przepuklina pachwinowa

12 odpowiedzi
Witam,
mam stwierdzoną przez chirurga niewielką przepuklinę pachwinową (od pół roku), obecnie jest to niewielka gulka, która czasami pojawia się i znika. W najbliższym czasie planuję zajść w ciążę (z różnych względów nie mogę z tym zwlekać). Wiem, źe czeka mnie operacja przepukliny, tylko mam wątpliwość kiedy powinnam się jej poddać. Z jednej strony wiem jakie są konsekwencje kiedy przepuklina uwięźnie, z drugiej obawiam się że nastąpią komplikacje: rana będzie się długo goić, będę uczulona na siatkę czy też przepuklina odnowi się po ciąźy lub też będzie konieczność cc. Mam też wątpliwość jak zachowuje się wszyta siatka, gdy rośnie brzuch? Czy przepuklina w ciąży bardzo się powiększy? Kiedy można wrócić do pracy biurowej po operacji? Będę wdzięczna za pomoc.
Dzień dobry. Przepuklinę lepiej zoperować przed planowaną ciążą. Jeżeli tkanki własne są wystarczająco mocne może nie być konieczności zastosowania siatki. Siatka podczas ciąży nie powinna się przemieścić. Wg niektórych publikacji siatka zrasta się z tkankami już po 24 godzinach od implantacji. Z zasady u ciężarnych nie zakłada sie siatki. Powrót domokrążcy biurowej powinien być możliwy po okresie 14 dni ( chociaż miałem pacjentów comwracali już po pięciu). Pozdrawiam

