Psychoterapeuta do którego prawdopodobnie (bo jeszcze jestem w trakcie rozeznawania się gdzie lepiej

2 odpowiedzi
Psychoterapeuta do którego prawdopodobnie (bo jeszcze jestem w trakcie rozeznawania się gdzie lepiej iść, ale tak na 70% to będzie on) pójdę pracuje w nurcie systemowym (narracyjnym) i psychodynamicznym. Jak by wyglądała psychoterapia u niego takich chorób jak fobia społeczna, depresja i zespół lęku uogólnionego?
Dzień dobry,
w zaburzeniach lękowych dobrze sprawdza się terapia poznawczo-behawioralna.
Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Z perspektywy terapii w nurcie psychodynamicznym opisywane objawy (fobia społeczna, depresja, lęk) są rezultatem m.in. nieświadomych konfliktów wewnętrznych, stosowanych nieadaptacyjnych mechanizmów obronnych, zaburzonego stylu przywiązania z dzieciństwa wpływającego na obecny sposób budowania relacji, przeżywanych strat (z przeszłości czy obecnych). Psychoterapia w tym nurcie polega na otwartym i swobodnym mówieniu przez pacjenta o wszystkim co czuje, myśli, robi, zwracając szczególną uwagę na trudności, jakie sprowadziły go na psychoterapię. Głównym zadaniem terapeuty jest pomóc pacjentowi stać się bardziej świadomym i lepiej zrozumieć siebie w wyżej wymienionych aspektach. Terapeuta będzie słuchał i dzielił się swoimi przemyśleniami, gdy poczuje, że ma coś do dodania, co pogłębi rozumienie trudności pacjenta. Pomiędzy pacjentem a terapeutą rozwija się przeniesienie, czyli nieświadoma reakcja emocjonalna pacjenta, jak na ważną osobę z przeszłości (rodzica, innego bliskiego). To jest również narzędzie pracy w terapii psychodynamicznej. Sesje w tym nurcie odbywają się zazwyczaj regularnie, z częstotliwością najczęściej 1 raz w tygodniu. Pozdrawiam. Beata Gruca.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.