przepuklina kręgosłupa

3 odpowiedzi
Mam przepuklinę kręgosłupa w odcinku piersiowym. Objawy to bóle pleców między łopatkami i ból promieniuje na kark. Byłam u neurologa, który stwierdził że ta przepuklina jest bardzo mała i mam zapisane leki biofenac i baclofen. Ból jest raz większy raz mniejszy. Niestety Pani doktor nie powiedziała mi jak mam brać leki, a ja niestety zapomniałam zapytać. Więc moje pytanie jak mam je brać i czy muszę brać cały czas te leki, czy tylko w sytuacji jak bardzo boli, czy musi być zachowana ciągłość w tych lekach? Czy latem jak nie będzie bardzo boleć można pływać na desce windsurfingowej??? Pozdrawiam
Witam. Przepukliny nie są jedynym czynnikiem prowokującym bóle okolicy kręgosłupa (powiem z praktyki, że wcale nie najczęstszym). Charakter bólu jest nawracający - tak więc nic dziwnego, że czasem boli, a czasem nie. Leki przeciwbólowe (biofenac) jak sama nazwa mówi można brać jak boli, jak nie boli to nie ma takiej potrzeby (nic więcej nie mają tam do "zrobienia"), osobiście uważam, że leki relaksujące mięśnie (baclofen) bardziej szkodzą niźli pomagają. Co do dalszych zaleceń (np uprawianie sportu) - trudno się wypowiadać nie mając do dyspozycji możliwości zbadania Chorego czy oceny badań samodzielnie. Sugeruję wizytę w gabinecie i konsultację z prawdziwego zdarzenia. Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
W przypadku bólu nie powinno się wykonywać zbyt obciążające aktywności fizycznej.
Baclofen wg nowych standardów leczenia nie jest polecany w leczeniu bólów pleców, chyba że przebiegają ze wzmożonym napięciem mięśńiowym.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
Może warto udać się do dobrego fizjoterapeuty.
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja. A podstawą rehabilitacji są odpowiednio dobrane ćwiczenia, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni trzymających kręgosłup, tak aby zmiany w obrębie kręgosłupa nie narastały, wspomagana odpowiednią terapią manualną.
Szanowna Pani,
ww. leki należy stosować wyłącznie w stanie zaostrzenia, czyli wtedy kiedy boli. Pani problem nazywa się chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Dość nietypowa jest lokalizacja - być może ma Pani skrzywienie, albo doznała jakiegoś urazu (mogło to być bardzo silne skręcenie podczas nauki windsurfingu ...). Niezależnie od przyczyny choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa będzie postępowała, czyli zmiany które już są, pozostaną na zawsze - czyli dyskopatia nie zniknie. Ale na szczęście ma Pani wpływ na szybkość jej ew. rozwoju. Może Pani ograniczyć jej rozwój, a przy dużej samodyscyplinie nawet zatrzymać na tym etapie - czyli dyskopatia może się nie zwiększać. Takie kontrolowanie procesu rozwoju choroby zwyrodnieniowej (dyskopatia jest tylko jednym z jej elementów) wymaga znalezienia właściwego terapeuty, który jest fachowcem w zakresie metod o których pisałem wielokrotnie w korespondencji do Państwa. Jeżeli jest Pani zainteresowana, proszę znaleźć te które polecam. Nauczenie się przez Panią tego co trzeba wiedzieć o postępowaniu z własnym kręgosłupem, a także a może przede wszystkim wykonywanie tego (np. centralna stabilizacja) uwolni Panią od bólu, i umożliwi zabawę na desce na wysokiej fali, bez rabunkowej eksploatacji kręgosłupa.
dr Andrzej Żytkowski

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.