwi oraz przeciwciała w kierunku choroby autoimmunologicznej to właściwe postępowanie w tej sytuacji.

Jeśli wynik badań na boreliozę okaże się pozytywny, a dermatolog zalecił antybiotykoterapię Unidox przez 3 tygodnie, warto kontynuować leczenie zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli jednak masz wątpliwości co do leczenia, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą chorób zakaźnych lub z innym lekarzem z doświadczeniem w leczeniu boreliozy.

Po zakończeniu antybiotykoterapii zwykle objawy boreliozy ustępują, ale w niektórych przypadkach pacjenci wymagają dodatkowych badań. W takim przypadku ważne jest dalsze konsultowanie się z lekarzem specjalista chorób zakaźnych.

Jeśli chodzi o objawy rwy kulszowej, może być wiele przyczyn takich dolegliwości, w tym infekcja krętkami Borrelia burgdorferi (bakterie wywołujące boreliozę) lub zmiany w kręgosłupie. Aby dokładnie zdiagnozować przyczynę rwy kulszowej, warto skonsultować się z lekarzem neurologiem lub ortopedą. Mogą zlecić dodatkowe badania, takie jak rezonans magnetyczny, aby ocenić ewentualne zmiany w kręgosłupie.

Ważne jest, aby kontynuować konsultacje z lekarzami oraz wykonywanie zleconych badań, aby ostatecznie postawić prawidłową diagnozę i zaplanować właściwe leczenie.