Przewlekłe zapalenie zatok

3 odpowiedzi
Witam. Piszę w sprawie zatok. w TK głowy wyszło mi pogrubienie śluzówki w sitowiu i zatoce klinowej. Niedrożność nosa jest uciążliwa. Cały czas czuje wydzieline, nawet jak przełykam. Dodatkowo wypadają mi z gardła malutkie ' orzeszki ' przeczytałam ze mogą to być kamienie migdałkowe, kiedy je rozgniote mają nieprzyjemny bardzo zapach. Mam respirator do płukania zatok, lecz nie pomaga. Wpuszczam to do jednej dziurki, niestety drugą to nie wypływa, mimo tego ze robie to prawidłowo. Czy możliwe jest ze w środku zatok coś jest? Typu polip, lub coś?
Pozdrawiam.
Witam!
W odniesieniu do "malutkich orzeszków" to tzw. detryt (resztki pokarmu + złuszczony nabłonek krypt migdałkowych) dzieje się tak w przypadku szerokich krypt (otworków) w obrębie migdałków podniebienych - nie zawsze wiąże się ze stanem zaplanym migdałków.
Nawiązując do KT z oceną zatok przynosowych - opis wskazuje najprawdopodobniej na przewlekłe zapalenie zatok przynopsowych - (istnieje możliwość zmian polipowatych?) aczkolwiek opisywane pogrubiienie wskazywałoby na mniej zaawnasowane zmiany.
Konieczne syetematyczne leczenie donosowe (8-12 tyg) z poźniejszą oceną obrazową KT zatok ( ocena drożności kompleksów ujściowo-przewodowych)/endoskopową.
W obu przypadkach niezbędna jest konsultacja laryngologiczna

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Tak możliwe. Zapraszam na leczenie
Witam. Wynik tomografii komputerowej zatok oraz opisane dolegliwości przemawiają za przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych. Jest to dolegliwość dość częsta w naszym społeczeństwie, dająca bardzo uciążliwe w życiu codziennym objawy, ale często w miarę prosta w leczeniu. Nieraz wystarczy kilka leków donosowych i/lub doustnych i po sprawie Czasami jednak problem jest troszkę bardziej skomplikowany. Wówczas należy rozważyć operację endoskopową zatok. Decyzję o ewentualnej operacji podejmuje lekarz w porozumieniu z chorym. Należy zawsze bardzo rozważnie i indywidualnie podejść do kazdego pacjenta, aby pomóc, podejmując jak najmniejsze ryzyko.

Kolejny problem to te nieprzyjemnie pachnące 'orzeszki' :) są to tzw. złogi migdałkowe, fachowo mówiąc- detryt. Jest to całkowicie fizjologiczna sprawa. W taki sposób naturalnie oczyszczają się nasze migdałki z zalegającej wydzieliny, złuszczonego nabłonka, bakterii itd. U niektórych osób proces ten jest mniej, u niektorych bardziej zauważalny. Są oczywiście sposoby aby minimalizować objawy, ale dobiera się je indywidualnie.
Płukanie nosa wykonane prawidłowo nie powinno przysparzać kłopotu, jednak istnieją sytuacje kiedy można napotkać trudności. Jedną z nich jest m.in. właśnie polip lub np znaczne skrzywienie przegrody nosa, powiększenie malżowin nosowych itd. Wszystkie dolegliwości najlepiej przeanalizować podczas badania, rozwiewając wszelkie wątpliwości. Mam nadzieję, że wyczerpująco odpowiedziałam na wszystkie pytania. Pozdrawiam serdecznie. Agnieszka Matyniak

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.