Pytanie do ortopedy/ fizykoterapeuty - specjalisty od dłoni: CASE: W 2010 roku mój tata zakłuł się

1 odpowiedzi
Pytanie do ortopedy/ fizykoterapeuty - specjalisty od dłoni:
CASE: W 2010 roku mój tata zakłuł się kolcem w 2 staw lewego palca wskazującego. Staw napuchł. Lekarz Poz nie mógł wyjąć kołki, dał Detrocmycynę 2% + maść ichtiolową. Bez efektu. Kolejny lekarz przepisał antybiotyk i maść Oxycort, ale staw nadal był opuchnięty. Potem dano mu inne leki, też bez efektu. Po ok. miesiącu od zakłucia ortopeda nakłuł staw igłą i wycisnął krew, ale bez ropy. Tata dostał kolejne leki. W efekcie opuchlizna zeszła, ale zostało ograniczenie ruchu w palcu. Rehabilitacja, którą wówczas dostał - laser i ultradźwięki - spowodowała jeszcze większe zgięcie tego palca.
Obecnie palec ma zniekształcenie typu „szyja łabędzia” (swan neck deformity).
Pytanie:
Czy jest szansa na nieoperacyjne wyleczenie tego palca, biorąc pod uwagę czas od urazu oraz wiek pacjenta (ponad 75 lat)? Np. poprzez ćwiczenia dłoni, jakieś zabiegi?
Czy na konsultację tego przypadku lepiej mieć USG czy rezonans magnetyczny? Czy obecnie jest sens robić takie badania? Tacie robiono jedynie RTG.
Z góry dziękuję za radę.
Dzień Dobry
Do rozpoznania deformacji o typie łabędziej szyi wystarcza zdjęcie RTG oraz badanie fizykalne oceniające zaburzenia balansu mięśniowego na "korzyść" prostownika palca. Osobiście mam zwyczaj oceniać ( jeśli to możliwe) zginacz powierzchowny palca pod USG gdyż zwykle w tym typie deformacji dochodzi do jego uszkodzenia.
Leczenie jest w zależności od kolektywności palca zachowawcze ( orteza typu 2 pierścieni) lub operacyjne - korekcja deformacji

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.