Przewlekły kaszel i wyniki w normie. Mycoplasma pneumoniae?

4 odpowiedzi
Witam, od kilku miesięcy dolega mi suchy, przewlekły kaszel. RTG płuc, posiew z gardła i nosa oraz kał na pasożyty w porządku, badanie endoskopowe u laryngologa także ok. W morfologii procentowo nieznacznie więcej monocytów i limfocytów. Nie odkrztuszam wydzieliny, kaszle co kilka kilka minut, nie palę. Powoli mi się kończą możliwości - czy to może być Mycoplasma pneumoniae? Zastanawiam się nad badaniem w kierunku przeciwciał ew. wzięciem zapobiegawczo makrolidu. Proszę o opinię.
Był wymaz z gardła w kierunku Chlamydia pneumoniae? To jest inny wymaz niż na pozostałe bakterie. Z krwi Mycoplasma pneumoniae IgG i IgM, też na krztusieć (zachorowalność wraca). Są zgagi? Była konsultacja alergologa? To problem intedyscyplinarny, ale wyniki razem scala internista/pulmonolog.

Oczywiście jest zasadnym zrobienie badań w kierunku Chlamydia pneumoniae. Proszę nigdy nie brać zapobiegawczo antybiotyków!
Alergia i refluks zołądkowo-przełykowy wykluczone ? Czy ewentualnie była próba leczenia lekami p/alergicznymi i p/refluksowymi? Pozdrawiam .A.K.
Witam serdecznie,
Proponuję konsultację pulmonologiczną.
Ewentualnie do rozważenie wspomniane badanie oraz spirometria.
Pozdrawiam.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl