Przeciwdziałanie chorobie Alzheimera.

4 odpowiedzi
Mój dziadek choruje na Alzheimera. Jak mogę zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania u siebie? Od strony dziadka jego ciotka tez chorowała.
niestety nie ma żadnych obecnie dostępnych możliwości działania profilaktycznego, natomiast otępienie w chorobie Alzheimera bardzo rzadko ma podłoże genetyczne i najczęściej jest schorzeniem na tle procesu zwyrodnieniowego mózgu.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Niestety badania odnośnie tego tematu są bardzo ograniczone. Wśród badań mi znanych za jeden z czynników zmniejszających ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera (AD) uznaje się bierna palenie papierosów, jednak nie jest to czynność którą mogę zalecić. Wśród czynników, które odnajdywane są w badaniach jako czynnik ryzyka AD wspomina się o ekspozycji na pestycydy oraz o zanieczyszczeniu powietrza (to drugie badanie było przeprowadzone śród mieszkańców Meksyku). Unikanie tych czynników mogę polecić jako wskazane celem uniknięcia zagrożenia AD.
Dodatkowo wykrycie wczesnego stadium choroby daje szanse wydłużenie okresu sprawności.
Obecnie nie ma leków z potwierdzonym efektem i zapobiegających rozwojowi AD (włączając w to witaminę E), badania genetyczne w kierunku stwierdzenia predyspozycji do zachorowania nie są zaleca.
W stosunku do innych otępień można zastanowić się nad szerszymi zaleceniami jednak w tej odpowiedzi ograniczyłem się wyłącznie do otępienia Alzheimerowskiego.
Proponuję przede wszystkim - zamiast głębokiej profilaktyki, może na wyrost? - zorientować się jakie jest prawdziwe ryzyko zachorowania. Pracownie genetyczne w Polsce wykonują takie badania. Przypuszczam, że w każdym większym mieście jest to wykonalne (w moim regionie przy szpitalu im. Barlickiego w Łodzi). Życzę żeby wyniki badań genetycznych wykluczyły ryzyko wystąpienia tej choroby. Z poważaniem Andrzej Żytkowski
Witam, czym później wystąpiła choroba u Pani/Pana krewnych, tym mniejsze prawdopodobieństwo dziedziczenia. Co można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania: dieta bogata w kwasy omega, z eliminacją cukrów prostych, odpowiednia ilość snu, minimalizacja stresu, odkwaszanie organizmu, ćwiczenie umysłu (czytanie, nauka). Według naukowych opracowań osoby prowadzące bogate życie towarzyskie ( nie mam na myśli imprez zakrapianych alkoholem :-) ), również mają zmniejszone ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Pozdrawiam

Eksperci

Izabela Pędraszewska

Izabela Pędraszewska

Neurolog

Warszawa

Jolanta Wilczak-Boruta

Jolanta Wilczak-Boruta

Neurolog

Łódź

Dorota Kozera-Strzelińska

Dorota Kozera-Strzelińska

Neurolog

Warszawa

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Internista, Reumatolog, Alergolog

Nowy Sącz

Grażyna Pulka

Grażyna Pulka

Alergolog, Internista

Kraków

Ewa Niżankowska-Mogilnicka

Ewa Niżankowska-Mogilnicka

Alergolog, Pulmonolog, Internista

Kraków

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 15 pytań dotyczących usługi: choroba Alzheimera
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.