Przez kilka miesięcy zmagałam sie z bólem zęba po leczeniu kanałowym, potem po reendo. Ból nie obejm

2 odpowiedzi
Przez kilka miesięcy zmagałam sie z bólem zęba po leczeniu kanałowym, potem po reendo. Ból nie obejmował tylko zęba, ale i zatoki - na tomografii widać bylo zgrubienie. Dentysta odesłał mnie do larygnologa, który z całą pewnością wskazał na odzębową przyczynę powiększenia zatoki. Ból nie ustawał, zdecydowałam się na wyrwanie zęba. Po ekstrakcji ból zatok nie ustępuje (obejmuje policzek, nos, oczodół), jest pulsujący, bardzo utrudnia mi funkcjonowanie. Niestety, dentysta wciąż odsyła mnie do laryngologa, laryngolog zaś mówi, że zatokę zmieniona od zęba powinien wyleczyć dentysta. Byłam u kilku dentystów i dwóch laryngologów; laryngolodzy stwierdzili, zgodnie, że zmiana jest od zęba, denstyści, że jeśli nawet od zęba, to dobrze jest się przejść do larygologa żeby zajął sie zatoką...Jestem bardzo zmęczona obecną sytuacją i nie wiem, co robić, sądziłam, że ekstrakcja uwolni mnie od bólu. Proszę o informację: czy jeżeli zatoka faktycznie była zmieniona (widać bylo zgrubienie tylko z jednej strony) od zęba, czy wyrwanie chorego zęba powinno sprawić, że zatoka samoistnie wróci do poprzedniego stanu? Czy też niezbędne jest tu zazwyczaj wdrożenie leczenia (np. antybiotykoterapia?) Dziękuję.
Witam serdecznie,

Z tego co widzę Pani problem jest dość skomplikowany i należałoby do niego podejść bardziej ogólnie, a nie skupiać się tylko na jednym zębie lub zatoce. Oczywiście ząb który został już wyrwany mógł doprowadzić do stanu zapalnego zatoki co nie znaczy że leczeniem ma zająć się stomatolog. Leczeniem m.in. zatok zajmują się z całą pewnością laryngolodzy więc należałoby poszukać dobrego specjalisty który podejmie się diagnostyki i ewentualnie leczenia jeśli będzie taka potrzeba. Jeśli stan zapalny zatok zostanie wykluczony to proszę się upewnić czy przyczyną Pani dolegliwości nie są przypadkiem inne zęby, problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym, lub tak zwana neuralgia. Bóle które Pani opisuje są niecharakterystyczne i promieniujące dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić źródła ich pochodzenia. Zgrubienia błony śluzowej zatok szczękowych są często spotykane w populacji i raczej nie wywołują silnych dolegliwości bólowych jakie Pani opisuje oraz niekoniecznie oznaczają stan zapalny zatoki. Mam nadzieję że choć trochę pomogłem. Życzę dużo zdrowia

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Przy bardzo zmienionej zapalnie błonie śluzowej zatoki samo wyrwanie zęba nie spowoduje że zatoka wróci do poprzedniego stanu. Laryngolog pownien podjąc decyzję odnośnie dalszego leczenia zatok

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.