Proszę o radę. Mam 27 lat, od dłuższego czasu towarzyszą mi tiki nerwowe oraz zaburzenia mowy w post
5
odpowiedzi
Proszę o radę. Mam 27 lat, od dłuższego czasu towarzyszą mi tiki nerwowe oraz zaburzenia mowy w postaci jąkania (pauzy w mowie, niemożność wymówienia danego słowa). Czy wizyta u psychologa, psychoterapeuty byłaby dla mnie pomocna? Zaznaczę, że sprawia mi to ogromne problemy w pracy, nie mówiąc już o spadającej pewności siebie.
W pierwszej kolejności proszę udać się do lekarza (może być lekarz pierwszego kontaktu), aby wykluczyć problem medyczny. Jeśli lekarz (np. neurolog) nie stwierdzi medycznego pochodzenia tej przypadłości, wtedy proszę udać się do psychologa lub psychoterapeuty. Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo pomyślności!
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. Oczywiście w pierwszej kolejności należy wykluczyć przyczyny medyczne. Jeśli nie ma medycznych podstaw Pana/Pani problemów wskazana była by konsultacja u psychologa lub psychiatry. Nie wiemy w jakich sytuacjach występują tiki i zaburzenia mowy? Czy w dzieciństwie takie problemy też wystepowały czy może zaczęły się dopiero w wieku dorosłym? Czy dzieje się to tylko w sytuacjach społecznych czy przez cały czas niezależnie od miejsca i czasu. Jeżeli problemy są ograniczone do konkretnych sytuacji (np. praca, relacje interpersonalne) być może to wskazywać na występujące zaburzenia lękowe. Serdecznie pozdrawiam
Dzień dobry, do poprzednich wypowiedzi dodam, że dobrze byłoby również skonsultować się z logopedą. Kooperacja psychologa i logopedy może dać większe szanse na opanowanie Pana problemu. Trzymam kciuki za powodzenie terapii, pozdrawiam, Małgorzata Ostrowska
Zdecydowanie wystepowanie tikow nerwowych ma charakter diagnostyczny i dotyczy zaburzenia neurologicznego.Czesto lekarz neurolog zleca badanie EEg i inne badania dostepne w placowce.Warto zrobic kompleksowa diagnoze i wesprzec sie takze pomoca psychologa.Pozdrawiam Tamara Bogdanowicz psycholog ,Krakow.
Dzień dobry. Jak najbardziej pomoc psychoterapeuty może być wskazana. Najpierw jednak zachęcałabym do odbycia wizyty u neurologa, aby wykluczyć chorobowe podłoże tików. Później warto umówić się z psychoterapeutą, zwłaszcza poznawczo-behawioralnym - ten nurt terapeutyczny dysponuje szerokim wachlarzem skutecznych technik radzenia sobie zarówno z problemem tików, jak i jąkaniem się i funkcjonowaniem w sytuacjach społecznych. Pozdrawiam serdecznie.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.