Przez długi czas – kilka lat – miałam w okularach szkło za słabe na jedno oko. Wada wzroku w tym cza

1 odpowiedzi
Przez długi czas – kilka lat – miałam w okularach szkło za słabe na jedno oko. Wada wzroku w tym czasie stała w miejscu. Jakiś czas temu wymieniłam okulary na odpowiednie. Widziałam w nich dobrze przez… jakieś trzy tygodnie. Wada wzroku, stojąca od dawna, nagle zaczęła galopować: poleciało w krótkim czasie o pół dioptrii (czyli o tyle, o ile wcześniej miałam za słabe okulary).

Badania wzroku nie wskazały, aby na dnie etc działo się coś groźnego. Okulista doradza ponowną zmianę okularów. Tyle że a) nie bardzo mnie w tej chwili stać, bo mam inne kłopoty zdrowotne, czyszczące konto, a lubię czasem coś zjeść b) boję się, że gdy znów zmienię szkło, wada jeszcze się pogłębi (wcześniej nie ruszyła się parę lat, więc wątpię, aby nagły spadek tuż po zmianie szkła był przypadkiem). Biorę lek wzmacniający niby wzrok, staram się jeść jagody, trochę ograniczyłam korzystanie z komputera (całkiem nie zrezygnuję, moja praca wymaga spędzania przed monitorem długich godzin).

Czy powinnam to oko w jakiś sposób ćwiczyć? Np. zasłaniając oko prawidłowo pracujące i zmuszając to drugie do wysiłku…? Czy też wręcz przeciwnie - w takich wypadkach należy pozwalać oku odpoczywać?
Przede wszystkim należałoby sprawdzić czy wynik badania wskazujący na postęp wady nie jest wynikiem skurczu mięśnia odpowiedzialnego za dobre widzenie do bliży. Jeżeli byłby to powód sztucznego zawyżenia wady to ćwiczenia i odpoczynek byłyby jak najbardziej wskazane. Zasłanianie oka w dorosłym wieku nie ma żadnego wpływu na wadę wzroku.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.