Przewlekły problem z zatokami

4 odpowiedzi
Około 5 miesięcy temu pojawiły się u mnie następujące objawy choroby: gorączka, ucisk zatok, katar i kaszel z żółtą wydzieliną, ból gardła, spadek zdolności umysłowych, spadek samopoczucia, powiększone węzły chłonne na szyi. Choroba ta była leczona lekiem Azitrox 6 dni x 1 tab. + Neosyna Forte 6 dni x 2/3 tab. i podczas kuracji czułem się niezmiernie dobrze, jednak już po jej zakończeniu poranny kaszel i katar z wydzieliną wciąż się utrzymywały przez ok. 2-3 tyg. Nastąpiły 2-4 nawroty choroby (jeden trwa obecnie), z różnym nasileniem objawów; raz były one leczone tym samym lekiem przez 3 dni, raz innym (niestety nazwy nie pamiętam - skutki leczenia nim były znacznie słabsze) przez 6 dni x 2 tab. Po każdym z nawrotów kaszel i katar z wydzieliną pozostawały przez kilka tygodni. Lekarz chorobę diagnozował zawsze jako zapalenie zatok i tchawicy. Ze względu na liczbę nawrotów choroby oraz pozostawanie objawów po zakończeniu kuracji antybiotykiem, chcę zapytać czy możliwe jest aby diagnoza w tym przypadku była nietrafna lub też czy leczenie antybiotykowe powinno być dłuższe? Obecnie zapisano mi Azitrox 1 tabl/dzień przez 6 dni. Czy istnieją jakieś zalecenia, sposoby jak najszybszego powrotu do aktywnego, sportowego trybu życia po takim przebiegu choroby?
Osobiście jestem przeciwnikiem antybiotykoterapii w stanach przewlekłych i nawracających, jak też w większości ostrych infekcji górnych dróg oddechowych. Nie mogę się tu jednak zdecydowanie wypowiadać bo nie widziałam Pana/Panią w okresie infekcji. Mam wrażenie, że pierwotny problem tkwi w przewlekłych zatokach, a kaszel jest wtórny. Trzeba się zbadać laryngologicznie. Być może po przeleczeniu (nie antybiotykami) problem ustąpi, być może trzeba będzie wykonać TK zatok... Możliwe, że w zatokach powstał już biofilm bakteryjny (taka kolonia bakterii) i leczenie będzie długotrwałe i trudne.

Zapalenie zatok z żółtą wydzieliną nie musi kojarzyć się z etiologią bakteryjną stąd nie mam pewności, że antybiotykoterapia jest wskazana. Oczywiście bez badania nie jestem w stanie wskazać najwłaściwszego leczenia.
Witam serdecznie.
W przypadku nawracających infekcji zatok proponuje wykonanie badania HRCT zatok przynosowych z oceną kompleksów ujściowo-przewodowych - wówczas będzie możliwe ukierunkowanie dalszego leczenia.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Czy miał Pan wykonywane testy alergiczne , CT zatok , endoskopię nosa ?