przed świetami miałem zrobiony zabieg z badaniem histopatologicznym z szyi z którego wyszło rak pods

1 odpowiedzi
przed świetami miałem zrobiony zabieg z badaniem histopatologicznym z szyi z którego wyszło rak podstawokomurkowy: z wypisem : Rak podstawnokomurkowy "zmiana wycieta w całości. w granicach zdrowej tanki ." czy jest sie czego obawiać ?? np przeżutów.......

Miałem to przedawnione gdyż poprzedni dermatolog wdrozył niewłasciwie leczenie jakieś pecherzyki (poczatkowo takie były ) , po tem zrobiły sie blizny nadrzerki czaso podgoiło i nastąpił nawrót , nadrzerki z czasem wydzielina płynna z lekim krwawieniem bez efektów ...... wiec zmieniłem dermatologa...
Bo je sie bo już choruje na gruczolaka przysadki od lat. .... lekko zawyrzony wynik z wątroby "alt" leczenie wdrozone sptwierdzone stłuszczenie przez lekarza zakaźnika usg jamy brzusznej bez jakich kolwiek innych zmian zwyjatkiem stłuszczenia.
czy jest śie czego obawiać....???
Szanowny Panie,

Rak podstawnokomórkowy jest częstym złośliwym nowotworem skóry związanym z przewlekłą ekspozycją skóry na szkodliwe promieniowanie słoneczne. Statystycznie rozwinie się on w ciągu życia u co 3 Polaka.

Ma on ekstremalnie niską zdolność do tworzenia przerzutów (na tyle niską, że w wielu opracowaniach określa się, że nie przerzutuje), ale prowadzi do stopniowego powolnego niszczenia okolicznych tkanek. W związku z tym, w większości przypadków leczeniem z wyboru jest leczenie chirurgiczne z doborem właściwego marginesu zależnego od lokalizacji raka, jego podtypu i wcześniej stosowanych metod leczenia. Podwyższony poziom ALT nie jest związany z rakiem.

Jeżeli zmiana została wycięta w całości - ryzyko nawrotu jest niskie. W przypadku gdyby zauważył Pan pojawienie się guzka, plamy czy strupa w obrębie blizny najprawdopodobniej konieczny będzie kolejny zabieg chirurgiczny. Rak podstawnokomórkowy nie jest zabójczym nowotworem. Należy go traktować jako defekt kosmetyczny. Najlepsze efekty estetyczne uzyskuje się gdy rozmiar guza jest niewielki, a jego usunięcie nie nastręcza problemów.

Po wystąpieniu raka podstawnokomórkowego ryzyko rozwoju kolejnego guza wynosi ok. 30% (statystycznie najczęściej drugi rak zajmuje skórę pleców). Stąd, zaleca się coroczną kontrolę dermatoskopową całego ciała w celu wczesnej identyfikacji zmiany nim stanie się klinicznie zauważalna.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Maria Honory

Maria Honory

Chirurg plastyczny

Gdańsk

Yevheniia Dobrzańska

Yevheniia Dobrzańska

Dermatolog

Warszawa

Karolina Hofman-Pyka

Karolina Hofman-Pyka

Onkolog

Katowice

Ignacy Oleszczuk

Ignacy Oleszczuk

Chirurg

Wrocław

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 9 pytań dotyczących usługi: nowotwory skóry
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.