przygotowanie do operacji

2 odpowiedzi
Witam. Mam pytanie czy alergia i nietolerancja lekowa może być dyskwalifikacją do operacji ? Jak wytłumaczyć pielęgniarkom i lekarzom że nietoleruję niektórych leków źle się czuję po nich jestem otępiała po nich puchnie mi twarz. Co zrobić jak ordynator i anestezjolog nie wyrażą zgody na operacje ?
Jak w ogóle przygotować się do operacji ?
Szanowna Pani,
odpowiem bardzo ogólnie, ponieważ nie sprecyzowała Pani o jaki zabieg operacyjny będzie chodziło.
Rozumiem Pani problem, ponieważ o ile operacja operacji nierówna, czyli bywają całkiem ,,małe", o tyle rzeczywiście nie ma tzw. ,,małych" znieczuleń.
Znieczulenie to zawsze ,,duża sprawa":
Po pierwsze należy zrobić pełna listę leków, na które reaguje Pani w sposób, który wydaje się Pani ,,atypowy" (radzę też opisać konkretnie i obiektywnie na czym polega owa ,,alergia i nietolerancja").
Po drugie, nie ma Pani najprawdopodobniej żadnych danych nt. Pani własnych reakcji na leki stosowane do znieczulenia ogólnego, ponieważ nigdy ich Pani nie używała. Tych leków nie ma w oficjalnym ,,obiegu" pozaszpitalnym, gdyż mają swoistą charakterystykę i z tego powodu są zupełnie nieprzydatne do użytku ,,domowego" Choćby dlatego, że działają ,,ultraszybko" i stosunkowo ,,ultrakrótko". Są to medykamenty powodujące natychmiastowy sen, analgezję, zwiotczenia mięśni itp. i właśnie dlatego po ich zastosowaniu przez cały czas nad pacjentem czuwa fachowiec od najtrudniejszych stanów, czyli ANESTEZJOLOG.
Po trzecie istnieją różnego typu alternatywne sposoby przeprowadzenia pacjenta przez zabieg operacyjny bez znieczulenia tzw. ogólnego. Jeżeli anestezjolog zastosuje taką metodę, to przez cały czas pacjent może być w pełni świadomy (natomiast zupełnie nie odczuwa bólu) i pozostaje w stałym kontakcie z lekarzem znieczulającym oraz operującym chirurgiem. Oczywiście ten pełen kontakt pacjenta ,,z salą operacyjną" nie jest karą, tylko możliwością, z której można skorzystać, albo nie - to zależy od woli pacjenta. Jeżeli operowany jest nadpobudliwy, albo odczuwa szczególny niepokój, czy dyskomfort anestezjolog może spowodować, że ,,prześpi" Pani jakiś bardziej stresujący etap zabiegu, albo cała operację.
Po czwarte zatem, zamiast się zamartwiać ,,na zapas" powinna Pani po prostu mając przygotowany w pełni punkt pierwszy porozmawiać ,,otwartym tekstem" z anestezjologiem, który miałby Panią przeprowadzić przez trudny okres zabiegu operacyjnego. Życzę powodzenia. Andrzej Żytkowski (emerytowany długoletni anestezjolog)

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Do operacji kwalifikuje chirurg, do znieczulenia anestezjolog. Oczywiście unika się podawania substancji, na które pacjent jest uczulony. Na pewno konieczny jest szczegółowy wywiad. Od niego i rodzaju operacji zależy wybór metody znieczulenia i dobór użytych leków. Być może zabieg można przeprowadzić w znieczuleniu regionalnym lub przewodowym co w istotny sposób ograniczy ilość stosowanych substancji w porównaniu ze znieczuleniem ogólnym.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.