Współcześnie operacja przepukliny pachwinowej u zdrowej osoby nie jest niebezpieczna, oczywiście pod warunkiem, że wykonuje się to przy braku powikłań takich jak uwięźnięcie. Przepuklina pachwinowa w ciąży na pewno się powiększy. Istnieje ryzyko uwięźnięcia - choć jest ono małe. Po operacji z zajściem w ciążę trzeba by poczekać 3 miesiące. Z siatką w ciąży nic się nie będzie działo. Nie ma czegoś takiego, jak uczulenie na siatkę. To co jest opisywane, jako uczulenie - jest to zwykle zakażenie siatki. Powrót do pracy po operacji przepukliny zależy od motywacji; osoby którym na tym zależy wracają w ciągu tygodnia - 10 dni.
Szanowna Pani nie zajmuję się chirurgią ogólną, lecz stomaltologiczną i szczękowo-twarzową. NIemniej z całą pewością przepuklina będzie wymagała leczenia przed ciążą. Uwięźnięcie przepukliny, o którym Pani wspomniała, jest stanem zagrożenia życia a w przypadku ciązy nie tylko dla Pani ale również dla dziecka. Uprzejmie prosze zwrócić sie o pomoc do specjalisty chirurga specjalizującego się w leczeniu przepuklin, a dodatkowo potwierdzić moje informacje u ginekologa. Ukłony Rafał Radzewski
Dzień dobry. Proponuję z tymi pytaniami i wątpliwościami zgłosić się do chirurga, który wykonuje dużo operacji przepuklin i dysponuje różnymi metodami operacyjnymi. Operacja przepukliny to jedna z najczęściej wykonywanych w chirurgii ogólnej operacji. Ja zajmuję się aktualnie głównie chirurgią plastyczną, rekonstrukcyjną i estetyczną. Pozdrawiam GK
Największe niebezpieczeństwo związane z przepukliną to potencjalna możliwość jej uwięźnięcia. Szczególnie dotyczy to przepuklin o niewielkich wrotach. Uwięźnięcia to stan zagrożenia życia, który wymaga jak najszybszej interwencji chirurgicznej. Teoretycznie przepuklina może też nie uwięznąć przez całe życie. Wiele osób, dotyczy to szczególnie mężczyzn, z przepukliną pachwinową żyje przez wiele lat i nie dochodzi do jej uwięźnięcia, ale z drugiej strony wówczas zazwyczaj przepuklina ulega powiększeniu. Jeśli jest Pani zdecydowana na operację i ma Pani wskazania do jej wykonania to zdecydowanie lepiej poddać się zabiegowi przed zajściem w ciążę. Ważne jest by prawidłowo rozpoznać jaki rodzaj przepukliny u Pani występuje, tzn. pachwinowa, czy udowa (ta druga miewa zazwyczaj mniejsze wrota), leczenie operacyjne tych obu rodzajów przepuklin pachwiny nieco się różni. Plastyka przednia typowej przepukliny pachwinowej z użyciem siatki jest zabiegiem bezpiecznym, do powikłań dochodzi rzadko, ale żaden rozsądny chirurg nie obieca pacjentowi, że powikłania na pewno nie wystąpią, gdyż są one niejako wpisane w chirurgię. W czasie ciąży dochodzi do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, z tego względu operację najlepiej wykonać około 3-6 miesięcy przed zajściem w ciążę (im dłuższy odstęp tym więcej czasu na wgojenie i tym stabilniejsza blizna), by wszyta siatka zdążyła się wrosnąć i wkleić, wytworzyć wokół siebie stabilną bliznę. Siatka jako taka nie jest umiejscawiana w jamie brzusznej, tylko w kanale pachwinowym, by zrekonstruować jego zniszczoną tylną ścianę, więc samo powiększanie się brzucha nie powinno na nią wpływać, ważniejsze jest tu oddziaływanie wspomnianego ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Umiejscowiona w pachwinie siatka nie stanowi także przeszkody w wykonaniu cięcia cesarskiego. Czy przepuklina po ciąży się powiększy? Może się powiększyć, ale jak bardzo nie da się przewidzieć. Czy przepuklina odnowi się po ciąży? Jeśli siatka jest dobrze umieszczona i zdążyła się wgoić to nie powinno dojść do nawrotu. W przypadku niepowikłanej plastyki z siatką do pracy biurowej (nie związanej z dźwiganiem ciężkich przedmiotów) można wrócić gdy tylko nastąpi wstępne zagojenie rany i zostaną usunięte szwy, czyli zazwyczaj w ciągu ok. dwóch tygodni po operacji jeśli pacjent jest w stanie normalnie funkcjonować. Pozdrawiam serdecznie!
Witam, każda przepuklina jest wskazaniem do leczenia operacyjnego chyba że pacjent jest bardzo obciążony wówczas stosuje się leczenie zachowawcze ze wskazaniem do noszenia pasów p/przepuklinom. W Pani przypadku w ciąży może dojść do powiększenia się przepukliny z ryzykiem uwięźnięcia. Związane jest to ze zwiększona tłocznią brzuszną. Obecnie są dwie metody leczenia; klasyczna i laparoskopowa. Jeśli nie jest Pani w ciąży a dopiero planuje to może lepiej jest wykonać plastykę przepukliny. Proszę się nie obawiać komplikacji, oczywiście bywają ale nie występują często. Sama siatka w pachwinie nie przeszkadza w powiększaniu się obwodów brzucha w przeciwieństwie do innych przepuklina jak kresy białej, czy pooperacyjnych zaopatrzonych siatką. Zaś powrót do pracy częściowo uzależniony jest od tego jaką pracę Pani wykonuje oraz jak będzie się Pani czuła po operacji. Standardowo wypisuje się zwolnienie na dwa - trzy tygodnie ale czasami może to być krótszy lub dłuższy okres. Najlepiej udać się do chirurga z którym będzie mogła Pani przedyskutować ten temat. Pozdrawiam
Dzień dobry, mimo wszystko bezpieczniej zoperować przepuklinę około 3-6 miesięcy przed planowaną ciążą. Do pracy biurowej można wrócić po dwóch tygodniach, pozdrawiam
Szanowna Pani,

Zdecydowanie polecam operację przepukliny przed zajściem w ciążę. Wiąże się to z kilkoma ważnymi przesłankami.

