przerwy pomiędzy leczeniem elektrowstrząsami

8 odpowiedzi
Pytania bardzo konktretne:
1. Czy powinny być jakieś określone z góry przerwy pomiędzy terapią elektrowstrząsami dla chorej na depresję?
2. Jeśli tak - to jak długie?
Chora zakończyła leczenie z wykorzystaniem elektrowstrząsów w połowie maja br. Teraz jest znów w ciężkim stanie z myślami i zamiarami samobójczymi. Obecnie przebywa w szpitalu od ok. miesiąca, ale nie ma rezultatów leczenia farmakologicznego. Depresja wydaje się być lekooporna.
Witam. Dobór metody leczenia jest wybierany w sposób indywidualny po bezpośrednim zbadaniu pacjenta. Depresja lekooporna to taka, gdzie po dwóch kolejnych kuracjach za pomocą leków przeciwdepresyjnych z różnych klas terapeutycznych, w odpowiedniej dawce, przez odpowiedni czas, nie dochodzi do ustąpienia objawów depresji. Jeżeli pacjentka przebywa w szpitalu to proszę rozmawiać z lekarzem prowadzącym celem wyboru odpowiedniej strategii. Czasami przerwy pomiędzy kuracjami mogą nie być odległe, należy jednak pamiętać o działaniach niepożądanych elektrowstrząsów (EW) - głównie problemy z pamięcią. Ostatnio czytałem artykuł o jednoczesnym stosowaniu EW i Ketaminy. Wnioski z pracy wydają się być obiecujące. Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry
decyzję o powrocie do sejsmoterapii muszą podjąć prowadzący obecnie leczenie pacjentki specjaliści. Nie znam tej chorej, nie badałem Jej nigdy - nie mogę się wypowiadać na temat Jej leczenia, zwłaszcza w tak poważnych kwestiach.
Teoretycznie można ponowić zabiegi EW.
Z poważaniem
M.Skarbek
Nic nie wiem o tym, by przerwy w stosowaniu EW można było z góry wyznaczyć. Jak i w innych metodach leczenia wskazówką jest stan pacjenta, dotychczasowy przebieg choroby i uzyskane rezultaty. Proponuję uzgodnbić to z lekarzmi leczącymi.
Pojawiły się nowe metody stosowane w leczeniu depresji opornej na leczenie. Może spytać o to lekarzy? Nie wszytkie ośrodki w Polsce dysponują nimi.
Jedno jest pewne - nie należy przerywć leczenia, mimo zniechęcających rezultatów!
Życzę powodzenia!
Szanowna Pani,
leczenie elektrowstrząsami mające swoich zwolenników jak i przeciwników, jest zbyt poważną sprawa by szukać decydującej odpowiedzi w internecie.
Proponowałbym rozważenie własnego poziomu zaufania do lekarzy leczących, a także ich doświadczenia w tej metodzie terapii, która jak każda ma swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników.
Z poważaniem
jk
Witam,
nie słyszałem o jakiejś ściśle określonej z góry przerwie pomiędzy seriami zabiegów EW. Wszystko zależy od stanu klinicznego pacjenta. Zabiegi zwykle wykonuje się 2 razy w tygodniu, czasami, w bardzo ciężkich stanach 3 razy na tydzień.
Ostatnio coraz częściej uznaje się, że nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do zabiegów elektrowstrząsów. W sytuacji depresji lekoopornej można stosować strategię potencjalizacji leków przeciwdepresyjnych, w przypadku jednak jej nieskuteczności, przy dobrej odpowiedzi na elektroterapię w wywiadzie proponowałbym powrót do tej ostatniej. Po zakończeniu serii zabiegów (zwykle około 12) sugerowałbym tzw. podtrzymujące elektrowstrząsy- wykonywane np. 1 raz na 2 tygodnie- przy dobrym stanie klinicznym pacjenta i szczegółowej obserwacji można potem ich częstotliwość rozrzedzić. Leki przeciwdepresyjne mogą być stosowane wówczas równolegle lub może nie być takiej konieczności.
Dzień dobry. Czy poprzednie zabiegi były dobrze tolerowane i przyniosły poprawę stanu psychicznego? Czy po zakończeniu serii zabiegów były przeprowadzane tzw. zabiegi podtrzymujące- stopniowo rozrzedzane? Generalnie jeśli pacjent pomyślnie przejdzie kwalifikację do zabiegów i są wskazania do ich przeprowadzenia, nie ma ograniczeń czasowych dla wykonania kolejnej serii. Czasami wraca się do tej metody leczenia jeśli dotychczas była ona skuteczna. Zabiegi elektroterapii mogą również "uwrażliwić" na działanie leków i często są prowadzone równolegle z farmakoterapią. Proponuję o szczegóły dopytać lekarza prowadzącego w szpitalu. Serdecznie pozdrawiam.
Jednym ze wskazań do prowadzenia terapii elektrowstrząsowej (EW) jest depresja lekooporna. Jeżeli modyfikacja leczenia farmakologicznego nie przynosi poprawy stanu psychicznego pacjenta należy rozważyć powtórzenie zabiegów EW. Decyzję należy podjąć w porozumieniu z lekarzem prowadzącym zabiegi. Pod uwagę należy wziąć stan psychiczny pacjenta, stosowane leki psychiatryczne, stan somatyczny oraz neurologiczny chorego. Niestety informacje dotyczące pacjenta zawarte z pytaniu są zbyt zdawkowe. Każdy pacjent rozpatrywany jest indywidualnie. Proponuję skonsultować możliwości leczenia oraz przeprowadzenia zabiegów elektrowstrząsów z lekarzem prowadzącym pacjenta.
Nie ma z góry określonych, zalecanych przerw między zabiegami. Terapia elektrowstrząsowa należy do najskuteczniejszych zabiegów wykorzystywanych w psychiatrii. Zabiegi elektrowstrząsów wykonuje się w wiodących ośrodkach i tam psychiatrzy podejmują decyzję co do okoliczności i zasadności kolejnej terapii. Jeśli pacjent przyjmuje leki od miesiąca a wcześniej ich nie brał to za krótko by móc powiedzieć, że mamy do czynienia z lekoopornością.
P.S. Jeśli moje odpowiedzi na pytania są dla Państwa pomocne proszę o pozostawianie komentarzy na moim profilu znanylekarz.pl. Z góry dziękuję.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.