PSC Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych, interpretacja wynikow, progresja choroby.

1 odpowiedzi
Witam, Jestem kobietą chorującą na PSC, mam prawie 29 lat. Chciałabym wiedzieć jak moja choroba szybko progresuje, ile lat mnie dzieli od przeszczepu wątroby (mniej więcej).
Oto wynik mojej biopsji: Biopsja (data wykonania sierpień 2016)

W badanym biopacie (łącznie 3 fragmenty) większość przestrzeni bramno-żółciowych wyraźnie poszerzona, w obecnością w ich obrębie obfitego nacieku zapalnego limfocytarno-plazmocytarnego. Niejednokrotnie naciek zapalny przekracza płytkę graniczną zrazika, odsznurowując poszczególne hepatocyty lub ich grupy i wchodzi w głąb miąższu. Obecne są jednak przestrzenie bramno-żółciowe, w których naciek zapalny dość dobrze odcina się od płytki granicznej zrazika. Miejscami liczne hepatocyty wykazują cechy zwyrodnienia wodniczkowego. Natomiast na terenie niezbyt licznych hepatocytów stwierdza się cechy zastoju żółci. Powyższym aktywnym zmianom zapalnym towarzyszą cechy wyraźnego włóknienia wrotnego, okołowrotnego, z tworzeniem niepełnych i pełnych mostków włóknistych (typu p-p i p-c) z obecnaością fragmentu pojedynczego guzka regeneracyjnego; ogniskowo cechy włóknienia śródzrazikowego. W niektórych poszerzonych przestrzeniach bramno-żółciowych stwierdza się rozplem przewodzików żółciowych i poszerzenie światła mikrokrążenia. Niejednokrotnie komórki B.-Kupffera są powiększone.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Witam, w bioptacie są cechy marskości ale nie można oszacować jak szybko będzie postępowała niewydolność wątroby, czasem są to lata, czasem miesiące, progresja jest często niezależna od pacjenta czy leczenia. Myślę, że należy udać się do poradni transplantacyjnej i pozostawać pod jej opieką, aby w razie postępu choroby mieć kontakt z ośrodkiem transplantacyjnym. Pozdr

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.