Przez fobię społeczną mam taki objaw że czuję się obserwowana, wiem że to nieprawda ale nie potrafię

2 odpowiedzi
Przez fobię społeczną mam taki objaw że czuję się obserwowana, wiem że to nieprawda ale nie potrafię przestać w to wierzyć/obawiać się tego. I nie chodzi o to że czuję się obserwowana np. przez ludzi na poczekalni, tylko o to że np. jak jestem sama w pokoju to mam wrażenie że ktoś mnie widzi, w sposób magiczny. Najczęściej są to konkretne osoby przez które nie chcę być w danym momencie widziana i najczęściej czuję się przez nie oceniana negatywnie wtedy. Psychiatrzy i psycholożki twierdzą że to nie jest schizofreniczne ani psychotyczne. Z tym wiążą się i tak jakby wynikają moje inne ograniczenia, np. wstydzę się sprzątać, tańczyć czy nucić piosenki gdy jestem sama bo wydaje mi się że na pewno ktoś to widzi i to negatywnie ocenia. No i właśnie ostatnio chcę zacząć ćwiczyć w moim pokoju, ale bardzo mnie powstrzymuje wrażenie bycia obserwowaną i negatywnie ocenianą wtedy, wstydzę się zacząć robić trening. Bardzo mi na tym zależy, ale się boję, dziwnie bym się czuła podczas gimnastyki. Może państwo byliby w stanie mnie jakoś zmotywować, pomóc w przełamaniu się, przekonać mnie? Dodam, że już raz mi się udało przełamać się, gdy uczyłam się angielskiego i przyszło mi wypowiadać zdania na głos, wstydziłam się mówić sama do siebie i to jeszcze po angielsku (mój mówiony angielski jest pokraczny), ale jakoś poszło, nadal czasem się wstydzę tego, ale czasem też się udaje
Jednym z mechanizmów podtrzymujących zaburzenie w fobii społecznej jest unikanie (behawioralne, emocjonalne i poznawcze). Z tego opisu wynika, że jest to sposób radzenia sobie, który Pani przejawia. Zachęcam do próby podejmowania aktywności pomimo lęku. Na początku może on być silniejszy, nie będzie jednak rósł w nieskończoność. Jeżeli czuje Pani, że samodzielnie nie jest w stanie tego wytrzymać, niezwykle pomocna będzie tu psychoterapia. Jeśli chodzi o zaburzenia lękowe, zalecanym nurtem przez NICE jest terapia poznawczo-behawioralna.Wtedy terapeuta pracowałby z Panią nad identyfikacją i redukcją zachowań zabezpieczających, sprawdziłby, jakie przekonania stoją za Pani lękiem oraz pomógłby w identyfikacji i lepszym radzeniu sobie z objawami z ciała. Skoro już ma Pani doświadczenie, że raz się udało, nie widzę powodów, żeby miało się nie udać więcej razy. Ważne, żeby wiedzieć, że sam lęk i dyskomfort w ciele, nie musi oznaczać, że grozi nam niebezpieczeństwo. Podobne objawy można zaobserwować np. podczas wysiłku fizycznego (szybsze bicie serca, wzbudzenie, płytki oddech). Powodzenia w pracy, trzymam za panią kciuki.

Rozumiem, że przełamanie się w obliczu fobii społecznej może być wyzwaniem, ale to świetny krok, że chcesz podjąć próbę i zacząć ćwiczyć w swoim pokoju. Oto kilka pomysłów, które mogą ci pomóc:

Zdefiniuj cel: Określ, dlaczego chcesz zacząć ćwiczyć w swoim pokoju. To może być poprawa kondycji fizycznej, zrzucenie wagi, czy po prostu poprawa samopoczucia. Znalezienie jasnego celu może pomóc w utrzymaniu motywacji.

Rozpocznij od małych kroków: Nie musisz od razu rzucać się w intensywne treningi. Zacznij od krótkich, łagodnych ćwiczeń, które stopniowo zwiększysz w miarę zwiększania swojej pewności siebie.

Znajdź motywację wewnętrzną: Skoncentruj się na korzyściach zdrowotnych i emocjonalnych, które przyniesie ci regularne ćwiczenie. Ćwiczenia są nie tylko dla ciała, ale także dla umysłu.

Utwórz przyjazne środowisko: Twój pokój to prywatne miejsce, gdzie możesz poczuć się swobodnie. Utwórz przyjemną atmosferę, włącz ulubioną muzykę, a może nawet postaw lustra, które będą motywować zamiast sprawiać, że czujesz się obserwowana.

Pozytywna afirmacja: Próbuj zastępować negatywne myśli pozytywnymi afirmacjami. Powiedz sobie, że zasługujesz na zdrowie i dobre samopoczucie, i że nikt nie jest doskonały na początku.

Znajdź wsparcie: Jeśli to możliwe, podziel się swoimi planami z bliskimi przyjaciółmi lub rodziną. Czasem wsparcie i zrozumienie otoczenia mogą pomóc w przezwyciężeniu obaw.

Pamiętaj, że to, co się liczy, to proces, a nie natychmiastowe rezultaty. Każdy ma swoje wyzwania, i ważne jest, aby podążać własnym tempem. Jeśli masz możliwość skorzystania z pomocy specjalisty, taki jak psycholog, to również może być wartościowe wsparcie w przezwyciężeniu fobii społecznej. Wierzę, że masz siłę, aby pokonać swoje obawy i cieszyć się korzyściami regularnych ćwiczeń fizycznych.