Przerośnięte fałdy skórne w okolicach odbytu.

4 odpowiedzi
Podczas codziennej higieny zauważyłam u siebie przerośnięte fałdy skórne w okolicach odbytu. Zauważyłam dopiero teraz, ponieważ pojawiają się one dopiero po jakimś czasie od kucnięcia ("wypadają" wtedy na zewnątrz). Nie odczuwam dolegliwości typowych dla hemoroidów, jak krwawienie z odbytu, czy też ból. Jedyne co odczuwam to dyskomfort psychiczny wynikający z problemów higienicznych, podcieranie się "do czysta" często jest trudne, za każdym razem korzystam więc dodatkowo z bidetu. Stosowałam dostępne bez recepty czopki, jednak odstawiłam po tygodniu stosowania (nie pomogły), po jakimś czasie Procto-Hemolan w kremie- również nie pomógł. Czy zdołam sobie pomóc środkami bez recepty, czy należy udać się do lekarza specjalisty?
Należy udać się do proktologa aby ten powiedział czy są to hemoroidy czy fałdy anodermy i ewentualnie zastosował leczenie

Witam,aby definitywnie rozwiać swoje wątpliwości najlepiej udać się do lekarza. Może na początek do lekarza ogólnego, który Panią zbada.
Pozdrawiam
Z Pani opisu można podejrzewać, że mamy do czynienia z chorobą hemoroidalną- warto jest skontaktować się ze specjalistą-proktologiem. Choroba będzie stopniowo się nasilać. Ważne jest postępowanie dietetyczne, picie dużej ilości wody/codziennie- zapobieganie zaparciom. We wczesnej fazie choroby można leczyć ją małoinwazyjnie bez konieczności usuwania chirurgicznego. W razie potrzeby - zapraszam na wizytę.
W pierwszej kolejności należy przeprowadzić badanie proktologiczne, by stwierdzić, co faktycznie Pani dolega, bo niekoniecznie muszą to być przerośnięte fałdy skórne okolicy odbytu. Jeśli faktycznie Pani problemem są przerośnięte fałdy skórne okołoodbytnicze, to w większości przypadków można ten problem skorygować chirurgicznie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że czasem okołoodbytnicze fałdy skórne ulegają przerostowi wtórnie do procesów chorobowych o różnym podłożu toczących się w okolicy anorektalnej, także wtórnie do choroby hemoroidalnej czy chorób zapalnych jelit. Dlatego zdecydowanie powinna Pani odwiedzić proktologa, który przeprowadzi badanie i postawi diagnozę oraz ustali dalsze postępowanie. Pozdrawiam serdecznie!