puder do cery tłustej, trądzikowej i wrażliwej

4 odpowiedzi
Mam pytanie o skład pudru do cery tłustej i trądzikowej. Wiem, że nie mogę używać typowo drogeryjnych pudrów, bo mogą zaszkodzić mojej skórze. Zależy mi jednak na jej zmatowieniu, żeby się tak nie świecić. Po długich poszukiwaniach znalazłam ekologiczny puder Felicea i oto skład:

Mica Mika
Isocetyl Stearoyl Stearate DUB SSIC *EcoCert
Kaolin Kaolin
Silica Krzemionka *EcoCert
Calcium Carbonate Węglan wapnia
Magnesium Stearate Stearynian magnezu
Titanium Dioxide Biel tytanowa
Bambusa Arundinacea Stem Extract
Ekstrakt z Bambusa
Glyceryl Caprylate Monoglicerydy kwasu kaprylowego *EcoCert
Perlite Perlit *EcoCert
Sapphire Powder Puder szafirowy
Glyceryl Undecylenate DUB MUG *EcoCert
Tocopheryl Acetate Witamina E
Glycine Soja (Soybean) Oil Olej Sojowy
+/-CI 77491/92/99
Pigment brązowy
+/-CI 77491 pigment czerwony
+/-CI 77492 pigment zółty

Czy nie zaszkodzi mojej skórze i nie zapcha porów? Bardzo proszę o pomoc i pozdrawiam.
To bardzo indywidualna cecha osobnicza, jak reaguje się na dane kosmetyki. Nie potrafię odpowiedzieć, czy coś z tego składu Pani nie zaszkodzi, ponieważ nie znam Pani ani stanu jej skóry. Działanie pudru polega na wizualnym wygładzaniu nierówności twarzy czyli na zapychaniu porów. Bez względu na to co piszą producenci kosmetyków, nie jest to obojętne lub całkowicie nieszkodliwe dla skóry, zwłaszcza łojotokowej. Jeśli zależy zaś Pani na likwidacji efektu tłustej skóry, to lepszym wyjściem jest podjęcie leczenia trądziku a nie jego ukrywanie pod pudrem.

Szanowna Pani

Na podstawie składu pudru czy jakiegokolwiek innego kosmetyku nie jesteśmy w stanie ze 100 % pewnością stwierdzić, że będzie on dobrze tolerowany. Każdy kosmetyk, nawet tzw. hipoalergiczny może spowodować podrażnienie skóry lub w przypadku skóry trądzikowej -nasilenie trądziku. Jako ciekawostkę powiem, że w ustawodawstwie Unii Europejskiej nie ma pojęcia "kosmetyk hipoalergiczny".
Proponuję wypróbować puder, przy czym raczej nakładać go często zmienianą lub praną gąbką niż pędzlem (powoduje mikrourazy skóry i drobiny pudru łatwiej przenikają wówczas do skóry i gruczołów łojowych, nasilając trądzik). Bardzo ważne w codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej będzie wieczorne oczyszczanie skóry, najlepiej dobrej jakości płynem micelarnym. Jeśli nie będzie Pani zadowolona z pudru, w przyszłości warto wypróbować preparaty do makijażu firm produkujących dermokosmetyki dostępne wyłącznie w aptekach.
Pozdrawiam!

Dr ARW
Szanowna Pani,

Z listy składników pudru komedogenne są z pewnością: pochodne alkoholu izocetylowego (poważnie) i olej sojowy (w umiarkowanym stopniu). Reszta składników ma niski potencjał nasilania trądziku.

Naturalne kosmetyki nie muszą być dobre dla skóry. Zdecydowanie do skóry trądzikowej doradzam fluidy/pudry apteczne projektowane dla skóry trądzikowej.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Dzień dobry,
nie jestem w stanie Pani zapewnić, że któryś ze składników pudru nie zaszkodzi Pani skórze. To jest kwestia indywidualna. Nawet kosmetyki hipoalergiczne nierzadko uczulają, a wiele składników pudrów i innych kosmetyków może nasilić istniejący trądzik.
Pozdrawiam serdecznie OJ