Przeciwdziałanie chorobie Alzheimera.
4
odpowiedzi
Mój dziadek choruje na Alzheimera. Jak mogę zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania u siebie? Od strony dziadka jego ciotka tez chorowała.
niestety nie ma żadnych obecnie dostępnych możliwości działania profilaktycznego, natomiast otępienie w chorobie Alzheimera bardzo rzadko ma podłoże genetyczne i najczęściej jest schorzeniem na tle procesu zwyrodnieniowego mózgu.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Niestety badania odnośnie tego tematu są bardzo ograniczone. Wśród badań mi znanych za jeden z czynników zmniejszających ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera (AD) uznaje się bierna palenie papierosów, jednak nie jest to czynność którą mogę zalecić. Wśród czynników, które odnajdywane są w badaniach jako czynnik ryzyka AD wspomina się o ekspozycji na pestycydy oraz o zanieczyszczeniu powietrza (to drugie badanie było przeprowadzone śród mieszkańców Meksyku). Unikanie tych czynników mogę polecić jako wskazane celem uniknięcia zagrożenia AD.
Dodatkowo wykrycie wczesnego stadium choroby daje szanse wydłużenie okresu sprawności.
Obecnie nie ma leków z potwierdzonym efektem i zapobiegających rozwojowi AD (włączając w to witaminę E), badania genetyczne w kierunku stwierdzenia predyspozycji do zachorowania nie są zaleca.
W stosunku do innych otępień można zastanowić się nad szerszymi zaleceniami jednak w tej odpowiedzi ograniczyłem się wyłącznie do otępienia Alzheimerowskiego.
Dodatkowo wykrycie wczesnego stadium choroby daje szanse wydłużenie okresu sprawności.
Obecnie nie ma leków z potwierdzonym efektem i zapobiegających rozwojowi AD (włączając w to witaminę E), badania genetyczne w kierunku stwierdzenia predyspozycji do zachorowania nie są zaleca.
W stosunku do innych otępień można zastanowić się nad szerszymi zaleceniami jednak w tej odpowiedzi ograniczyłem się wyłącznie do otępienia Alzheimerowskiego.
Proponuję przede wszystkim - zamiast głębokiej profilaktyki, może na wyrost? - zorientować się jakie jest prawdziwe ryzyko zachorowania. Pracownie genetyczne w Polsce wykonują takie badania. Przypuszczam, że w każdym większym mieście jest to wykonalne (w moim regionie przy szpitalu im. Barlickiego w Łodzi). Życzę żeby wyniki badań genetycznych wykluczyły ryzyko wystąpienia tej choroby. Z poważaniem Andrzej Żytkowski
Witam, czym później wystąpiła choroba u Pani/Pana krewnych, tym mniejsze prawdopodobieństwo dziedziczenia. Co można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania: dieta bogata w kwasy omega, z eliminacją cukrów prostych, odpowiednia ilość snu, minimalizacja stresu, odkwaszanie organizmu, ćwiczenie umysłu (czytanie, nauka). Według naukowych opracowań osoby prowadzące bogate życie towarzyskie ( nie mam na myśli imprez zakrapianych alkoholem :-) ), również mają zmniejszone ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Pozdrawiam
Eksperci
Podobne pytania
- Witam moja mama od kilku lat cierpi na demencje ale ona niszczy wszystko w domu jak zostaje sama zrywa dopiero co polozone tapety zbija kafelki rozbija szyby w drzwiach a pozniej mowi ze ktos byl i to zrobil czy mozna lekarstwami uspokolic ja jakos?
- Witam, mój dziadek chorował na Alzheimera i podejrzewamy, że mojego tatę też zaczyna atakować ta chorobą. Był zawodowym kierowcą, a zapomina jak dojechać w niektóre znane mu miejsca. Jak w końcu namówiłam go na konsultację u lekarza rodzinnego, aby poradzić się gdzie dalej udać się i sprawdzić co się…
- witam mieszkam w białymstoku moja mama ma 77 lat mieszka poza miastem . od jakiegos czasu zachowuje sie ,,dziwnie,, czepia sie wrecz obiera sobie ofiare i wyzywa ginie wszystko nawet oszczednosci z domu, oskarza mnie i ojca z tym ze ijciec jest tleno zalezny i tak naprawde toaleta kuchnia i jego pokoj…
- Moja ciocia ma 81 lat. Mieszka sama. Ma wyraźne oznaki choroby Alzheimera: wszystko gubi, oskarża wszystkich o kradzież jej pieniędzy czy np. kluczy, ma niesamowity bałagan w swoim mieszkaniu, twierdzi, że z telewizora wychodzą do niej osoby. Nie chce nikogo znać ani wpuścić do domu. Stwarza duże zagrożenie,…
- Moja mama ma 81 lat, chorobę Parkinsona i mamy taki problem, że codzinnie zwykle w godzinach popołudniowych ma halucynacje. Twierdzi, że jest w innym miejscu i chce wrócić do domu . Albo twierdzi, że ktos ją więzi. Jest wtedy agresywna. Neurolog przepisał Klozapol i na początku wydwało się, że to działa,…
- Moja mama ma ostatnie stadium choroby Alzheimera. Ja mam 54 lata. Czy też zachoruje? Ponadto przez długi czas nie leczylem zapalenia dziąseł a podobno bakteria je wywołując powoduje też chorobę Alzheimera
- Mam 48 lat i w zasadzie całe życie problemy z pamięcią. W szkole były problemy z nauką , problemy z koncentracją podczas czytania. Obecnie uczę się obcego języka , gry na gitarze i wszystko przychodzi z ogromnym trudem. Babcia moja miała ciężkiego Alzheimera. Czy powinienem się jakoś zbadać pod tym…
- U mojego męża zdiagnozowano otepienie typu Alzheimerowskiego, czy istnieje różnica pomiędzy tą chorobą a Alzheimerem, czy obraz kliniczny jest taki sam, etapy i fazy czy są zbliżone. Nie bardzo rozumiem czym obie te choroby się różnią, od dwóch lat jeździmy do neurologa i od pewnego czasu do psychiatry,…
- Czy przy chorobie Alzheimera osobie należą się wizyty pielęgniarki w domu?
- jak najprościej jednoznacznie zdiagnozować Alzheimera ? czy REZONANS MAGNETYCZNY wystarczy , czy sa inne sposoby diagnozy ? Robiłam 2 razy testy psychologiczne i niby wszystko dobrze , a jest coraz gorzej .Mam 66 lat ! Mam b.duzy problem z pamięcią krótkotrwałą , z organizacją , planowaniem i orientacją…
Masz pytania?
Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 15 pytań dotyczących usługi: choroba Alzheimera
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.