Po pierwsze, rosnące wraz z powiększaniem się macicy ciśnienie w jamie brzusznej będzie powodowało ucisk na jelita. To z kolei zwiększa ryzyko uwięźnięcia przepukliny i stwarza ryzyko operacji przepukliny w czasie ciąży ze wskazań pilnych (= ryzyko komplikacji ciąży, poronienia).

Po drugie, przepuklina po prostu będzie się powiększać. Ucisk macicy i działanie hormonów, które wpływają na rozluźnienie tkanki łącznej, będzie działało synergistycznie, powodując powiększanie wrót przepukliny. Operacja po ciąży będzie bardziej rozległa i trudniejsza.

Po trzecie, przepuklina przy małym dziecku będzie bardzo uciążliwa. Będą kłopoty z podnoszeniem dziecka, schylaniem się - proszę mi wierzyć, że wiem o czym mówię, mam trójkę dzieci. Kiedy znajdzie Pani czas na operację po porodzie? Czy po pół roku zostawi Pani dziecko na kilka dni? Może dopiero po roku? Co z karmieniem gdy dziecko będzie w szpitalu?

Operacja przepukliny nie jest procedurą zbyt obciążajacą. Pacjenci dobrze ją znoszą i na przestrzeni ostatnich lat nie obserwowałem u swoich chorych komplikacji pod postacią odrzucania siatki, zaburzeń gojenia rany czy też nawrotów. Siatka wzmacnia kanał pachwinowy, nie jest wprowadzana do brzucha. Nie powoduje zrostów w jamie brzusznej, nie przeszkadza w cc, nie ma wpływu na powiększanie brzucha w czasie ciąży - to inne struktury, inna okolica.

Decyzja zawsze leży po stronie pacjenta, ale mam nadzieję, że przedstawione fakty pomogą Pani w podjęciu decyzji. Życzę powodzenia, zarówno w leczeniu przepukliny, jak i - przede wszystkim - w dalszych planach.

Z poważaniem,
dr Michał Lewandowicz
Szanowna Pani, co do przepukliny to jeśli chirurg ją rozpoznał powinien Pani odpowiedziec na wszystkie nurtujące pytania. Ja nie wiem jaka to przepuklina, dlatego też nie jestem w stanie na Pani pytania odpowiedzieć. Każdy goi się inaczej. Pacjenta należy zbadać i wtedy mogę wszystko Pani opowiedzieć, natomiast na podstawie "cudzego" rozpoznania nie mogę się wypowiadać. Mam wielu pacjentów z Poznania, dlatego mogę zaproponować spotkanie i rozjaśnić Pani wątpliwości. Pozdrawiam
Proponowałbym raczej operację przed zajściem w ciążę. Okres rekonwalescencji nie powinien być dłuższy niż 14 dni.
Witam, ogólnie przepuklin brzusznych nie operuje się przed zakończeniem prokreacji. Ja wykonuję takie zabiegu po ostatniej planowanej ciąży. Przepuklina może uwięznąć jak i powiększyć się w trakcie ciąży, nie da się tego przewidzieć. W momencie uwięźnięcia należy ją spróbować odprowadzić, jeśli się nie udaje zgłosić się na SOR. Jeśli chodzi o powrót do pracy, po zabiegu klasycznym ok 1 miesiąca, po laparoskopowym do 2 tygodni. W razie dodatkowych pytań służę pomocą. Pozdrawiam.
Z uwagi na tzw. "okres dojrzewania" blizny po zabiegu (trwający maksymalnie 5-8 miesięcy) najlepiej planować leczenie operacyjne przepukliny pachwinowej przed zajściem w ciąży z uwagi na znaczny wzrost ciśnienia w jamie brzusznej w ostatnim trymestrze.